Eğitim, Sanat ve Spor

Konu 'Coğrafya (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde DWL tarafından paylaşıldı.

 1. DWL

  DWL Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  16

  EĞİTİM SANAT VE SPOR

  Yurdumuzda Eğitim

  Eğitim, önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Aldığımız iyi bir eğitimle vatanımıza yararlı bir insan olabiliriz. Eğitim, sadece okulda olmaz. Ailede başlar, okulda devam eder. Yaşamımızın her döneminde eğitimle iç içeyiz. Aile hayatında, sokakta herhangi bir topluluk içinde, televizyon seyrederken, radyo dinlerken, gazete okurken hep bir eğitim ortamı içinde bulunuruz. Her fırsatta bir şeyler öğreniriz.

  Ulusal varlığımızı, birlik ve beraberliğimizi devam ettirmede eğitimin rolü büyüktür.

  Cumhuriyet döneminde çağdaş bir eğitim sistemine kavuştuk. Bugün kişilerin yaş düzeylerine göre ilköğretim okulları, liseler, çeşitli meslek okulları ve üniversitelerimiz bulunmaktadır. Her Türk çocuğu yaş, bilgi ve ilgisine göre bu okullarda okuma hakkına sahiptir.

  Türkiye sağlık işçileri tarafından yaptırılmış bir ilköğretim okulu
  Milli eğitim politikamız Türkiye Cumhuriyeti'nin dayandığı temel ilkelere göre belirlenir. Bunlar, cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, laiklik, devletçilik ve inkılapçılık ilkeleridir. Bu ilkelerin anlam ve önemlerini, ilerideki sınıflarda geniş bir şekilde öğreneceksiniz.

  Okullarımızda her çocuk, vatanını, milletini sevmesini öğrenir. İyiyi kötüyü birbirinden ayırır. Kendisini hayata daha iyi hazırlar. Vatanına içten ve dıştan gelecek her türlü tehlikeye karşı koymayı bilir. Böylece, Atatürk'ün izinde, Türk Milli Eğitiminin amaçlan doğrultusunda alınan eğitimle ülkemizin geleceği korunur.
  Atatürk'e göre eğitim öğretim, milli ve çağdaş olmalıdır. Eğitim, her türlü yeniliklere, yeni gelişmelere açık bulunmalıdır.

  Yurdumuzda Spor

  Atalarımızın, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur." sözünü duymuşsunuzdur. Bu sözle ne anlatılmak istendiğini de acaba biliyor muyuz?

  Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak, sadece iyi beslenme ile olmaz. İyi beslenmenin yanında düzenli yaşamaya ve spora da gerek vardır. Spor, insanlara vücut gelişimi dışında, sağlıklı düşünme yeteneği de kazandırır. Zekalarını geliştirir. Hastalıklardan korur.

  Spor, insanı iyi ahlaklı ve karakterli yapar. Çalışma zevkini artırır. Spor, kişilerin birbirleriyle olan ilişkilerini de düzenler. Disiplinli, kurallara saygılı olarak yapılan sporlar, insanlar arasında dostluk bağlarını kuvvetlendirir. Kişileri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırarak zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olur.

  Yurdumuzun ileri ülkeler düzeyine çıkmasında, kalkınmasında sporun katkısı büyüktür.Günümüzde spora çok önem verilmektedir. Yurdumuzda sporun hemen hemen her çeşidi yapılmaktadır. Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, güreş, boks, binicilik, dağcılık, kayak, yüzme, atletizm... Günümüzde spora çok önem verilmektedir. .

  Yurdumuzda sporun hemen hemen her çeşidi yapılmaktadır. Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, güreş, boks, binicilik, dağcılık, kayak, yüzme, atletizm... başlıca spor dallarıdır. Spor karşılaşmalarını, okullar veya spor kulüpleri düzenler. Karşılaşmalar, önce aynı şekildeki takımlar ve okullar arasında düzenlenir. Bu yarışmalarda kazanan takımlar arasında bölgeler arası karşılaşmalar yapılır. Başarılı olanlar, yurt dışında düzenlenen yarışmalarda ülkemizi temsil ederler. Uluslar arası spor karşılaşmalarında sporcularımız, örnek davranışlarıyla yurdumuzu en iyi şekilde tanıtırlar. Böylece milletler arasında dostluk bağları güçlenir.

Sayfayı Paylaş