element sembolleri

Konu 'Kimya 9. Sınıf' bölümünde hazal95 tarafından paylaşıldı.

 1. hazal95

  hazal95 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Ekim 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  :eek:element sembolleri neye göre verilmiştir?örneklerle açıklayınız:p
 2. etütodası.biz

  etütodası.biz Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2009
  Mesajlar:
  182
  Beğenileri:
  301
  Ödül Puanları:
  0
  Elementlerin sembolleri latince isimlerinin ilk ve gerekirse ikinci harflerine dayanılarak verilmiştir.

  Örnek

  Helyum latincede heliostur. Hidrojen gazına H semnolü verildiğineden Helyuma He sembolu verilmiştir.
 3. hilal758

  hilal758 Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2009
  Mesajlar:
  21
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  internetten yaz anlaşılır ve bulursun
 4. etütodası.biz

  etütodası.biz Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2009
  Mesajlar:
  182
  Beğenileri:
  301
  Ödül Puanları:
  0
  yazdım zaten cevabını sohbete gerek yok
  hazal95 bunu beğendi.
 5. hazal95

  hazal95 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Ekim 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  ya bu cok kısa benim yıllık ödevim olduğu için uzun olması gerek bu arda internetten bulsam sizden yardım istemezdim hilal
 6. etütodası.biz

  etütodası.biz Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2009
  Mesajlar:
  182
  Beğenileri:
  301
  Ödül Puanları:
  0
  Yıllık ödevini burada istemen yasak !
  Cevabı bu istemiyorsan yazmazsın :)
  hazal95 bunu beğendi.
 7. zexnP

  zexnP Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Aynı cins atomlardan oluşan, fiziksel ya da kimyasal yollarla kendinden daha basit ve farklı maddelere ayrılamayan saf maddelere element denir. Elementler çok sayıda atomdan oluşur ve elementleri oluşturan atomlar aynı cins atomlardır. Çok sayıda aynı cins atom birleşerek görünür boyuta geldiklerinde elementleri oluştururlar.

  Bir elementi oluşturan bütün atomların büyüklükleri yani şekilleri (ve atomları arasındaki uzaklık) aynıdır. Fakat bir elementin atomları ile başka bir elementin atomlarının büyüklükleri yani şekilleri farklıdır (ve atomları arasındaki uzaklık). Elementi oluşturan atomların birbirine olan uzaklığı elementin katı, sıvı ve gaz haline göre değişebilir.

  Örnek :

  - Demir elementini oluşturan atomlar demir atomlarıdır. Demir elementini

  oluşturan en küçük tanecikler demir atomlarıdır. Demirden yapılmış farklı maddeler de aynı demir atomlarından oluşurlar.

  - Bakır elementini oluşturan atomlar bakır atomlarıdır. Bakır elementini oluşturan en küçük tanecikler bakır atomlarıdır. Bakırdan yapılmış farklı maddeler de aynı bakır atomlarından oluşurlar.

  - Demir elementini oluşturan demir atomları ile bakır elementini oluşturan bakır atomları birbirinden farklı büyüklüktedir.

  b) Element Çeşitleri :

  1. Atomik Yapıdaki Elementler :

  Bazı elementleri oluşturan aynı cins atomlar doğada tek başlarına bulunurlar. Böyle atomlara sahip elementlere atomik yapılı elementler denir. Atomik yapılı elementlerin en küçük taneciği atomlardır.

  Örnek: Demir, bakır, alüminyum, çinko, kurşun, altın gibi elementler atomik yapılıdır.

  2. Moleküler Yapıdaki Elementler :

  Bazı elementleri oluşturan aynı cins atomlar doğada ikili gruplar halinde bulunurlar. Böyle atomlara sahip elementlere moleküler yapılı elementler denir. Moleküler yapılı elementlerin en küçük taneciği moleküllerdir.

  Örnek: Hidrojen, oksijen, iyot, karbon, fosfor, kükürt, azot…

  c) Elementlerin Özellikleri :

  1. Kendi özeliğini taşıyan en küçük yapı birimleri atomlardır.

  2. Aynı cins atomlardan oluşurlar.

  3. Kendinden daha basit ve farklı maddelere ayrılamazlar.

  4. Saf maddelerdir.

  5. Sembollerle gösterilirler.

  2. Moleküller :

  Aynı cins ya da farklı cins iki ya da daha fazla atomun (kimyasal bağlar ile) birbirine bağlanması sonucu oluşan atom gruplarına (yapıya) molekül denir.

  Atomların çoğu doğada tek başlarına bulunmazlar. Aynı cins ya da farklı cins atomlar bir araya gelerek molekülleri oluştururlar ve doğada molekül halinde bulunurlar.

  Moleküller iki ya da daha fazla atomdan oluşurlar. İki (az sayıda) atomdan oluşan moleküllere basit yapılı moleküller, çok sayıda atomdan oluşan moleküllere karmaşık yapılı moleküller denir. (500 atomdan oluşan moleküller bulunabilir).

  Örnek:

  - Su, iyot, hidrojen, oksijen molekülleri basit yapılı moleküllerdir.

  - Günlük hayatta kullanılan besinlerde ve hücrede bulunan karbonhidrat, protein ve yağ molekülleri karmaşık yapılı moleküllerdir.

  a) Aynı Cins Atomların Molekülleri:

  Aynı cins iki atom bir araya gelerek element moleküllerini, aynı cins element molekülleri de bir araya gelerek elementleri oluştururlar.

  Bazı elementleri oluşturan aynı cins atomlar doğada tek başlarına bulunurken bazı elementleri oluşturan aynı cins atomlar da doğada ikili gruplar halinde bulunurlar. Doğada ikili gruplar halinde bulunan atomlara sahip elementlere moleküler yapılı elementler denir. Moleküler yapılı elementlerin en küçük taneciği moleküllerdir.

  Hem elementler hem de element molekülleri aynı cins atomdan oluşur. Elementler çok sayıda atomdan oluşur ve görünür boyuttadır. Element molekülleri ise iki atomdan oluşur ve elementlerin yapı birimleridir (görünmez boyuttadır).

  3. Bileşikler ve Bileşiklerin Özellikleri:

  a) Bileşikler :

  İki ya da daha fazla çeşit element atomunun bir araya gelerek oluşturdukları yeni saf maddeye bileşik denir. Farklı atom içeren moleküller (çok sayıdaki molekül) bir araya gelerek görünecek boyuta ulaştıklarında bileşikler oluşur.
  (İki ya da daha fazla elementin kendi özelliklerini kaybederek belirli oranlarda ve kimyasal tepkimeler sonucu oluşturdukları saf maddelere bileşik denir).

  Bileşikler kendini oluşturan atomlardan (elementlerden) farklı özelliklere sahiptirler. Bileşiği oluşturan atomlar kendi özelliklerini kaybederler. (Helva, kendini oluşturan un, yağ ve şekerden farklı tada ve özelliğe sahiptir). Bileşiklerin çoğu moleküllerden oluşmuşlardır. Bir bileşiği oluşturan moleküllerden her biri bileşikteki diğer moleküllerle aynı sayıda ve aynı cinste atom içerir. (Bileşikteki moleküllerin hepsi aynı sayıda ve aynı cinste atom içerir). Doğada bilinen 115 çeşit atom vardır. Bu atomlar farklı çeşitlerde ve şekillerde bir araya gelerek milyonlarca farklı madde yani bileşik oluşur. Bileşikler atomik yapıda değildirler.

  Örnek: Su bileşiktir ve su bileşiğini oluşturmak için çok sayıda su molekülü bir araya gelir. Su bileşiğini oluşturan moleküllerden her biri suyun diğer molekülleri ile aynı sayıda ve cinste atom içerir. Bir su molekülü iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşur.
  hazal95 bunu beğendi.
 8. hazal95

  hazal95 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Ekim 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  çok tsk ederim
 9. hazal95

  hazal95 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Ekim 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  arkadasım sen bunu nerden buldun

Sayfayı Paylaş