Etil alkol ve Laktik asit fermantasyonuyla ilgili

Konu 'Biyoloji 10. Sınıf' bölümünde mutluprenses tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. mutluprenses

mutluprenses Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    0

Etil ve laktik asit fermantasyonuyla ilgili bana birsürü soru bulmanız gerek..
    Yazılı var da :)
    Pratik yapmak için istiyorum.Hadi canlarım benim ..Bu seferki istedigime yardım edin bari :) :D

Şimdiden teşekkürler ..
  2. -Yağmur-

-Yağmur- Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Ben buldum ama çok değil malesef, :( işine yarar mı bilmiyorum ama yine de koyayım :(

1-Etil alkol fermantsyonu;

Örnek:Bira mayası hücresinde etil alkol fermantasyonu sonucu 10 molekül Karbondioksit oluşuyor.Bu maya hücresinin kullanıldığı glikolizlerin aktive edilebilmesi için harcanması gereken ATP molekül sayısı nedir?
    Kaynak: ****netciler Paylaşım Forumu

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Çözüm:1 molekül glikozdan etil alkol fermantasyonu ile 2 molekül Karbondioksit oluşur.10 molekül Karbondioksit oluştuğuna göre 5 molekül glikoz kullanılmıştır.1 molekül glikozun aktivesi için 2 ATP gerekiyorsa,10 molekül ATP harcanması gerekir .. :)

2-Laktik Asit Fermantasyonu;

Örnek:Bir fermantayon sonucu net 36 molekül ATP kazanılıyor.Tepkimeye giren glikoz ile tepkimeler sırasında kullanılan ATP molekülün sayısı nedir?

Çözüm:1 molekül glikoz reaksiyona girdiğinde net 2 ATP kullanıldığına göre net 36 ATP kazanılmış ise 18 molekül glikoz reaksiyona girmiş demektir.Kullanılan ATP sayısı da 36 dır .. :)
  3. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.568
    Ödül Puanları:
    0
    Defterimdeki Soruları Yazıyorum İşine Yarayabilir ((=

ETİL ALKOL :

8 molekül glikozun yıkımıyla gerçekleştirilen etil alkol fermantasyonunda hücrenin net ATP kazancı ve bu tepkime sırasında açığa çıkan CO2 sayısı nedir ?

6 molekül glikozun kullanılacağı bir etil alkol fermantasyonunda yıkım tepkimelerinin başlatılması için kaç ATP harcanır ?

10 molekül glikozun yıkımıyla gerçekleştirilen Etil Alkol Fermantasyonunda hücrenin net Atp ve Co2 sayısı nedir ?

LATRİK ASİT :

Latrik Asit fermantasyonu sonucunda net 36 ATP kazanılıyorsa tepkimeye giren glikoz molekülü sayısı ve aktivasyon sırasında harcanan ATP sayısı kaçtır ??

Aralarında 82 glikozit bağı bulunan bir polimen etil alkol fermantasyonunda ham madde olarak kullanılıyor. Bu polimerin glikozları fermantasyon tepkimelerinde kullanıldığında kaç molekül CO2 açığa çıkar ?
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş