eskiyi savunan yazarların servet-i Fünun u eleştirdikleri noktalar nelerdir

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde ozanC tarafından paylaşıldı.

1. ozanC

ozanC Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

sözlü notu vericek miş hcamız bi yardım edebilrmsnz?
  2. ~~Özge~~

~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    eski savunanlar sanat toplum içindiri savurken, servetifununcular sanat sanat içindiri savunmuş ve dili ağırlaştırmışlardır.
    eski savunanlar şiirde anlama önem verirken, servetifünuncular şiirde ahenge önem vermişlerdir.

ben bunları biliyorum;) umarım işine yarar...
    Son düzenleyen: Moderatör: 20 Mart 2009
  3. adana güzeli

adana güzeli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yazılım var ilahi bakış açısı,kahraman bakışaçısını söylebilir misiniz
  4. ~~Özge~~

~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

arkadaşlar yazılım var ilahi bakış açısı,kahraman bakışaçısını söylebilir misiniz
    Genişletmek için tıkla...
    İlâhî Bakış Açısı: Edebî metinlerde kullanılan en eski yöntemdir. Bu yöntemde sınırsız bir bakış açısı vardır. Anlatıcı, öyküde anlatılanların tamamını bilen bir varlıktır. Kahramanların gizli konuşmalarını, kafalarından ve gönüllerinden geçeni anlatır. Zaman zaman kendi yorumlarını ekleyebilir, açıklamalarda ve yargılarda bulunabilir. Öyküde ne kadar kişi varsa her birinin açısından olayları ayrı ayrı görmemiz sağlanır. Öyküyü kimi zaman hızlandırma, kimi zaman da yavaşlatma olanağı vardır.

Kahraman Anlatıcının Bakış Açısı: Bu yöntemde olayı anlatan “ben” vardır. Bu ben, öykünün kahramanı olabileceği gibi tanık ya da gözlemcisi olabilir. Olayları anlatan kişinin bilgisi, deneyimi, algılama ve yorumlama yeteneğiyle sınırlıdır. Olaylar ancak anlatıcının başından geçtiği ya da gözüyle gördüğü (tanık olduğu) biçimiyle anlatıldığından inandırıcılığı yüksektir.
  • pessimist06

pessimist06 Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    biraz da ben biliyorum eleştiri olanları

tanzimatçılar servet-i fünuncuları 3 noktada eleştirmiştir
    1)Fransız edebiyatına düşkün olduklarından dolayı taklitçi edebiyat olusturdukları yönündeki eleştiri
    2)Kendi toplumdaki insanlardan uzaklaştırdıkları için eleştiri
    3)Yeni bir hayal dünyası olusturdukları için dili ağır ve süslü bir osmanlıca kullanmalarıdır

bende bunları biliyorum:)
  • Sayfayı Paylaş