enzimler

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde metin2tr tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. metin2tr

  metin2tr Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  201
  Beğenileri:
  188
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar enzimler hakkında kısa bir yazı yazabilirmisiniz acil şimdiden teşekkürler
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
 3. moron

  moron Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  ENZİMLER


  Günümüzde aldığımız bilimsel mesafeye rağmen canlı nedir? sorusu hala çözülememiş bir sorudur.Ancak çok iyi bildiğimiz birşey varki,hücre ve hücrelerden oluşmuş canlılar durup dinlenmebi lmeden reaksiyon gerçekleştiren kimyasal labaratuvarlardır.
  bulabaratuvar içerisinde reaksyonları gerçekleştiren kimyagerler,enzzimlerdir.bu reaksyonlar sindirim,görme,konuşma....vs.dir.Yukarıda saydığımız olaylarla beraber organizmada insanı hayrete düşürenreaksiyonlarda vardır.Özellikle ETS tarafından gerçekleştirilen elektron taşıma reaksyonları.ETS enzimleri H atomunu elektron ve protonlarına ayırarak taşırlar.Elektron ETS tarafından taşırken protonda ayrı yoldan taşınır.
  Yukarıda canlı ve enzimler arasındaki ilişkiye biraz değindik.Buradan şöyle bir sonuç çıkarabiıiriz:CANLILIK, ENZİMATİK REAKSYON zincirleriyle gerçekle
  <H2>Enzimin Tanımı Ve Yapısı</H2>
  Canlılarda meydana gelen biyokimyasal reaksiyonları gerçekleştiren katalizörlere enzim denir.Enzimler yapı olarak iki kısımda incelenir.Basit enzimler ve bileşik enzimler.

  <H2>Basit Enzimler:</H2>Sadece proteinden meydana gelmiş enzimlerdir.Bunlara en iyi örnek sindirim enzimleri ve üreyi parçalayan üreaz enzimleridir.Reaksiyon direk olarak protein kısmı tarafından yürütülür.

  <H2>Bileşik Enzimler:</H2>Bileşik enzimler iki kısımdan meydana gelir.
  Protein + Vitaminler
  Protein + Mineral maddeler veya metal iyonlarıdır.
  Bu enzimlerin protein kısmına apoenzim,vitamin kısmına koenzim veya prostatik grup denir.Metal iyonları ve mineral maddeler gibi kısımlarına da enzim aktivatörleri denir.
  Bileşik enzimler ayrı ayrı görev yapamazlar.Çünkü enzimin etki ettiği maddeyi protein kısmı belirler.Koenzim reaksiyonu gerçekleştirir.Organizmalarda vitamin veya metal iyonları eksik olursa protein kısımları reaksiyonu gerçekleştiremez.Bundan dolayı canlı hastalanır.Mesela gözdeki A vit***** görme reaksiyonlarını gerçekleştiren enzimin bir parçasıdır.Yani koenzimdir.A vit***** olmasa reaksiyon gerçekleşmez ve gece körlüğü ortaya çıkar.

  <H3>BİR GEN - BİR ENZİM İLİŞKİSİ:


  Canlıda her enzim proteinden yapılmıştır.Her prtein bir gen tarafından programlandırılarak görevlendirilmiştir buna bir gen bir enzim hipotezi denir. Genler sentezletmiş olduğu proteine ne yapacağınıda şifrelemiştir.
  şmektedir.
  ENZİM REAKSİYONLARININ ETKİLENDİĞİ FAKTÖRLER:
  Enzimler kimyasal reaksiyonları gerçekleştirdiklerinde bazı faktörlerin etkisi altında kalırlar.

  ISI:

  Her enzim reaksyonunun optimal bir ısı seviyesi vardır.İnsanda bu ısı 36,5 derecedir.0 derecede enzimler pasiftir.Ancak yapıları bozulmaz.Canlılıkta kaybedilmeyebilir.Genel olarak enzimler 60 C de bozulurlar

  PH

  Her reaksiyonun gerçekleşebilmesi ortamın PH ını belirleyen belli oranda H ve OH iyonları konsantrasyonu olmasına bağlıdır.  ENZİM VE SUBSTRAT KONSANTRASYONU

  Ortamda reaksiyon hızını artırıcı yapılardan biride enzim ve substrat miktarıdır.Her ikisinin miktarı belirli oranlarda artırılırsa reaksiyon hızı sürekli artar.

  SU

  Enzim reaksiyonunun gerçekleşebilmesi için ortamda belirli oranda su olması gerekir .Çünkü moleküllerin birbirine çarparak reaksiyonu gerçekleştirebilmesi için hareketi sağlayacak sıvı bir ortamın olması gerekir.Tohumlarda su miktarı az olduğundan reaksiyonlarda minimal seviyede gerçekleşmektedir.

  ENZİMLERİN ÖZELLİKLERİ...:::: 1=Biyolojik reaksiyonlrın aktivasyon enerjisini düşürürler.
  2=Enzim daima bir çeşit reaksiyonu gerçekleştirir.
  3=Enzimler aynı tür reaksiyonu bozulmadan tekrar tekrar yapabilirler
  4=Enzimler gerçekleşecek reaksiyonun çabuk dengeye ulaşmasını sağlar
  5=Enzimler cansız ortamdada görev yaparlar.
  6=Enzimler reaksiyonlarını daima etki ettiği maddenin dış yüzeyinden başlatırlar.Mesala sindirim esnasında eğer besinler ağızda ve midede fiziksel olarak parçalanmasaydı sindirim çok az gerçekleşirdi.Çünkü enzimler dış yüzeyden reaksiyonu başlatırlar.


  :D bu işini görür heralde


  </H3>
  serseri_kıs bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş