En Etkileyici Hadisler

Konu 'Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113

Efendimizin Hadisleri

''Benden sonra insanların en üstünü Ebubekir'dir.''

''Eğer benden sonra bir peygamber daha gelseydi bu Ömer olurdu.''

''Kevser havuzunun başında Sadece Osman'ı bekleyeceğim.''

''Benden sonra dini en iyi anlatan Ali'dir.''

Boyle buyuruyor Yüce Peygamber...

Hiç şüphesiz ki, dünyada malı çok olanlar, Ahirette sevabı az olanlardır. Ancak Allah'ın kendisine mal verip te, o malı sağına, soluna, önüne, arkasına saçan ve onu hayır ve hasenatta sarf edenler müstesnadır.

Ravi: Buhari, Rikak 13

Bir kimsenin başkasıyla birlikte kıldığı namaz, tek başına kıldığı namazdan daha parlak ve sevaplıdır. İki kişi ile birlikte kıldığı namaz da bir kişi ile birlikte kıldığı namazdan daha faziletlidir. Birlikte namaz kılanlar ne kadar çok olursa, o nispette Allah'ın rıza ve sevgisine yakın olurlar.

Ravi: Nesai, İmame 45

Her kim, Allah'ın farz kıldığı beş vakit namazı abdestlerine tam olarak, salavatlarına, rükularına tam t***** riayet ederek, vaktinde güzelce ve huşu içinde kılarsa; Allah'ın o kimseyi bağışlayacağına dair ahdi vardır. Eğer böyle yapmazsa, dilerse onu bağışlar, dilerse azap verir.

Ravi: Ebu Davud, Salat 9

Bir kötülük gizli kaldığı zaman, yalnız yapana zarar verir. Ancak açıkça yapılıp ta önlenmezse zararı herkese olur.

Ravi: Taberani, Tac 5.686

Başınızda Habeşli bir köle de bulunsa Allah'ın Kitabına göre idare ettiği müddetçe, onu dinleyip itaat ediniz.

Ravi: Müslim, İmare 37

Kalpleriniz anlam ve hükümleri üzerinde birleştiği müddetçe Kur'an'ı okuyunuz. Ayrılığa düştüğünüz zaman da bırakıp kalkınız.

Ravi: Müslim, İlim 4

Oruç ve Kur'an Kıyamet Günü kula şefaat ederler. Oruç der: "Ya Rabbi! Ben onun yemesine ve zevklerine engel oldum, beni ona şefaatçi yap." Kur'an der: "Ben onun gece uykusuna engel oldum, beni ona şefaatçi yap." Cenab-ı Hak tarafından "Şefaatiniz kabul olunmuştur." buyurulur.

Ravi: Fethü-r Rabbani, c.18 s.4

Şu dört şey kimde bulunursa tam bir münafık olur. Bunlardan biri kendisinde bulunan kimse de, onu terk edinceye kadar bir münafıklık vasfını taşır. Bu vasıflar şunlardır: Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman sözünde durmaz, anlaşma yaptığı zaman vazgeçer, düşmanlık yaptığı zaman da sınırı aşar ve daha çok kötülükte bulunur.

Ravi: Buhari, İman 34

Burada bulunanlar, duyduklarını bulunmayanlara ulaştırsınlar. Çünkü burada bulunmadığı halde, sözlerimi daha ziyade tatbik edenler çıkabilir.

Ravi: Buhari, İlim 9

Allah bir kula, halkı idare etme vazifesini verir de, o da onlara zulmetmiş olarak ölürse, Allah ona Cennetini haram kılar.

Ravi: Buhari, Ahkam 8

Her kim Kur'an okur, ezberler, helalini helal, haramını haram bilirse, Allah onu Cennete koyar ve ailesinden cehennemlik on kişiye şefaatçi yapar.

Ravi: Tirmizi, Fezail-i Kur'an 13

İspat etmek davacıya, yemin etmek davalıya düşer

Ravi: Tirmizi, Ahkam 12

Kim yeryüzünde Allah'ın dinini ve davasını temsil eden Müslüman bir idareciyi küçük düşürse, Allah da o kimseyi küçük düşürür.

Ravi: Tirmizi, Fiten 48

Allah şöyle buyurur: "Ey insanoğlu! Bana kulluk yapmak için dünya nimetlerinden vazgeç ki, sana gönül zenginliği ihsan edeyim, ihtiyaçlarını gidereyim. Şayet böyle yapmazsan, seni meşguliyetler içerisinde bunaltır, ihtiyaçlarını da gidermem.

Ravi: Tirmizi, S. Kıyame 30

Kur'an okumaya devam ediniz. Çünkü o Kıyamet Günü'nde okuyup gereğini yapanlara şefaatçi olacaktır.

