En düşük okul alışverişinin maliyeti ...

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Okulların açılmasına sayılı günler kala, öğrencileri de velileri de okul telaşı sarmaya başladı.


  Okul alışverişi,okul masrafıYeni başlayan öğrencileri okulla tanışma, bir üst sınıfa geçenlerin özledikleri arkadaşlarıyla yeniden buluşma heyecanı sararken, dar gelirli aileler ise Ramazan Bayramı sonrası bütçeye eklenecek okul alışverişiyle başa çıkma sorunuyla karşı karşıya kalacaklar.

  Önlükten yakalığa, ayakkabıdan çoraba kıyafet, defterden silgiye, çantadan kaleme kırtasiye malzemesi ister okula başlayan ister bir üst sınıfa geçen tüm öğrencilerin ihtiyacı. Okul ihtiyaçları her ailenin alım gücüne göre değişiklik arz ediyor. 1 liraya önlük yakası da var 5 liraya da var.

  Her ailenin ihtiyacına göre, çeşitlilik gösteren hem tekstil hem de kırtasiye çeşitlerini dükkanlarında bulunduran esnaf, yaz döneminde düşen iş hacimlerinin, okul alışverişiyle artacağı günü bekliyor.

  MAĞAZA SAHİBİ AHMET KANARYA: ''FİYATLARDA FAZLA BİR ARTIŞ OLMADI''

  Mağaza sahibi Ahmet Kanarya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul sezonu için hazır olduklarını söyledi.

  Kanarya, okul kıyafetlerinde fiyatların geçen yılla hemen hemen aynı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

  ''Dükkanımızda her bütçeye uygun kıyafetler bulunduruyoruz. Fiyatlarda geçen seneye nazaran fazla bir artış olmadı. Ayakkabı hariç, ilköğretim öğrencisinin okul giyim masrafları en az 50 lira, ortaokul 90 lira, lise ise 120 lira. Fiyatlar isteğe ve kaliteye göre artış gösterebiliyor.''

  Okula bu yıl başlayacak oğlu Burak Akçealan'ın babası Kemal Akçealan ise, artık okul ihtiyaçlarının aile bütçelerine göre değil, okulların belirledikleri listelere göre şekillendiğini ifade ederek, ''Oğlum birinci sınıfa başlayacak. Artık her okul kendi kıyafetini seçiyor. Biz velilerde okulların seçtiği kıyafetleri alıyoruz. Kıyafetler pahalı olsa da almaya mecburuz'' dedi.

  Kırtasiyeci Nursen Peker de, tekstilde olduğu gibi kırtasiye ürünlerinde de kaliteye göre fiyatların değiştiğini belirtti.

  Peker, yaz döneminde düşen işlerinin okulların açılacağı bu dönem ve sonrasındaki 2 hafta artış göstereceğini kaydetti.

  Çocukları okula başlayacak yada üst sınıfa geçen ebeveynler çocuklarının masraflarını karşılamak üzere, bütçelerine uygun mağaza, pazar, süpermarketleri tercih ediyor.  glcn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş