ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde фуля tarafından paylaşıldı.

 1. фуля

  фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  804
  Beğenileri:
  474
  Ödül Puanları:
  0  Programın Amacı

  Kuvvetli(elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin plânlanması, yapımı, geliştirilmesi,elektrik üretilmesi,dağıtılması ve sistemin bakımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapılır.
  Elektrik Mühendisliği;elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı ile ilgili sistemlerin ve projelerin yapılması, kullanılması ve denetimi ile ilgilidir. Elektrik Mühendisliği ve Elektronik Haberleşme Mühendisliği; telgraf – telefon haberleşmesinden, uydu optik haberleşmesine, enerji üretiminden bilgisayarla bilgi üretimine, ev aletlerinden tıp aletlerinin üretimine kadar yayılan geniş bir alanla ilgilidir. Elektrik ve Elektronik mühendisliği ise her üç alanın kapsamına giren işlevlerle ilgilidir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Matematik,genel fizik,kimya,devre analizi,elektromanyetik teorisi,sayısal elektronik,elektronik devre elemanları,iletişim,yüksek gerilim tekniği,mikroişlemcilere giriş,elektrik makinaları, mukavemet, biomedikal mühendisliğin temelleri, haberleşme, haberleşme elektroniği devreleri gibi dersler okutulmaktadır.

  Çalışma Alanları

  Kamuda PTT,TRT,ASELSAN,THY,TKİ,MKE,TEK’de ve özel sektörde çalışabildikleri gibi serbest olarak da çalışabilirler. Bu sektörlerde;elektronik sistemlerin ve cihazların tasarımı,dizayn ve projelendirmeler, termik ve hidroelektrik santrallerin yapım ve çalıştırılması, iletişim araçlarının tasarlanması ve üretilmesi tıp cihazlarının üretiminin planlanması vb. görevlerde bulunabilirler.

  Bu alanlarda görev yapan mühendisler;uzmanlık alanlarına göre bir çok alet, ekip ve ekipmanla beraber, diğer branşlarındaki mühendislerle,teknisyen ve teknikerlerle, teknik ressamlar ve müteahhitlere, topograflarla,doktorlarla (tıbbi cihazlar) birlikte çalışırlar

Sayfayı Paylaş