ekoyay 10 sınıf edebiyet kitabı 21 sayfa soru2

Konu 'Edebiyat 10.Sınıf' bölümünde ayşegül567 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. ayşegül567

  ayşegül567 Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  ekoyay 10 sınıf edebiyet kitabı 21 sayfa soru2:türklerin tarih içerisindeki yaşadıkları din ve medeniyet değişklikleri,ortaya koydukları edebi metinleri hangi yönlerden etkilemiştir ?
 2. xqyzm

  xqyzm Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2009
  Mesajlar:
  188
  Beğenileri:
  50
  Ödül Puanları:
  0
  Edebiyatın konusu insandır ve insan toplum içinde yaşayan bir varlıktır. Edebî metinler, insanı, insanın diğer insanlarla ilişkilerini işler. Sosyoloji ise toplum bilimidir. Bu yönüyle her iki bilimin konusu ortaktır.
  *
  Bazı edebî metinler, sosyoloji bilimine kaynaklık edebilir, çünkü edebî metinlerde insan ilişkileri açısından bol malzeme vardır. Ancak, edebî metinler oluşturulurken gerçeklerin değiştirilip dönüştürüldüğü unutulmamalıdır.
  *
  Bazı edebî akımlar ve edebî dönemlerin bazı temsilcileri, topluma yön vermeyi, sosyal fayda sağlamayı amaçlar. Böylece edebiyat toplumu etkiler ve sosyolojinin inceleme alanına girer. Örneğin; Recaizâde Mahmut Ekrem’in “Araba Sevdası” adlı romanı, Batılılaşmayı yanlış anlayan züppe tipini, Halit Ziya’nın “Maî ve Siyah” adlı romanı da Servet-i Fünun sanatçılarını anlatır.

  sonuç olarak edebi eser dönemin zihniyetiyle ortaya çıkar. Bu nedenle örneğin islamiyet kabul edildikten sonra yazılan eserler daha çok din ağırlıklıdır çünkü ortam koşullarından etkilenir
  nursel_01 ve ayşegül567 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş