Elektrik Akımı

Konu 'Fizik Ders Notları' bölümünde Moderatör Taner tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara

  Elektrik Akımı: Bilindiği gibi metallerin atomlarındaki elektron sayıları metalin cinsine göre degisir. Iletken maddelerin atomlarının son yörüngelerinde 4 'den az elektron bulunur. Atomlar bu elektronları 8'e tamamlayamadıkları için serbest bırakırlar. Bu yüzden bir iletken maddede milyonlarca serbest elektron bulunur. Bu maddeye elektrik uygulandıgında elektronlar negatif (-) 'den pozitif (+) yönüne dogru hareket etmeye baslar. Bu harekete "Elektrik Akımı" denir.[/JUSTIFY]


  [JUSTIFY]Bir iletkenin belli bir kesitinden birim zamanda akan yüke akım siddeti denir ve akım siddeti "i" ile gösterilir.[/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]Potansiyelleri farklı olan iki iletken cisim birbirlerine dokunduruldugunda potansiyelleri esit oluncaya kadar birinden digerine elektrik yükü akısı olur. Potansiyeller esitlendiginde yani potansiyel farkı sıfır oldugunda bu akıs durur. Akıskanların basınç farkından dolayı akmasını ve basınç farkı ortadan kalkınca akmanın durmasını buna benzetebiliriz.
  Buna göre, bir devrede yük akısı olabilmesi için, üreteç ve pil gibi aygıtlara ihtiyaç vardır.
  Bir iletken içinde elektronların sürekli olarak akısına elektrik akımı denir.

  Akım siddeti ampermetre denilen aletle ölçülür. Ampermetre devreye seri baglanır. Baglandıgı yerin direncini etkilememesi için ampermetrenin iç direnci çok çok küçüktür. Pratikte sıfır kabul edilir. Akım siddeti birimi amperdir. A harfi ile gösterilir.
  1 amperin binde birine miliamper denir.

  Üretecin veya pilin + ucu uzun, – ucu kısa çizgi ile gösterilir. Elektronlar üretecin (–) kutbundan (+) kutbuna dogru hareket ederler. Fakat akımın yönü, elektronların hareket yönünün tersine yani (+) kutuptan (–) kutba dogru oldugu kabul edilmistir. Bu bir kabullenmedir. Önemli bir sebebi yoktur.
  drace bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş