Elementler

Konu 'Fen Bilgisi 7. Sınıf' bölümünde büşrük tarafından paylaşıldı.

 1. büşrük

  büşrük Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2009
  Mesajlar:
  81
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  0

  ELEMENTLER

  AZOT (N)
  Canlılar için gerekli temel elementlerden biridir. Renksiz, kokusuz,tatsız bir gazdır. Havanın %78’ini oluşturur ve tüm canlı dokularında bulunur. Sıvı azot soğutma amacıyla kullanılır. Bazı azot bileşikleri ise tarımda gübre olarak kullanılır.
  [​IMG]
  ARGON (AR)
  Renksiz, kokusuz, tatsız bir gazdır. Dünyada yaklaşık %1 oranında bulunur. Yaygın olarak ampul yapımında kullanılır.

  ALÜMİNYUM (AL)
  Gümüş renkte bir metaldir. Doğada genelde ***sit cevheri halinde bulunur. Endüstrinin pek çok alanında kullanımı vardır. En çok mutfak araç gereçleri, elektrik kabloları ve içecek kutularının yapımında kullanılır.
  [​IMG]
  ALTIN (AU)
  Yumuşak sarı renkli bir metaldir. Asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi sebebiyle değer görmüştür. Elektrik iletkenliği fazladır. Kızıl ötesi ışınları yansıttığından uzay araçlarında kaplama olarak kullanılır.

  BOR (B)
  Renkli ve ısıya dayanıklı cam imalatında, seramiklerde kullanılır. Ayrıca roket yakıtlarında da kullanılır.

  BERİLYUM (BE)
  Ender bulunan elementlerdendir. Dünyada yaklaşık % 0,0006 oranında bulunur. Uçak ve uzay araçlarının yapımında elektrik ve ısı yalıtkanı olarak kullanılır.

  BAKIR (CU)
  Kolayca bulunabilen bir elementtir. Gümüşten sonra en iyi iletkendir. Endüstriyel önemi yüksektir. Elektrik endüstrisinde kullanımı yaygındır. Pirinç, bronz gibi alaşımların yapımında kullanılır.
  [​IMG]
  BARYUM (BA)
  Element halinde beyaz-gri renktedir. Ancak yakıldığında yeşilimsi renge gelir. Kurşun, gümüş,çinko üretiminde kullanılır. Ayrıca fren balatalarının altlık maddesi olarak da kullanılır.

  CIVA (HG)
  Ağır, gümüş renkli bir metaldir ve normal şartlarda sıvı halde bulunur. Termometre ve barometre gibi araçların yapımında kullanılır. Diş dolgusu yapımında da kullanılır. Ayrıca buharlı lambaların yapımında da kullanılır.

  DEMİR (FE)
  Yerkabuğunda en çok bulunan metaldir. Oldukça yaygın olarak kullanılan bir metaldir. Düşük fiyatı ve yüksek mukavemet özellikleri demiri, otomotiv, gemi gövdesi yapımı, ve binaların yapısal bileşeni olarak kullanımında vazgeçilmez kılar. Ayrıca vücudumuz açısından da önemlidir.
  [​IMG]
  FLOR ( FL)
  Kokusu ozonu andıran kahverengimsi sarı renkte bir elementtir. Diş macunları, buzdolabı klima ve deodorantların yapısında bulunur.

  FOSFOR (PH)
  İnsan vücudunda kalsiyumdan sonra en fazla bulunan elementtir. İnsan vücudu fosfora kemik ve diş oluşumu, hücre büyümesi ve onarımı, enerji üretimi, kalp kasının kasılması, sinir ve kas hareketleri, böbrek işlevleri açısından ihtiyaç duyar. Suni gübre yapımında da kullanılır.

  HİDROJEN (H)
  Renksiz, kokusuz ve oldukça yanıcı bir gazdır. Suyun, canlıların ve petrolün yapısında bulunur. En hafif elementtir. Roket yakıtı olarak kullanılır.

  HELYUM (HE)
  Hidrojenden sonra en hafif gazdır. Zeplin,balon gibi hava taşıtlarını şişirmede, roket yakıtlarını sıkıştırmada kullanılır.
  [​IMG]
  KALSİYUM (CA)
 2. büşrük

  büşrük Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2009
  Mesajlar:
  81
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  0
  KALSİYUM (CA)
  Yeryüzünde bolca bulunan elementlerdendir. Dişlerimizin ve kemiklerimizin yapısında bulunur ve insan vücudu açısından önemli yer taşır. Çimento, alçı ve kireçte de bulunur.
  [​IMG]
  KARBON (C )
  En katıksız biçimleri elmas ve grafittir. Yeryüzünde kömür, petrol,doğalgaz gibi fosil yakıtların yapısında ayrıca canlıların yapısında bulunur. Yaşam için önemli bir elementtir.
  [​IMG]
  KLOR (CL)
  Tahriş edici ve zehirleyici bir gazdır. Doğada en çok tuzun yapısında bulunur. ****** öldürücü olarak içme sularını, havuzları temizleme, arıtmada kullanılır.

  KÜKÜRT (S)
  Çoğunlukla metallerle birleşmiş olarak görülür; demir, bakır, kurşun ve çinko sülfürler, bu metallerin en önemli cevherleridir. Barut ve sülfürik asit yapımında kullanılır. Ayrıca kuru meyvelerde asit öldürücü olarak kullanılır.
  [​IMG]
  KURŞUN (PB)
  Yumuşak, ağır, zehirleyici bir metaldir. Radyoaktif maddeleri depolamak ve bu ışınlardan korunmak için kullanılır.

  LİTYUM(Lİ)
  Yoğunluğu en düşük olan metaldir. Pil üretiminde ,ilaçlarda, seramik ve cam yapımında kullanılır.

  MAGNEZYUM (MG)
  İnsan vücudunda bulunur. Hafif bir element olduğun için hava taşıtlarının yapı malzemesidir. Kurutulmuş meyvelerde bulunur.
  [​IMG]
  NİKEL (Nİ)
  Doğada genellikle kobalt ile birlikte bulunur. Paslanmaz çelik üretiminde, metal paralarda, pil üretiminde kullanılır.
  [​IMG]
 3. büşrük

  büşrük Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2009
  Mesajlar:
  81
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  0
  NEON (NE)
  Sigarayı bıraktırıcı özelliği vardır. Renkli panoların aydınlatılmasında ve televizyon tüplerinde kullanılır. Ayrıca paratonerlerde de kullanılır.
  [​IMG]
  OKSİJEN (O)
  Oksijen canlıların yaşamı için kaçınılmaz bir madde olup solunum için gereklidir. Atmosferde %21 oranında bulunur.canlıların, suyun, havanın yapısında bulunur. Çelik üretiminde, kaynak işlerinde ve hastanelerde kullanılır. Yakıcıdır.

  SODYUM (NA)
  Yüksek oranda reaktifdir, sarı bir alevle yanar, su ile şiddetli reaksiyon verir ve havada hızla oksitlenir. Doğada en çok sofra tuzunun yapısında bulunur. Kağıt , gıda, tekstil, kimya, cam, sabun, metal gibi pek çok alanda kullanılır.
  [​IMG]
  SİLİSYUM (Sİ)
  Yarıiletken durumundadır. Kumda, kilde ve yapı malzemelerinde bulunur.
  [​IMG]
  POTASYUM (K)
  Doğada deniz suyunda ve pek çok mineralde diğer elementlere bağlı olarak bulunur. Sıvı deterjan, gübre, cam ve lens yapımında kullanılır.

Sayfayı Paylaş