Elementlerİn siniflandirilmasi

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde a.d.e.m tarafından paylaşıldı.

 1. a.d.e.m

  a.d.e.m Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Elementlerin Sınıflandırılmasının Tarihsel Gelişimi

  Periyodik Tablonun Tarihsel Gelişimi  Joharın Döbereiner

  (Yoharı Döbereynar)
  (1780-1849)
  Bu konuyla ilgili ilk çalışmayı 1829 yılında Johann Döbereiner, benzer özellik gösteren elementlerden üçlü gruplar oluşturarak gerçekleştirmiştir. Ona göre; lityum, sodyum, potasyum benzer özellikler gösterdiği için bir grup oluşturuyordu.

  Alexandre Beguyer de Chancourtois
  (Aleksandır Beguyer dö Şankurtua)
  (1820-1886)
  Benzer fiziksel özellik gösteren elementleri dikey sıralarda olacak şekilde sarmal olarak sıralamıştır. Fakat bu listede elementlerin dışında bazı iyonlara ve bileşiklere de yer vermiştir

  John Newlands
  (Con Nivlends)
  (1837-1898)
  O devirde bilinen 62 elementi artan artan ağırlıklarına göre sıralamış, ilk 8 elementten sonra benzer fiziksel ve kimyasal özelliklerin
  tekrar ettiğini fark etmiştir.
  "Bir numaralı elementten sonra gelen sekizinci element ilk elementin bir çeşit tekrarıdır; tıpkı müzikte bir bir oktavın sekizinci sesi gibi.." J- Nevvlands (1864)


  Dimitri İvanovıc Mendeleyev
  (Dimitri ivanoviç Mendelyef)
  (1834-1907)

  Lothar Meyer
  (Lotar Meyer)
  (1830-1895)

  Mendeleyev ve Meyer birbirlerinden habersiz, aynı dönemde elementleri sınıflandırmış ve aynı sıralamayı bulmuşlardır Ancak Meyer elementleri benzer fiziksel özelliklerine göre sıralarken, Mendeleyev bu sıralamada atom ağırlığını göz önünde bulundurmuştur.Mendeleyev oluşturduğu çizelgede elementlerin düzenli olarak yinelenen özellikler gösterdiğini farketmiştir. Bu çizelge elementlerin birbirleriyle ilişkilerini yansıtmıştır. Örneğin; soldan sağa doğru gidildikçe element atomlarının proton sayıları; yukarıdan aşağıya doğru inildikçe element atomlarının katman sayıları artmaktadır. Bu sıralama günümüzde kullanılan elementlerin sınıflandırılmasına yakın bir sıralamadır.


  Henry Moseley
  (Henri Mozeli)
  Günümüzde kullanılan modern periyodik sistemin temeli protonun keşfine dayanmaktadır. Henry Moseley (Henri Mozeli) adlı bilim insanı, elementleri, element atomlarının proton sayılarına {atom numarasına) göre düzenlemiştir. Elementlerin numarası element atomlarının proton sayısına, proton sayısı da atom numarasına karşılık gelmektedir.


  Glenn Seaborg
  (Gılen Siborg)
  Moseley'in, elementleri proton sayılarının artışına göre sıralamasından sonra, son değişiklik Glenn Seaborg (Gılen Siborg) tarafından gerçekleştırilmiştir. Glenn Seaborg çizelgenin altına iki sıra daha ekleyerek periyodik sisteme son şeklini vermiştir.

Sayfayı Paylaş