Ravi: Müslim, Misafirin 252

Allah birinci safı dolduranlara rahmet eder; melekler de onlar için dua eder. Safları doldurmak için atılan bir adımdan Allah rızasına daha yakın başka bir adım yoktur.

Ravi: Ebu Davud, Salat 45

Cemaatle beraber olun. Tefrikadan ve bölünmeden şiddetle kaçının. Çünkü şeytan bir araya gelmiş olan iki kişiden uzak olduğu halde tek başına kalanla beraberdir. Kim Cennetin en güzel yerini istiyorsa, cemaatle beraber olsun. Kimi, yapmış olduğu iyilikleri sevindiriyor ve kötülükleri üzüyorsa, işte olgun mü'min odur.

Ravi: Tirmizi, Fiten 9

Birisi "Ya Rasûlallah, deveyi bağlayıp da mı tevekkül edeyim, yoksa salıverip de mi tevekkül edeyim?" diye sordu. Peygamberimiz (S.A.V) : "Bağla da öyle tevekkül et!" buyurdu.

Ravi: Tirmizi, S. Kıyame 60

Allah'tan dile. Dilediğin verilir.

Ravi: İbni Mace, Zühd 37

Yedi şey gelmeden önce iyi işlere sıkı sıkıya bağlanın! Şunlardan biri sizi mutlaka bekliyor: Aniden gelen fakirlik, aşırılıklara götüren zenginlik, vücudunuzun dengesini bozan hastalık, bunaklığa sürükleyen yaşlılık, ansızın gelen ölüm, Deccal -ki bu beklenen en büyük şerdir- ve kıyamettir. Kıyamet ise herşeyden daha acı ve zordur.

Ravi: Tirmizi, Zühd 3

Haramlardan sakın ki, insanlar arasında en çok ibadet eden biri olasın. Kısmetine razı ol ki, insanların en zengini olasın. Komşularına iyi davran ki, tam bir mümin olasın. Kendin için arzuladığını insanlar için de iste ki, tam bir Müslüman olasın. Çok gülme! Çünkü çok gülmek kalbi katılaştırır, karartır.

Ravi: Tirmizi, Zühd 2

Halkın arasına girip, sıkıntılara sabreden müminin sevabı, onların arasına girmeyen ve sıkıntılara sabretmeyen müminin sevabından daha fazladır.

Ravi: İbni Mace, Fiten 23

İyi görmeyen birine yardımcı olman sadakadır. Taş, diken ve kemik gibi insanlara zarar verecek bir şeyi yol üzerinden kaldırman sadakadır. Kovandan kardeşinin kovasına su boşaltman sadakadır.

Ravi: Tirmizi, Birr 36

Kim bizim namazımızı kılar, bizim kıblemize yönelir, bizim kestiğimizi yerse işte o, Müslümandır.

Ravi: Buhari, Salat 28

Üzerinizdeki mal borcunu, zekatını verdiğiniz zaman ödemiş olursunuz.

Ravi: İbni Mace

Her kim ezanı işittikten sonra: "Ey şu tam davetin - ezanın - ve kılınmak üzere bulunan namazın Rabbi olan Allahım! Muhammed'e (a.s.m.) vesileyi, fazileyi ihsan et. Bir de onu kendisine vaat ettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır." mealindeki duayı okursa, Kıyamet Günü'nde şefaatime layık olur.

Ravi: Buhari, Ezan 8

Şartlarına riayet ederek güzelce abdest almak, imanın yarısıdır. Allah'a hamd etmek mizanı doldurur. Tesbih ve tekbir, semaları ve yeryüzünü doldurur. Namaz nurdur, zekat delildir, sabır ziyadır. Kur'an ise lehinde ve aleyhinde bir delildir.

Ravi: Nesai, Zekat 1

Allah'ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine Sana sığınıyorum. Sen yücelerden yücesin, Seni layık olduğun şekilde medh-ü sena edemiyorum. Sana layık bir şükürle şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin.

Ravi: İbni Mace

İnsanlardan Allah'a yakın olanlar vardır. Sahabiler: "Ya Resulullah, onlar kimlerdir?" diye sordular. Resulullah (s.a.v.) Onlar Kur'an ehli, Allah ehli ve Allah'ın has kullarıdır.

Ravi: İbni Mace, Mukaddime 16

Cennetlik olan insanlardan bir grup, cehennemliklerden bir grubun yanına gider ve şöyle derler: "Siz nasıl oldu da Cehenneme girdiniz? Halbuki biz, sizin bize öğrettiklerinize riayet etmek suretiyle Cennete girdik." Cehennemlikler şöyle cevap verirler: "Biz söylüyorduk, fakat söylediklerimizi yaşamıyorduk."

Ravi: Terğib, 1.125: 127

Sayfayı Paylaş