Enerji Kaynakları

Konu 'Fizik Ders Notları' bölümünde Mira tarafından paylaşıldı.

 1. Mira

  Mira Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  ENERJİ KAYNAKLARI

  Enerji Kullanımı

  Uzaktan Kumandadaki bir tuşa basarak televizyonumuzu çalıştırır ve en sevdiğimiz programı izlemeye başlarız. Sıcak bir yaz günü buzdolabımızdan soğuk bir içecek alarak, içer ve serinleriz. Özlediğimizde arabamıza binip sevdiklerimizi ziyaret ederiz. Bu ve benzeri tümfaaliyetlerimizi enerji sayesinde gerçeklerştiririz. Elektrik enerjisi sayesinde televizyonumuz ve buzdolabımız, kimyasal enerji sayesinde de arabamız çalışır.
  Her gün ısınmak,serinlemek,aydınlanmak,hareket etmek,beslenmek ve benzeri birçok ihtiyacımız için enerji kullanırız.Enerji olmadan sıradan gibi görünen günlük faaliyetlerimizi gerçekleştirmekte güçlük çekeriz. Bir kış günü sınıfımızda ders dinlerken elektriklerin kesildiğini düşünelim. Büyük ihtimalle açık olan lambalarımız kararacağından yazı tahtasını bile görmekte zorlanırız. Eğer bu sırada bilgisayar ve projeksiyon cihazı gibi elektirikli bir araç kullanıyorsak bunlar kapanır. Dersimizi rahatça işleyemeyiz. Ya da okulumuzun kaloriferleri kapanacağından bir süre sonra üşümeye başlarız.
  Yaşadığımız şehirden başka bir yere kısa süreliğine bile gidecek olsak çoğumuzun aklına ilk olarak 'cep telefonum çeker mi?', 'Elektirik var mıdır?','İnternete girebilirmiyim?' gibi sorunlar gelir.Çünkü günlük alışkanlıklarımızın çoğunu enerji kullanarak gerçekleştiririz.
  Yapılan araştırmalar toplumların gelişmişlik seviyesinin artmasıyla birlikte enerji tüketiminin de arttığını göstermektedir.


  [COLOR="***nna"]
  Enerji Kaynakları
  [/COLOR]

  Dünya'da yaygın olarak kullandığımız belli başlı enerji kaynaklarını kömür,petrol,doğalgaz,su,nükleer,güneş,jeotermal ve rüzgar olarak saptayabiliriz.Bunlardan petrol,doğalgaz ve kömür fosil yakıtlar olarak adlandırılır
  Enerji genel olarak yenilenebilir enerji ve yenilenemez enerji olmak üzere iki kategoride incelenir. Tüketildikçe sürekli ve hızlı bir şekilde yeri doldurulabilen bir enerji kaynağına yenilenebilir enerji kaynağı denir. Güneş enerjisi,akarsulardan elde edilen enerji,rüzgar enerjisi ve jeotermal enerji kaynaklarındandır
  Oluşmasından daha hızlı tüketilen bir enerji kaynağına ise yenilenemez enerji kayanağı denir.Fosil yakıtlar yenilenemez enerji kaynaklarıdır.Çünkü bu yakıtların oluşması milyonlarca yıl sürmesine karşın tüketilmeleri çok kısa sürede mümkün olmaktadır.
  Her ne kadar çok çeşitli enerji kaynaklarını sayabiliyor olsak da Dünyamızın enerjisinin temelinde iki ana kaynak vardır:Güneş ve yerkürenin içindeki radyoaktif atomlar. Ancak yaşamımızı devam ettirmede asıl enerji kaynağımız Güneştir.Kullandığımız enerji hangisi olursa olsun geriye doğru takip ettiğimizde Güneş'e ulaşırız.Şimdi bu kullandığımız enerji kaynakları üzerinde kısa kısa duralım.

