ELEŞTİRİ TÜRÜNDE BİR YAZI !! tav yayınları sayfa 130

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde ___SuDé___ tarafından paylaşıldı.

1. ___SuDé___

___SuDé___ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

eleştiri türünde bir yazı ?? :ugh: tav yayınları sayfa 130(9.etkinlik)

2. yasemin05

yasemin05 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    ÖSS'ye Gerek Yoktur!!
    Öss nedir ki?
    Altı üstü bir sınav, hayat Össden ibaretmidir ki bizler öss gibi bir sınavı geçemedikçe bir meslek sahibi olamıyoruz ve geleceğimizi öss gibi bir engeli aşacağımızın planları ile kuruyoruz, zaman yaklaşıyor öss ye 1 ay kaldı ve burdan herkese, her öğrenciye, her veliye, her duyarlı T.C. vatandaşına sesleniyorum !!!
    “Öss’ye Gerek Yoktur !!!”
    Neden mi?
    Çünkü öss (öğrenci seçme sınavı ) gibi bir sistem en baştan yalnıştır, öss mi bizi seçiyor bizmi öss’yi (mesleğimizi-geleceğimizi) ben istediğim bölümde okumak istiyorum sevdiğim mesleği yapmak istiyorum, insan olmanın verdiği özgürlük hakkımla hayatımı özgürce sürdürmek istiyorum, eğer demorasi diye bişeyler var ise bu sistem değiştirilmelidir, çünkü özgürlük hakkımız çiğnenmektedir, Eğitim anlayışını bir at yarışı olarak düşünmek ve bu atları Dershaneler ile yetiştirip daha hızlı koşmalarını sağlamak için velilerin milyarlarca para vermeleri özgürlük değildir.Ülkede 1000′lerce profesör var, ülkede 100′lerce bilim adamı var; memleketin geleceğini siyasetçiler getirecekse istemiyorum böyle siyaset istemiyorum böyle eğitim.Bende Öss mağdurlarından birisiyim, Yıllarca okudum, ilkokulu, ortaokulu, liseyi; hiç sınıfta kalmadım, ama buna rağmen öss yi kazanamadım. Bunun ne kadar büyük bir hayal kırıklığı olduğunu biliyorlarmı Bakanlar, bunun ne kadar büyük bir bunalım olduğunu biliyorlar mı YÖK yöneticileri ? Sistem şu sıralar öyle bir hal aldıki Dershaneye gitmek zorunlu hale geldi, resmi olarak değil ama gayriresmi olarak herkes çocuğunu öss’yi kazanması için dershaneye göndermesi gerektiğini düşünüyor (bir dershane öğrenci başına yaklaşık 1000 ytl alıyor her yıl ortalama 1,5 milyon öğrencinin öss’ye girdiğini biliyoruz minimum yarısı dershaneye gönderiliyor olsa çarpın bakalım 750.000 ile 1000 ytl’yi) sistem velilerin, ailelerin sırtına vergiler yetmiyormuş gibi birde böyle bir yük bindiriliyor.(ne büyük tesadüf, ne büyük bir çağdışılık, çağdaş medeniyetler anlayışınız, çağdaş eğitim anlayışınız bu mu? ) Senelerdir konuşulur tartışılır, senelerdir ne olacak bu öss ? diye sorular sorulur. Soru sormak ile haber kanallarına bu konuları taşımak ile gündemi bu kelimeler ile meşgul etmekle hiçbir sorun çözülmez ve hiç bir hak konuşularak alınmaz.
    Tarih tekerrür edecek ise hiç sakince olmayacağı aşikar.
    “ bütün tershanelerine girilmiş, bütün ordular dağıtılmış ve memleketin her köşesi tamamen işgal edilmiş olabilir.bütün bu durumdan daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet, dalalet ve hatta hiyanet içinde bulunabilirler. ”
    Öyleyse biz ne yapacağız, öss gibi bir engelden nasıl kurtulacağız?
    Bir bildiğimiz varda yazdık;
    Ben T.C. vatandaşı olarak ve demokrasi ile yönetilen bir ülkede düşüncelerim ile geleceğimi şekilendirmek istiyorum ve bunun önüne öss’nin geçmesini istemiyorum, üniversite okumak için ne dershanelere para vermek, ne bir sınava girmek istiyorum, eğerki yeterliliğim ölçülecek ise bu araştırmacı, meraklı ve düşünsel yönlerimi açığa çıkartacak bilimsel yöntemler ile olmalı. Ne olduğunu anlayamadığım, sorgulayamadığım, sorulan soruların daha sonra hayatımda kullanamadığım saçma sapan bir sınava girmek istemiyorum.Ben huzurlu bir hayat istiyorum, kimsenin kimseyi sömürmediği, eşit bir düzenin kurulduğu bir hayat, doğan bir çocuğun sütünün bedavaya alındığı bir düzen, ücretsiz eğitim alabildiğim bir sistem; mevcut sistem ile istediğim şeyler gerçekleştirilebilecekse ne mutlu ama gerçekleştirilemeyecekse oturup düşünmenin zamanı gelmiştir.
    Öyle ya;
    ” Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcut”
    Düşünmeye başlayın hatta harekete geçin. (Hiç birşey yapamıyorsanız Eleştirin)
    ___SuDé___ bunu beğendi.
  3. ___SuDé___

___SuDé___ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ço0o00o0ok teşekkür ederim son bi sorum daha olucak bunu da cevaplaya bilirmisin :) bida soru sormıcam :) bu son :D :) 128(5.etkinlik)-129(7.etkinlik) bu son gerçekten :)) ben bulamadı :(
  4. ___SuDé___

___SuDé___ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
  5. yasemin05

yasemin05 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    :) Rica ederim 128'deki 5.Etkinliği bende yapmadım ama 129'da ki 7.etkinlik:
    1.Soru: Boş
    2.Soru: Evet bahsedilmiştir. Bir düşünce adamı, bir eleştirmen, bir dilci ve denemeci adamı olduğu.
    3.Soru:Kişisel özelliklerinden bahsedilmiştir.Mesela bağnazlığa karşı olması, soran ve soruşturan olması gibi.
    3.Soru:Nesnel yargılar kullanılmıştır.Örnek cümle: Ataç, denemeci olarak hep kendini, "ben"ini ön plana almıştır Montaigne (Monteyn) gibi.
    ___SuDé___ bunu beğendi.
  6. ___SuDé___

___SuDé___ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ç0o0o0o0k teşekkür ederim :) Ben aslında saygı dinleme metnini buldum 1.soruyu kendim cevapladım da :) 2.ve 3. cevaplayamadım sesli olarak anlatıyordu.) ama yapamadım :/

Sayfayı Paylaş