Emeviler Dönemi

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  Emeviler Dönemi  Muaviye Dönemi  Hz. Osman zamanında Şam valiliğine getirilen Muaviye, 661 yılında halife oldu.

  Muaviye Emevi Devleti'nin ilk hükümdarıdır.

  Bu dönemde halifelik seçim sisteminden çıkarılarak saltanat haline getirildi.

  İstanbul kuşatıldı fakat alınamadı.  UYARI : İslam tarihinde ilk defa Emeviler İstanbul'u kuşatmıştır.  Ölmeden önce oğlu Yezid'i halife tayin etti ve böylece halifelik resmen saltanat haline geldi.

  Yezid Dönemi  Muaviye 680 yılında öldükten sonra yerine oğlu Yezid halife oldu.

  Kufeliler de Hz. Hüseyin'i halife seçtiler.  UYARI : Bu dönemde Kuzey Afrka'nınfethi tamamlanmasına rağmen, Berberilerin ayaklanması ile bölge tekrar elden çıkmıştır. Kuzey Afrika ancak Abdülmelik zamanında kontrol altına alınabilmiştir.  Yezid ve Hz. Hüseyin taraftarları 681 yılında Kerbela denilen yerde karşılaştı ve Hz. Hüseyin ve taraftarları, Yezid ordusu tarafından öldürüldü.

  İslamiyet toplumu bu olaydan sonra Sunniler ve Şiiler olarak ikiye ayrıldı.

  Abdülmelik Dönemi  Yezid'in 683 yılında ölmesi ile II. Muaviye halife oldu.

  II. Muaviye, 685 yılında halifeliği Abdülmelik'e bıraktı.

  Bizans, Kuzey Afrika, Anadolu ve Hindistan üzerine seferler düzenlendi.  UYARI : Bu fetihler sırasında Kuzey Afrika'da yaşayan Berberiler kitleler halinde İslamiyet'i kabul etmeye başladılar.  Bizanslar, Kuzey Afrika'dan tamamen çıkartılarak sınırlar, Atlas Okyanusu'na dayandırıldı.

  Arapça resmi dil oldu ve ilk İslam parası olan sikke bastırıldı.  UYARI : Böylece İslam Devleti'nin ekonomisi Bizans ve Sasani etkisinden kurtulmaya başlamıştır.  Velid Dönemi  Abdülmelik'in 705 yılında ölümü üzerine oğlu Velid halife oldu.

  Tarık Bin Ziyad komutasında İspanya'ya geçildi.

  711 yılında Kadisk'de Vizigot ordusu yenilgiye uğratıldı.  UYARI : Puvatya Savaşı (732) ile Müslümanlar'ın Avrupa'daki ilerleyişi duruduruldu.  Şarl Martel ile 732 tarihinde yapılan Puvatya Savaşı'nda yenilindi ve İspanya'ya geri çekilindi.  Emevi Devleti'nin Yıkılışı  1. Devlet yönetiminde meydana gelen bozukluklar

  2. Emeviler'in Arap milliyetçiliği yaparak Müslümanlar arasında ikilik çıkarmaları  UYARI : Bu politikalarından dolayı İranlılar ve Türkler Emeviler'e karşı sürekli ayaklanmışlar ve yıkılmalarında etkili olmuşlardır. Örnek olarak Horasan valisi Kuteybe Bin Müslim'in isyanını verebiliriz.  3. Halifelerin, fetihlerde ordunun başında bulunmayıp, saraya kapanmaları

  4. Abbasoğulları'nın, Emeviler aleyhinde propagandaları

  5. Muaviye ve Yezid döneminde Müslümanlar'a ve Hz. Muhammed'in soyundan gelenlere yapılan kötü muameleler

  6. Şii ve Harici grupların aleyhte çalışmaları

Sayfayı Paylaş