  Yenilenemez Enerji Kaynakları

  Fosil Yakıtlar
  Fosil yakıt olarak adlandırılan petrol,doğalgaz ve kömür,milyonlarca yıl önce yaşamış olan bitki ve hayvan kalıntılarının yeraltındaki kaya katmanlarının arasında sıkıştırması soncu yüksek basınç ve sıcaklığın etkisi ile oluşur. Fosil yakıtların temelinde bitki ve hayvan organizmalarında kimyasal olarak depo edılmıştır Güneş enerjısı vardır.
  Araba kullanırken,ışığı açarken ya da elektirkli bir araç kullanırken aslında fosil kaynaklı enerjiler kullanmış oluruz.Fosil yakıtları kolaylıkla harcayabilmemize karşın petrolün bir damlasının, doğalgazın bir santimetre küpünün ya da kömürün bir parçasının oluşması milyonlarca yılda olmuştur.Üstelik belkide petrol bu yüzyılın sonu gelmeden tükenecektir.
  Enerji elde etmek için fosil yakıtların yakılması sonucu çevreye yayılmaktadır. Bu atıklar solunum yolu hastalıklarına ve asit yağmurlarına neden olmaktadır. Ayrıca fosil yakıtların yakılması sonucu açığa çıkan karbondioksit gazı sera etkisi yaparak küresel ısınmaya neden olmaktadır.


  Nükleer Enerji
  1 Litre benzinden elde edilen enerjinin 30 milyon katını veren 1 kg lık bir yakıt düşünebilir misiniz? Hangi maddenin bu kadar küçük bir kütlesi bu kadar büyük bir enerjiye sahip olabilir? Bu sorunun cevabı uranyum atomunun çekirdeğidir.Bu çekirdeklerden bazıları kararsız olduklarından dağılmaları sırasında devasa enerjiler açığa çıkar. Açığa çıkan bu enerji kullanılarak ısıtılan sudan su buharı elde edilerek elektrik üretilir.
  Elektrik üretiminde nükleer enerjinin kullanılması fosil yakıtların çok hızlı tüketiminin de önüne geçer. Fosil yakıtların tersine nükleer enerji çok daha çevre dostudur.Yani çevre kirliliğine neden olmaz. Yıllık ortalama 600 000 evin enerji ihtiyacını karşılayan orta büyüklükte bir nükleer enerji santrallerinden çıkan atık yanlızca 1m küplük bir hacim kaplar.


  Nükleer Atıklar

  Tüm diğer enerji kaynakları gibi nükleer enerinin de avantajları ve dezavantajları vardır.En önemli dezavantajı yerkürede yenilenemez miktarda bulunmasıdır.
  Bir diğer dezavantajı ise nükleer santral atıklarının radyoaktif madde olması nedeniyle canlılar için çok tehlikeli olmasıdır. Bu atıkların içindeki bazı materyaller binlerce yıl radyoaktif özelliklerini devam ettirebilmektedir.Bunun için radyoaktif atığın sızmayacak şekilde seramik madde içine kapatılması, bunların yine çok muhafızalı kaplar içinde toprağın derinlerinde gömülmesi gerekir. Bu atıkların gömüleceği yerler yeraltı sularını kirletmeyecek, deprem ve diğer doğal afetler sırasında açığa çıkmayacak şekilde güvenli bölgelerde seçilmelidir.


  Arkadaşlar benim biraz uykum geldi devamını yarın getiriceğim sabahın en erken saatinde burda olup Yenilenebilir Enerji kaynaklarını ve çeşitlerini + Enerji tasarrufunuda yazıcağım ve konu biticek umarım arkadaşlarımızın işine yarar;)
 2. yprk

  yprk Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  enerji kaynaklarının devamıı lütfenn

  enerji kaynaklarının devamını yazarsanız çook sevinirimm lütfenn yardım edinn??
 3. By_GarzaN

  By_GarzaN Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2009
  Mesajlar:
  22
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  4
  Paylaşımın İçin Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş