Etkili öğrenme için nasıl not tutmak gerekir?

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  Not tutmanın faydası derse olan ilgiyi artırmasıdır. Böylece dinlerken dikkatin uzun süre diri kalması sağlanmış olur. Alınan notlar yazanın kaleminden çıktığı için bilgi yazanın malı haline gelmiştir. Bu notlar tekrar edilerek yabancılık çekilmeyeceğinden bir başka deyişle sizin ürününüz olacağından daha kalıcı olacaktır. Unutmayın ki beyniniz size ait olan kavramlara cümlelere aşinadır.

  Not tutarken kağıt konusunda cömert davranın. Ufak kağıtlara
  mikroskop yardımıyla okunacak yazılarla not almayın. Bu durum hem ders çalışma arzunuzu yok eder (estetik açıdan) hem de göz sağlığınız açısından sizin için zararlı olur. Ayrıca not tutarken kağıdın alt üst ve yanlarında boşluk bırakınız. Bunun ne faydası olacak derseniz not alırken sizin aklınıza gelen örnekleri cümleleri soruları buralara yazabilirsiniz. Bütün bunların yanında renkli kağıtlardan renkli kalemlerden yararlanırsanız çalıştığınız dersten zevk alabilirsiniz. Kısaca ders çalışmayı bir zevk haline getirebilirsiniz.


  Yazdığınız notların belli soruları yanıtlar nitelikte olması oldukça önemlidir. Böylece alınan notlar fonksiyonel olma özelliği taşır. "Kim"
  "nerede" "ne zaman" "nasıl" "niçin" "ne" gibi sorulara yanıt verecek şekilde olmalıdır alınan notlar.

  Kendiniz için kısaltmalar yapın. Bu uygulama zaman kaybını engelleyecek ve hızlı bir şekilde not tutmanızı sağlayacaktır. Kendinize ait şifrelemelere başvurun. Belli kelimeleri anlayacağınız şekilde kısaltarak yazın ("örneğin" yerine "ör."
  "bununla birlikte" yerine "+" "aynı anlamda" yerine "=" gibi). Ayrıca önemli olan kavramların can alıcı noktaların altını çizebilir ya da bunların yanına yıldız gibi çeşitli işaretler koyabilirsiniz. Yazı karakterini farklılaştırarak da (italik yazma ya da büyük harfleri kullanma gibi) dikkati bu cümleler ve kavramlar üzerinde yoğunlaştırabilirsiniz.

  Not tutarken karşılaştığınız ve anlamını bilmediğiniz kavramların ne olduğunu öğrenip o kelimeleri sık sık kullanarak hafızanıza yerleştirmeye gayret ediniz. Unutmayın ki her dersin kendine özgü terimleri vardır. Bunları bilmeyen bir öğrencinin konuyu tam olarak kavraması mümkün değildir.

  Son olarak derste tuttuğunuz notları
  evde temize geçirin. Böylece bir defa dinleyip iki defa not aldığınız bilgiler kalıcı olacaktır. Konunun ana başlıklarını yan başlıklarını belirleyip düzgün bir kodlama yapınız (Ana başlıkları büyük harfle yan başlıkları rakamlarla gösterebilirsiniz). Böylece zihninizde konunun şablonu belirmiş olur. Konu karmaşası zihinsel dağınıklık ortadan kalkar. Konunun en sonuna şematik bir şablon çıkarmanız konuyu bütün olarak görmenizi ve kolay anlamanızı sağlayacaktır.

  Not tutmayan ve bundan hoşlanmayan öğrencilere bir atasözüyle cevap vermiş olayım. "Alim unutur
  kalem unutmaz."


  kivi, tumblr_ ve Desert Rain.* bunu beğendi.
 2. Desert Rain.*

  Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenileri:
  2.918
  Ödül Puanları:
  0
  zaten kitabın üzerine yazmak fena oluyor =D

  teşekkürler paylaşım için (=
 3. melihtumer96

  melihtumer96 Üye

  Katılım:
  12 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  256
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  29
  Ben yazılıdan bir gün önce 1 dosya kağıdına çok küçük yazarak sığdırıyor ve yazılıdan bir önceki teneffüste de çalışıyorum. :-D

Sayfayı Paylaş