Eşitsizlik-Tek Kat Çift Kat anlamadım

Konu 'Matematik 10. Sınıf' bölümünde hazaleyla tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. hazaleyla

hazaleyla Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Tek katla çift kat ne zaman devreye giriyor? Ben her + gördüğüm yere çift kat yazmıyo muyum bazı sorularda yazmıyo kafayı yicem anlamadım yardım lütfen:(
  2. kitapkurdu

kitapkurdu İnsanlar kıyıcıydılar, kitaplara kaçtım. Özel Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    113
    Soru koysaydın daha iyi anlatırdım aslında ama anlatayım yine anlamazsın soru koy, soru üzerinde anlatayım.
    Çift katlı kök olabilmesi için denklemde iki kökünde aynı olması gerekir. Mesela;

xkare-4x+4=0
    Çarpanlarına ayırdığın zaman (x-2)(x-2)=0 olur. İki kökte x=2 gelir. bu çift katlı köktür. Ya da (x-2)nin karesi der. x-2=0 x=2 dersin. Çift katlı köktür. Çift katlı kökte tabloda işaret değişmez. Tek kökte ayrı ayrı iki kök olmasıdır. Tablo da işaret değişir.
  3. ŞÜKrüCAN

ŞÜKrüCAN Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    64
    Dimple. Doğru yazmış. Güzel cevap
  4. hazaleyla

hazaleyla Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Soru koysaydın daha iyi anlatırdım aslında ama anlatayım yine anlamazsın soru koy, soru üzerinde anlatayım.
    Çift katlı kök olabilmesi için denklemde iki kökünde aynı olması gerekir. Mesela;

xkare-4x+4=0
    Çarpanlarına ayırdığın zaman (x-2)(x-2)=0 olur. İki kökte x=2 gelir. bu çift katlı köktür. Ya da (x-2)nin karesi der. x-2=0 x=2 dersin. Çift katlı köktür. Çift katlı kökte tabloda işaret değişmez. Tek kökte ayrı ayrı iki kök olmasıdır. Tablo da işaret değişir.
    Genişletmek için tıkla...
    anladım teşekkür ederim mesela üssü 8 olsa -1in yine çift katlı sayılıyor yani öyle di mi? üslü ya da çarpanlara ayırınca hem +lısı, hem -lisi gelmeli
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş