enerji dönüşümü

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde ÖzLem BuLut tarafından paylaşıldı.

 1. ÖzLem BuLut

  ÖzLem BuLut Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2009
  Mesajlar:
  22
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  rica etsem enerji dönüşümleri ile ilgili örnekler vereblirmisiniz ?
  zampara bunu beğendi.
 2. dadlu_qıs

  dadlu_qıs Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2009
  Mesajlar:
  33
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  En basitlerinden bir kaç örnek vereceğim.

  Rüzgarin rüzgar türbünüde elektiriğe dönüştürülmesi.
  Yakılan bir odunun içindeki enerjinin ısı enerjisine dönüşmesi
  Barajlardaki depolanmış suyun potansiyel enerjisi vardır. Bu potansiyel enerji su servest bırakılınca hareket enerjisine dönüşür ve elektrik üreten jeneratörlerin dönmesini sağlayarak elektrik enerjisine dönüşür.

  - Silgi ile yazdıklarımızı sildiğimiz zaman silginin ısındığını farkederiz. Burada haraket enerjisi ısı enerjisine dönüşmüştür.

  - Biskletlerde yer alan dinamo tekere sürtünerek döner ve bisiklette bulunan ufak bir ampülü yakar. Bu durumda hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüşmüştür.

  - Kaydırakta kayan çocuklar kaydırağın tepesine çıkyıklarında yere göre bir potansiyel enerjiye sahip olurlar. Kayarlarken bu potansiyel enerji kinetik enerjiye yani hareket enerjisine dönüşür.

  - Buharlı trenlerde ısı enerjisi yardımıyla su ısıtılır ve buhar oluşturulur bu buhar ise trenin hareket etmesini sağlar. Isı enerjisinden hareket enerjisine dönüşüm söz konusudur.
  cevap budur
  Özel Üye Esra bunu beğendi.
 3. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0
  Enerji dönüşümlerine örnekler;

  - Barajlardaki depolanmış suyun potansiyel enerjisi vardır. Bu potansiyel enerji su serbest bırakılınca hareket enerjisine dönüşür ve elektrik üreten jeneratörlerin dönmesini sağlayarak elektrik enerjisine dönüşür.

  -Silgi ile yazdıklarımızı sildiğimiz zaman silginin ısındığını farkederiz. Burada hareket enerjisi ısı enerjisine dönüşmüştür.

  -Bisikletlerde yer alan dinamo tekere sürtünerek döner ve bisiklette bulunan ufak bir ampülü yakar. Bu durumda hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüşmüştür.

  - Kaydırakta kayan çocuklar kaydırağın tepesine çıktıklarında yere göre bir potansiyel enerjiye sahip olurlar. Kayarlarken bu potansiyel enerji kinetik enerjiye yani hareket enerjisine dönüşüyordur.

  -Elektrik enerjisi, farklı araç-gereçlerin yardımıyla diğer enerji türlerine dönüştürülebilir. Örneğin, serinlemek amacıyla kullandığımız vantilatörde hareket, radyoda ise ses enerjisine dönüştürülmektedir.

  -Akü ve pillerde depolanan kimyasal enerji, kullanım aşamasında elektrik enerjisine dönüşür. Kömürde depolanan kimyasal enerji de yanma sırasında ısı enerjisine dönüşmektedir.
  ;);)
  zampara bunu beğendi.
 4. uqur_

  uqur_ Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2009
  Mesajlar:
  30
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0
  Ben de potansiyel-kinetik enerjileri hakkında birkaç örnek vereyim =) <resimler bana aittir>

  [​IMG]

  Cismin A,B,C noktalarındaki potansiyel ve kinetik enerji drumların inceleyelim.
  A noktası
  Cisim A noktasında hareketsizdir. Buna göre kinetik enerjisi yoktur.Potansiyel enerjisini de m.g.h formülünden buluruz. (g genellikle sorularda 10 m/s verilir. Verilmezse sonuçlar g cinsinden çıkabilir.)

  4 kg. 8m. 10m/s = 320 Joule potansiyel enerji.

  B noktası
  Cisim B noktasında hem hareketlidir. Hem de potansiyel enerjisi vardır. Ama burada görüldüğü gibi Hız verilmemiş. Bunu da denklem kurarak bulalım.

  [​IMG]

  Buna göre A noktasındaki potansiyel enerji 240 J, kinetik enerji 80 J olur.

  C Noktası

  C noktasında cismin yüksekliği olmadığından potansiyel enerjisi yoktur. Kinetik enerji de enerji korunumundan dolayı baştaki enerjiye eşit olacağından 320 Joule'dur. Eğer hızı bulmak istersek yine aynı formülü kurarız ama bu sefer potansiyel enerjiyi koymayız çünkü 0'dır.

  [​IMG]

  Eğer hata yapmışsam lütfen kusuruma bakmayın...
  sementa.38 bunu beğendi.
 5. karanlık düşler

  karanlık düşler Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ...:::ütülerde elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüşür:::...

Sayfayı Paylaş