Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri

Konu 'Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri' bölümünde Senarist tarafından paylaşıldı.

1. Senarist

Senarist Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    29

Tanıtım

İleri teknolojiyi kullanan üretim ve hizmet sektörlerinde; üretim ve bilişim cihazlarının montajı, devreye alınması, işletilmesi, bakım-onarımlarının yapılması, geliştirilmesi, programlanması ve işletme şartlarına uygun otomasyon sistemlerinin (elektrik, elektronik, mekanik, programlama vb.) tasarlanması, kurulması ve uygulanması işlerinde çalışan kişidir.

İŞ BULMA İMKÂNLARI

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanından eğitim alan meslek elemanları, kamu ve özel işletmelerde, makine, otomotiv, tekstil, gemi otomasyonu, savunma sanayi, plastik, tıp elektroniği, uçak, enerji, iletişim, petrokimya, sektörlerin de çalışabilir. Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri ülkemizde gelişmekte olan bir sektördür. Bu nedenle endüstrinin geliştiği bölgelerde özellikle mesleki eğitim almış elamanların iş bulma imkânları daha fazladır.
    Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanından mezun olan veya sertifika alan öğrenciler, seçtikleri dalda/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda;

• Makine
    • Otomotiv
    • Tekstil
    • Gemi otomasyonu
    • Savunma sanayi
    • Plastik
    • Tıp elektroniği
    • Uçak
    • Enerji
    • İletişim
    • Petrokimya
    sektörlerin de çalışabilir.

EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI

Meslek eğitimi; meslek liselerinin (ML; AML; TL ve ATL) Endüstriyel Otomasyon Alanında diploma programları ile Mesleki Eğitim Merkezleri, Halk Eğitim Merkezleri ve çeşitli yaygın eğitim kurumlarında sertifika programlarıyla verilmektedir.
    Liseden sonra, yüksek öğrenime geçiş sınavını başaranlar lisan programlarına devam edebilirler ya da meslek yüksek okullarının ilgili bölümüne sınavsız geçiş yapabilirler. Meslek yüksek okulunu bitirenler, dikey geçiş sınavı ile lisans programlarına geçebilirler.
    Bu alan mezunları; aşağıda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş yapabilirler.

• Elektronik – haberleşme
    • Gemi makineleri
    • Endüstriyel elektronik
    • Gemi makineleri işletme
    • Elektrik – elektronik teknikerliği
    • Makine
    • Endüstriyel otomasyon
    • Otomotiv
    • Mekatronik
    • Raylı sistemler Teknolojisi
    • Mekatronik (Uzaktan eğitim)
    • Tarım alet ve makineleri