Ermenİ soykirimi gÜnÜ sayilan 24 nİsanin Özellİgİ nedİr

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde djokan tarafından paylaşıldı.

 1. djokan

  djokan Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  ACİL LAZIM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM:confused:
 2. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  23 nisan ulusal egemenlik bayramı olduğu için olabilir mi?
 3. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0
  Ermeniler, Osmanlı’nın kendilerine yönelik soykırımı bu tarihte başlattığını iddia ediyor. Oysa bu tarihte Osmanlı, hükümete devlete karşı silahlı faaliyet yürüttüklerini belirlediği Ermeni Komiteleri kapatıp yöneticilerinden 2 bin 345 kişiyi “devlet aleyhine faaliyette bulunmak” suçundan tutuklamıştır.

  Ermenilerin her yıl, sözde “soykırım anma günü” olarak andıkları 24 Nisan tarihi budur. Bu tarihin kesinlikle tehcir (zorunlu göç) katliam ya da bugünkü moda tabiriyle soykırımla hiçbir alakası yoktur.

  Üstelik Osmanlı hükümetinin Ermeni komitelerin kapatılmasının, elebaşlarının ve bazı teröristlerin tutuklanmasının, olayları yatıştıracağı hesabı tutmadığı gibi, olaylar daha da şiddetlenmiştir. Osmanlı Hükümeti son “insani çare” olarak, savaş bölgelerindeki Ermeni tebasından Devlete karşı casusluk ve hıyanetleri görülenlerin, savaş alanlarından uzak yerlere “sevk ve iskanı” için 27 Mayıs 1915'de “Tehcir Kanunu”nu çıkarmıştır.

  İşte 24 Nisan’ın hikayesi bu.

  mahmut bulut
  djokan bunu beğendi.
 4. KaraKedi

  KaraKedi Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  82
  Beğenileri:
  101
  Ödül Puanları:
  0
  24 Nisan 1915 te Cephe gerisinde faaliyette bulunan Ermeni komitecilerine yönelik bir operasyon yapmış ve vatana ihanet eden 2345 komiteciyi tutuklamıştır.
  Ermenistan ile bir takım siyasi ve ekonomik çıkarlar için Ermenileri kullanan bazı devletler, yer değiştirme uygulamasını ve 24 Nisan’daki tutuklamaları bir “soykırım” gibi göstermek ve dünya kamuoyunu bu konuda ikna etmek için yoğun bir propaganda faaliyetine girişmişlerdir.
  İlk defa 24 Nisan 1965 tarihinde Beyrut, Paris, Los Angeles ve Londra’da sözde “Katliamın 50. Yılı” münasebetiyle Türkiye aleyhinde mitingler düzenlenmiştir.
  24 Nisan- Osmanlı Devleti aleyhinde faaliyette bulunan Ermeni komiteleri kapatıldı. Bu komitelerin idarecilerinden 2345 kişi tutuklandı.
  24 Nisan-Brezilya'nın Sao Paulo kentinde, Ermeniler tarafından Türkiye aleyhine gösteri düzenlendi.
  24 Nisan- Londra'da, Türk Elçiliği önünde Ermeniler tarafından gösteri yürüyüşü tertip edildi.

  24 Nisan
  Rus ve İngiliz kışkırtmaları sonucunda meydana gelen isyan ve katliamlar karşısında Osmanlı hükümeti, herhangi bir önleme başvurmadan önce Ermeni Patriği, Ermeni milletvekilleri ve Ermeni cemaatinin ileri gelenlerine "Ermenilerin Müslümanları arkadan vurmaya ve katletmeye devam etmeleri halinde gerekli önlemleri alacağını" bildirmekle yetinmiştir. Ancak, olaylar durmak yerine giderek yoğunlaşınca, ordunun bir çok cephede savaş halinde bulunması nedeniyle cephe gerisinin emniyete alınması ihtiyacı doğmuştur.

  Bu maksatla, 24 Nisan 1915 tarihinde Ermeni Komiteleri kapatılarak, yöneticilerinden 2345 kişi devlet aleyhine faaliyette bulunmak suçundan tutuklanmıştır. Osmanlı Hükümeti'nin bu kararı üzerine hareket geçen Eçmiyazin Katalikosu Kevork, ABD Cumhurbaşkanı'na şu telgrafı göndermiştir:

  "Sayın Başkan, Türk Ermenistanı'ndan aldığımız son haberlere göre, orada katliam başlamış ve organize bir tedhiş Ermeni halkının mevcudiyetini tehlikeye sokmuştur. Bu nazik anda Ekselanslarının ve büyük Amerikan Milletinin asil hislerine hitap ediyor, insaniyet ve Hıristiyanlık inancı adına, büyük Cumhuriyetinizin diplomatik temsilcilikleri vasıtasıyla derhal müdahale ederek, Türk fanatizminin şiddetine terkedilmiş Türkiye'deki halkımın korunmasını rica ediyorum."

  Başpiskopos Kevork'un telgrafını, Rusya'nın Washington Büyükelçisi'nin ABD'deki temasları izlemiştir. Bütün olup biten, yasadışı Ermeni komitelerinin kapatılması ve elebaşlarının tutuklanması olmasına rağmen, olayı bir "katliam" gibi göstermeye çalışan Ermeniler, başta ABD ve Rusya olmak üzere, çeşitli sömürgeci devletleri kendi saflarına çekmeye çalışmışlardır.

  Diaspora Ermenilerinin her yıl sözde "Ermeni soykırımının yıldönümü" diye andıkları 24 Nisan, devlet aleyhine faaliyette bulunan ve masum insanları katleden 2345 komitecinin tutuklandığı tarihtir. Görüldüğü gibi bu tarih, sözde soykırım şöyle dursun, sözde soykırım iddialarına temel oluşturduğu iddia edilen "yer değiştirme" uygulamasıyla bile ilgili değildir.

  İnşallah Yardımcı Olabilmişimdir :)
  Emeğe Saygı :)
  djokan bunu beğendi.
 5. djokan

  djokan Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  sence :D ben ce olamaz hoca öyle degil dedi :D özge
 6. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  arkadaşlar yardımcı olmuş zaten, kendi fikrimi söylemiştim:D
 7. djokan

  djokan Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  :D :D :D :D yinede teşekkürler :D

Sayfayı Paylaş