Elektrik teknisyeni

Konu 'Meslekler' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  TANIM
  Elektrik enerjisinin üretimi dağıtımı ve kullanılması ile ilgili her türlü tesisatın elektrik makinelerine kumanda sistemlerinin kurulması işletilmesi bakım ve onarımını elektrik mühendisi ve elektrik teknikeri nezaretinde yapan kişidir.
  GÖREVLER

  - Ev ticari kuruluş fabrika atölye ve benzeri yerlerde bulunan elektrik tesisatını ek ve yeni tesisler için elektrikli ekipmanları proje şema ve standartlara uygun olarak kurar işletmeye hazır hale getirir
  - Elektrik sistem ve teçhizatının bakımı ve onarımı işlemlerine yardımcı olur
  - Devre şemalarının geliştirilmesi için deneyler ve testler yapar.
  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  - Ampermetre voltmetre ohmmetre galvanometre multimetre vb. ölçme ve kontrol cihazları
  - El matkabı havya pense tornavidalar kargaburnu kontrol kalemi vb.
  - Çeşitli kablo duy fiş yalıtım malzemeleri gibi elektrikli araç ve gereçleri kullanır.
  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Elektrik teknisyeni olmak isteyenlerin;
  - Elleri ve gözleri sağlam (renk körlüğü olmayan)
  - Ortalamanın üstünde genel yeteneğe sahip
  - Mekanik konulara ilgili ve yetenekli
  - Dikkatli tedbirli ve sabırlı
  - Tırmanma ve uzanma gibi bedensel çalışmaları yapabilecek kadar güçlü ve dayanıklı
  - Sorumluluk duygusu gelişmiş
  kimseler olmaları gerekir.
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Elektrik teknisyenleri inşaatlarda elektrik santrallerinde çalışırlar. Çalışma ortamı tesisatın kurulduğu yere göre değişir ama genellikle kapalı ortamlarda görev yaparlar. Elektrik dağıtım sistemlerindeki bozuklukları onarırken değişik hava koşullarında yüksek yerlere tırmanarak zor şartlarda çalışmaları gerekebilir. Görevi yaparken dikkatsizlik önemli kazalara yol açabilir. Elektrik teknisyeni birinci derecede cihaz alet ve malzeme ile ilgilidir ancak zaman zaman birlikte görev yaptığı kimselerle ve müşterilerle iletişime girebilir.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Elektrik teknisyeni olarak iş bulma olanağı oldukça fazladır. Elektrik teknisyenlerinin kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşların elektrikle ilgili birimlerinde elektrik santrallerinde elektrikli cihaz ve makinelerin kullanımının söz konusu olduğu işpiyasasının çeşitli dallarında çalışma olanakları bulunmaktadır. Kanunlarla belirlenen şartları yerine getirmeleri durumunda kendi işyerlerini açabilirler.
  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi Endüstri meslek ve Anadolu meslek liseleri çok programlı meslek liseleri teknik ve Anadolu teknik liseleri elektrik bölümlerinde verilmektedir.
  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik liselerine girebilmek için; Orta Öğretim Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek başarılı olmak gerekmektedir. Endüstri meslek lisesi ve Çok proğramlı liselere gierbilmek için İlköğretim mezunu olmak gerekmektedir.
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  - Endüstri meslek liseleri ve çok programlı meslek liselerinde 3 yıllık teknik liseler ve Anadolu meslek liselerinde 4 yıllık Anadolu teknik liselerinde ise 5 yıllık eğitim programlarına yer verilmektedir.
  Endüstri meslek liselerinde okulda teorik işletmede pratik meslek eğitimi verilmektedir.
  - Eğitim süresince genel kültür dersleri ve mesleki yeterlilik kazandıran meslek derslerinin eğitimi verilmektedir.
  MESLEKTE İLERLEME

  - Meslek liselerinin “Elektrik” bölümlerinden mezun olanlar istedikleri taktirde Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Elektrik Elektrik ve Elektronik Teknikerliği Elektronik Haberleşme Endüstriyel Elektronik Endüstriyel Otomasyon Ev Cihazları Teknolojisi Hidroelektrik Santralları Mekatronik Otomotiv ile Radyo ve Televizyon Tekniği ön lisans progr***** sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
  - Ayrıca meslek liselerinin elektrik bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Elektrik Öğretmenliği” “Havacılık Elektrik ve Elektroniği (Sivil Havacılık Yüksek okulu)” ile “Uçak Elektrik-Elektronik (Sivil Havacılık YO) lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan alarak diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler
  - Elektrik teknisyenleri çalıştıkları kurum kuruluş ve işletmelerde ustabaşı şef olabilirler.
  BENZER MESLEKLER: - Elektronik Teknisyenliği Endüstriyel Elektronik Teknisyenliği.
  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Döner sermayesi olan endüstri meslek liselerinin ve benzeri liselerin okul atölyelerinde uygulamalı olarak eğitim gören öğrencilere “İşçi hakkı” olarak bir ödenek verilmektedir. 3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere asgari ücretin % 30′undan az olmamak üzere ücret ödenmektedir.
  Elektrik teknisyeni olarak işe ilk başlanıldığında asgari ücret üzerinden bir kazanç elde edilmektedir. Bu kazançta deneyime işteki pozisyona çalışılan yerin yapısı ve büyüklüğüne göre 2-3 kat artış olabilmektedir.
  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili Eğitim Kurumları
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
  __________________
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş