En büyük söz sözcüklerde gizlidir...

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde ecenaz tarafından paylaşıldı.

 1. ecenaz

  ecenaz Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0

  Yaşamda çoğu insana kolay gibi görünse de dünyanın en zor işlerinden biridir konuşmak, düşüncelerini en yalın kelimelerle anlatmak ve anlattıklarının dinlenenlerce anlaşılarak karşılığında yaşam bulmasını görmek.

  Bazen bir pınar gibidir. Çatlamış dudakları, solgun bedenleri canlandırır, ferahlatır kurumaya yüz tutmuş yürekleri. Ama bazen de uçsuz bucaksız bir çöle benzer,yürüdükçe ulaşılmaz bir damla suya,cehennemi sıcaklık yakar, kavurur bedeni.Hayatın anlamı iki kelimeye sığdırılırken kimi zaman,kimi zamanda haftalarca süren konferanslar açıklayamaz yaşam felsefesini.

  Günümüzde insanlar önemli olanın çok konuşmak olduğu yanılgısını taşımaktadırlar. Oysa ne kadar çok konuştuğun değil ne kadar anlamlı konuştuğundur önemli olan.

  Zamanı dolu dolu yaşayabilmektir. Zaman iki yönü olan bir silahtır.Kum saati oyununda da ilerleyebil. Işık hızında da bu işlemi oynamasını sağlayacak olan kişinin dilinden dökülen sözcüklerdir.

  Aslında oburluğa benzetebiliriz gereksiz konuşmayı…Hani insan ne kadar yese ‘Gözü Doymadığı’ için midesi de doymaz.Ya bu yüzden hazım sorunu yaşayana dek yemeye devam eder.İşte kendini tatmine dönüştürmeye başladığı andan itibaren yitirir gücünü konuşma sanatı. Hatta çok ince bir sınıra sahiptir.Çizgisi aşıldığı andan itibaren kelimeler içinde kendini kaybetme ,cümleler girdabında düşüncelerini yitirme gerçekleşir.

  Politik bir ortamda paranın verdiği güce eşittir konuşmak. Böyle anlamlandıranda vardır konuşmayı.Bunlar maddiyat derecesine indirger sözcükleri.Sönmüş kül yığınıdır içlerinden gelen sesin dili.Kuzey rüzgarı misali buz keserler kendilerini dinleyenlerin bedenlerini.

  Bilge insanlar ve onların takipçisi olan özgür havarileri için söz bir kere söylenmiştir.Ya yerine getirilecek,ya da uğrunda ölünüp terk-i diyar edilecektir.Kelimeler gerektiğinde uğrunda feda olunacak ideallerin ifadelendirilmesidir.Geri dönüşü olmayan bir yol gibidir.Dönemeçleri ve hareket alanları olan,ama asla yüz geri edilmeyendir.

  Her şeyden önemlisi de başarının dilde değil,yürekte.Kelimede değil eylemde gerçekleşeceğini bilmek gerekir.

Sayfayı Paylaş