eroZyonun nedenLeri uzun olması gerekiyoR

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde ysmin tarafından paylaşıldı.

 1. ysmin

  ysmin Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  arKslar cok aciL yrdımcı olursanız sewınıRım
 2. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
 3. crazy_istanbul

  crazy_istanbul Üye

  Katılım:
  13 Mart 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  EROZYONUN NEDENLERİ
  Doğal Yapıdan Kaynaklanan Nedenler
  • İklim
  İklimin erozyon üzerine etkisi; yağış, sıcaklık ve rüzgarla olmaktadır. Bunların içerisinde en önemlisi yağış olup, yağışın da şekli, şiddeti, süresi ve rejimi erozyona farklı etkiler yapmaktadır. Diğer taraftan sıcaklık, yağışların çeşidini, toprağın donmasını ve nem içeriğini etkilemek suretiyle detaylı olarak erozyonun şiddetine tesir etmektedir. Bu açıdan Doğu Anadolu Bölgemizde toprağın 50 cm.derinliğe kadar donması ve sıcak havalarda gevşemesi olayı, diğer bölgelerimizde yağmur ve rüzgar, erozyon olayları açısından önemlidir.Ülkemizin dünyadaki konumu nedeniyle özellikle İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaz kuraklığı ve yağış azlığı/yetersizliği diğer bölgelere göre daha fazladır. Bu nedenden dolayı, bitki örtüsünün zayıf olduğu bu bölgeler ülkemizin erozyondan en fazla etkilenen bölgeleridir. Çünkü, kurak ve yarı kurak sahaların mevcut ekosistemlerinin bozulması kolay ve hızlı olmakta ve bozulan ekosistemlerinin tekrar eski haline getirilmesi de zor ve pahalı olmaktadır.
  • Topografya
  Yamacın eğim ve uzunluğu erozyonda etkili topografık etkenlerdir. Erozyonun şiddeti ve toprağın yüzeysel akışla taşınmasına neden olan faktörlerin başında eğim gelmektedir.
  Dünyada kara kütlesinin ortalama yüksekliği 700 m., Avrupanın 330 m., Afrikanın 600 m., Asyanın 1010 m. olmasına rağmen Türkiyenin ortalama yüksekliği 1132 m.ye ulaşmaktadır. Yükselti basamakları dikkate alınarak yapılan değerlendirıne de 0-500 metre arasındaki alanlar ülkemizin % 17,5u, 500-1000 metre arasındaki sahalar % 26,6sını kaplamakta,1000-2000 metre arasındaki alanlar ise % 45,9 a ulaşmaktadır.

  Ülkemiz arazisinin eğimli ve engebeli olması, orman ve ot örtüsünün tahrip edildiği alanlarda doğal dengenin hızla bozulması sonucunu doğurmaktadır. Doğal dengenin bozulması sonucu hızla toprakların aşınması süreci başlamaktadır. Erozyonun şiddetli olarak devam ettiği alanlarda altta bulunan jeolojik yapı
 4. ysmin

  ysmin Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ..

  tesekkür eDerım qeRckten saoL..

Sayfayı Paylaş