eşitlik size göre nedir?

Konu 'Din Kültürü 11. Sınıf' bölümünde mantık_insanı tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. mantık_insanı

mantık_insanı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

arkadaşlar size göre eşitlik nedir?profosyonel bir şekilde yazmaya çalışın en güzel kim yorumlamış bakalım?(bu düşünmeyi artırmak içindir)şimdiden kolay gelsin merak ediyorum kaç kişi gerçekten güzel şeyler yazacak?:rolleyes:
  2. students

students Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Eşitlik
    Günümüz toplumunda eşitlik çok değer verilen bir özellik.Kanun kitaplarında ''Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düsünce, felsefi inanç, din, mezhep, ve benzeri sebeplerle ayirim gözetilmeksizin kanun önünde eşittir'' denilmiştir.Bence eşitlik; ''Her bireyin kendi penceresinden dünyayı algılayışındadır''...Mesela;Kadın-erkek eşittir ya da değildir tartışması, çok gereksiz bir mevzu bana göre.Her insanın yaşam standartları,hayatı seçiş tarzı farklıdır. Kadın ile erkeğin bu hususta karşılaştırılması manasız...
    Son olarak şunu da eklemek isterim,Thomas hobbes'un, leviathan adlı eserinde tarif ettiği şekliyle:

"Bir şeyin eşit pay edildiğinin en büyük kanıtı, herkesin kendi payından memnun olmasıdır."

Herkes Farklı Herkes Eşit...;)
  3. ébo$

ébo$ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    valla hiç eşitlik yok ölecem yaa saatlerdir edebiyat ödevi yapıyorum ve ben bir sayısalcıyımm
  4. mantık_insanı

mantık_insanı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Eşitlik
    Günümüz toplumunda eşitlik çok değer verilen bir özellik.Kanun kitaplarında ''Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düsünce, felsefi inanç, din, mezhep, ve benzeri sebeplerle ayirim gözetilmeksizin kanun önünde eşittir'' denilmiştir.Bence eşitlik; ''Her bireyin kendi penceresinden dünyayı algılayışındadır''...Mesela;Kadın-erkek eşittir ya da değildir tartışması, çok gereksiz bir mevzu bana göre.Her insanın yaşam standartları,hayatı seçiş tarzı farklıdır. Kadın ile erkeğin bu hususta karşılaştırılması manasız...
    Son olarak şunu da eklemek isterim,Thomas hobbes'un, leviathan adlı eserinde tarif ettiği şekliyle:

"Bir şeyin eşit pay edildiğinin en büyük kanıtı, herkesin kendi payından memnun olmasıdır."

Herkes Farklı Herkes Eşit...
    çok teşekkür ederim düşünceleriniz için.güzel şeyler yazmışsınız gerçekten az ve öz.
  5. MaKeaTyTtö!

MaKeaTyTtö! Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    16
    Eşitlik hayat şartlarının, kişilere yapılan muamelenin eşit olmasıdır ki bence eşit muamele onlara yaptıklarına göre davranılmasıdır. Kötü insanla iyi bir insana aynı muamele de bulunmak eşitlik sayılmaz, kötü olan kayırılmış ya da iyi olanın hakları yenmiş sayılır.
    Eşitlik; maddi durum, dil, din, ırk, cinsiyet vb. ayırmadan eşit muamele yapmaktır. Aynı suçu işleyen iki insandan biri zengin biri fakirse bile aynı cezayı almalıdır, maddi duruma göre ayırılmamalıdır. Aynı zamanda siyah ve beyaz ırk diye insanların birbirinden ayrılması da eşitliğe karşı çıkmaktır. Belki onlar aynı değildir, görünüşleri eşit değildir ama onların hepsi insandır ve ne beyaz siyahtan ne de siyah beyazdan üstündür. Kim ayırabilir ki?!Zamanında okumayıp serserilik yapmış biriyle, saaterce çalışıp uğraşan birine aynı muamele yapılabilir mi? İkisinin de eşit maaş alması, eşit koşullarda çalışması değildir eşitlik. İkisinin de yaptığı işin tam karşılığıdır eşitlik!
    Kişinin kendi seçtiği özellikler onun öznel kişiliğidir, başkaları tarafından çizilen özellikler değil.
    Yani eşitlik insanın kendi öznel kişiliğine göre davranmaktır...

Ben yazdım böyle bişeler. Profesyonel değil ama idare edin artık daha yolun başındayız. Pek kolay bir konu olduğunu da sanmıyorum zaten, umarım güzel olmuştur!!
  6. students

students Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    sadece fikirlerimi paylaştım önemli değil arkadaşım..
  7. Capknnet

Capknnet Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    bence biraz abartı olcak ama Türk toplumunda olmayan bişey...
  8. Capknnet

Capknnet Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    içinizden kızanlar olcak bana ama arkadaslar her alanda bu toplumda esıtsızlık var
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş