EKONOMETRİ

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde фуля tarafından paylaşıldı.

1. фуля

фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0

Programın Amacı

Ekonometri programı iktisat kanunlarının niceliksel (kantitatif) olarak ortaya konması ve
    çeşitli iktisat sorunlarının niceliksel olarak incelenmesi, uygun kararların alınması gibi
    konularda eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Ekonometri programında eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda okutulan derslerde daha çok
    iktisadi konulara, uygulamalı olarak da matematik, istatistik, yöneylem ve bilgisayar
    konularına ağırlık verilir.

Gereken Nitelikler

Ekonometri programına girmek isteyenlerin her şeyden önce sayısal düşünme yeteneği
    yüksek, sayılarla uğraşmaktan sıkılmayan, sosyal olaylara ilgili ve disiplinli çalışmaya alışkın
    kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Ekonometri bölümünü bitirenlere kimseler "Ekonometrist" unvanı ile görev yaparlar.

Ekonometristler, lisans öğrenimi boyunca iktisat öğrencilerinin aldıkları önemli temel ve
    uygulamalı iktisat derslerinin çoğunu aldıkları için iktisat mezunlarının çalışabileceği tüm
    alanlarda çalışabilir ve aynı veya benzer işleri yapabilirler. Buna ek olarak aldıkları dersler
    daha çok sayısal bilgilere dayalı olduğu için çalıştıkları kamu veya özel sektör kuruluşlarının
    araştırma birimlerinde mikro ve makro iktisat, uluslararası iktisat ve yöneylem alanlarında
    uygulamaya dönük araştırmalar yapabilirler.

Çalışma Alanları

Bu bölümü bitirenler iktisat, yönetim ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda
    çalışabilirler; ancak daha çok bu alanların uygulama birimlerinde görev alırlar.

Sayfayı Paylaş