Eğitim Bilimleri için Yeni Tarih

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  Eğitim Bilimleri için yeni tarih verdi

  KPSS'de iptal edilen Eğitim Bilimleri testi için YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan tarih verdi.

  Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) iptal edilen Eğitim Bilimleri testi, en geç bir ay içinde yenilenecek. Açıklama ise YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'dan geldi.

  YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, diğer testlerde iptal sözkonusu olmadığı için öğretmenler dışındaki atamaların yapılabileceğini söyledi. Özcan açıklamasını şöyle sürdürdü:

  "ÖSYM bildiğiniz gibi Eğitim Bilimleri Sınavı'nı iptal etti. Diğer KPSS ile ilgili değişiklik yok. Sadece öğretmenler, 279 bin öğretmen, Eğitim Bilimleri testini tekrar alacak. Öbür branşlardaki atamalar yapılabilecek. Zannediyorum bir ay içerisinde her şeyi tamamlayıp, Milli Eğitim Bakanlığı'na atamalar için gerekli puanları yollayabilir duruma geleceğiz. ÖSYM'ye yeni bir şekil vermeyi düşünüyoruz. O süreç içerisinde şimdiye kadar tespit edilen tüm açıklıklar, nerelerden sızma oluyorsa, o deliklerin kapanması için elimizden geleni yapacağız.''

  “TESTİN İPTALİ FACİADIR”

  Öte yandan KPSS Eğitim Bilimleri Testi’nin iptali hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, iptali ‘facia’ olarak değerlendirdi. Arınç “sadece birkaç kişinin yaptığı haksızlık yüzünden herkesin sınavının iptalinden büyük üzüntü duydum” dedi. İşte Arınç'ın sözleri:

  ''Bugün böyle bir karar alındı fevkalade üzgünüm. Çünkü yüzlerce insan, binlerce insan, aylarca hatta birkaç yıl boyunca çalışarak bu KPSS'ye hazırlanıyor. Adeta bu üniversiteye giriş sınavları gibi, belki de biraz daha zorluklar içinde bir memuriyete girmek, bir işe yerleşmek amacıyla bütün imkanlarını kullanıyor. Ümit içinde bu sınavlara giriyor. Sadece birkaç kişinin, sayısını bilmiyorum. Yaptığı hırsızlık veya haksızlık sebebiyle herkesin sınavının iptal edilmiş olması büyük bir faciadır. Bundan dolayı üzüntü duyuyorum. Ama telafisi mümkün olmayan zararlar meydana geleceği düşüncesiyle bu sınav iptal edildi.

  Bir yargı süreci bundan sonra çalışır mı, onu bilmiyorum. Ama gözü yaşlı pek çok insanın bu sınavların sonuçlarıyla iptal edilmesinden üzüntü duyduğunu biliyorum. Umarım onları da tatmin edecek bir çözüm bulunur.

Sayfayı Paylaş