En Büyük Yatırım Eğitim

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Geçmişte meslek liselerine karşı adeta hasmane bir tutum oldu, çok yanlıştı” dedi. Ayrıca son yıllarda en büyük yatıkımın eğitime yapıldığını söyledi.

  Arınç, Manisa’da Nihal Akçura Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, cehaletin kötülüklerin anası, eğitimin ise her şeyin başı olduğunu ifade etti. Arınç, “Nitelikli eğitimle geleceğimizi kurtaracağımıza inanıyoruz. Hükümetimiz döneminde en büyük katkı eğitime yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi ilk sırada yer alıyor” dedi.
  Genç nüfusa sahip Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması amacıyla eğitime ayrılan bütçeyi artırmanın yanı sıra “Eğitime Yüzde 100 Destek” kampanyasının hayata geçirildiğini hatırlatan Arınç, ülkenin serveti olan gençlerin iyi yetişmesi, çağdaş eğitim alması, ufkunun açık olması, vizyon sahibi olmasını diledi.

  Meslek liseleri yeniden hüsnükabul gördü

  Türkiye’de bir dönem meslek liselerine yönelik olumsuz yaklaşım sergilendiğini dile getiren Arınç, söz konusu tavrın günümüzde sona erdiğini ifade ederek şöyle konuştu:
  “Geçmişte meslek liselerine karşı adeta hasmane bir tutum oldu, çok yanlıştı. Artık kurtulduğumuz için tekrarında fayda görmüyorum ama bir dönem eğitim hayatımızda şu veya bu sebeple meslek liselerini dışlayan kötü bir anlayıştı, yanlış bir anlayıştı. Bundan şimdi uzaklaştık. Çocuklarımızın sadece kolejlerde, düz liselerde okuyarak mezun olmaları yeterli değil, aynı zamanda iyi bir meslek sahibi olmaları, hayatın her alanında işini iyi bilen ve yapan insanlar olarak da yetişmeleri gerekiyor. Okullarımız fonksiyonlarını kaybettiği için, meslek edindirme kursları gibi imkanlarla yapmaya çalıştık ama yeterli olmadı. Çok şükür, artık meslek liselerimiz çok büyük hüsnükabul gördü. Artık her alanda iyi bir meslek sahibi olmayı çocuklarımıza imkanlarını hazırlayacak bir çalışmanın içindeyiz.”

  Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ise İsmail Akçura’nın katkılarıyla yapımı tamamlanan okulun, entegre yapısı ile Türkiye’ye örnek bir proje olduğunu anlattı. Manisa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy da sanayi ile turizm faaliyetlerinde hayati rolü bulunan nitelikli personelin eğitiminin mesleki ve teknik liselerce sağlandığını, açılışı gerçekleştirilen okulun istihdama önemli katkı sağlayacağını belirtti.
  Hayırsever işadamı İsmail Akçura’nın katkılarıyla yapımı tamamlanan 450 öğrenci ve 135 yatak kapasitesi okulda, konaklama ve seyahat hizmetleri, ön büro, yiyecek içecek hizmetleri ve mutfak dallarında 186 öğrenciye eğitim ve öğretim verildiği bildirildi.

Sayfayı Paylaş