Evrensel iletişim yayınları sayfa 62'deki etkinlikler.

Konu 'Dil ve Anlatım 11. Sınıf' bölümünde betül_1996 tarafından paylaşıldı.

1. betül_1996

betül_1996 Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    0

yardımlarınızı bekliyorum :/:eek:
  2. Moderatör Bünyamin

Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    SAYFA 50DEKİ ETKİNLİK
    S SAYFA 53 TEKİ "HAZIRLANALIM"
    1-Anı kelimesi "yaşantı,eski,dostluk,geçmiş tarih gibi çağrışımlar uyandırırı.
    2- SİZ CEVAPLAYIN
    3- Bir olayı onu yaşayanın kaleminden okumak ,ağzından dinlemek etkileyici tabiki de inandırıcıdır
    LÜTFEN YORUMLARINIZI ESİRGEMEYİNİZ."BİR GÖNÜL ADAMI" PARÇASINA AİT 57- VE 58 SAYFADAKİ ETKİNLİKERİ
    1. ETKİNLİK -Bir kimsenin, özellikle tanınmış kişilerin yaşadıkları dönemde gördükleri ya da yaşadıkları ilginç olayları gözlemlerine ve bilgilerine dayanarak anlattıkları yazı türüdür.
    Tanınmış sanatçı, siyasetçi, ve bilim adamlarının yazdığı anılar onların yaşayışlarını, yaşadıkları dönemdeki önemli olayları anlatması bakımından önemlidir.
    Özellikleri :
    1 – Yaşanmakta olanı değil, yaşanmış bir konuyu anlatır.
    2 – İnsan belleğinde iz bırakan olay ve olguları anlatır
    3 - Tarihsel gerçeklerin öğrenilmesine katkı yaptığı için tarihçilere ışık tutar.
    4 – Tanınmış, bilim, sanat ve politika adamlarının yaşamlarını çalışma ve
    araştırmalarını anlatır.
    5 – Yazarın unutulmasını istemediği gerçekleri kalıcı kılar.
    6 – Geçmiş birinci kişinin ağzından kişisel yargılar ve yorumlarla verilir

2.ETKİNLİK- Yazar geçmişte yaşadıkları ile ilgili üzerinde oluşan düşünceleri ve izlenimleri aktarmıştır. Bu bir anıdır.
    3.ETKİNLİK: olaylar haldun tanerin etrafından meydana geliyor. Aslında bu metnin anlatıcısı yazarın kendiisidir.
    4 ETKİNLİK: İçten,gerçekçi ve inandırıcı olmasını sağlar.
    5 ETKİNLİK: Evet bir belge niteliği taşırlar.Çünük dönemin siyasi ve sosyal özelliklerini yansıtır bize dönemlerle ilgili bilgiler veriri.
    Haldun taner için şöyle diyebilirz:nazik ve kibar biri.
    6.ETKİNLİK:
    metni yazarken kaynak olarak aldığı kendi yaşantısı.Haldun tanerin yakın çevresi ve yazılarından faydalanmıştır.
    Şu bilgiler haldunla ilgilidir.
    Kemal tahirin arkadaşı,tiyatro yazarı,dönemin beğenilen bir sanatçısı,iyi ölçülü bir insan,öykü yazamyı denemiştir,1986 da hayatını kaybetmiştir.
    7 ETKİNLİK: şÖYLE SÖYLEYEYİM. Anı ayzarları aslında herhangi bir kaynağa ihtiyaçta duymayabilirler. Anıda anlatılanlar bütünüyle gerçektir. Anı olayların değiştirilmedenn olduğun gibi aktarılmayı gerektirir. SAYFA 62 DEKİ ETKİNLİKLERİ CEVAPLIYORUM:
    8-ileri görüşlü-risk alamyı seven-sonuçları tahmin edebilen-umutsuzluğa kapılmayan-vatanını ve milletini seven
    Dönem içrisnde anadolu da milli mücadele süreci yaşanmakta.
    9-
    10-belli bir dönemi ve bu dönemin olaylarını anlatan anı yazarları anlattıklarını kanıtlamak zorundalar.Bu metinde kanıtlanma yoluna gidilmştir. Çünkü anı türünde yer zaman ve kişiler belirtilmiş. bu hususların olmamsı anlatılanların inandırıcılığı bakımından önemli.
    11-
    1- Gerçek deneyimleri anlatır.
    2- Herhangi bir düşünceyi kanıtlama amacı yoktur; bilgilendirme amacı vardır.
    3- Söyleşi havasındadır, dili yalındır.
    4- Genellikle öyküleyici anlatım biçimiyle yazılır.
    5- Konusunu bir yerden alır.

12-açıklayıcı,öyküleyici anlatımlara ağırlık verilmiştir.
    13-
    14-Bu metinde dil göndergesel işlevde kullanılmıştır.
    15-

a. Anı da günlük gibi bir kişinin başından geçen gerçek yaşantılardan kaynaklanan yazı türüdür.

b. Günlük yaşanırken anı ise yaşandıktan sonra yazılır.

c. Anılar, yazarların yaşlılık çağlarında yazdıkları ve yaşamları boyunca karşılaştıkları olayları nesnel bir şekilde ortaya koyan yazılardır Günlükler ise daha öznel, derin, içten ve ruhun derinliklerinden kopup gelen Anlık duygu ve düşünceler hakimdir.
    1-milli mücadelenin hangi koşular altında yapıldığını olayların neden ve sonuçlarını Atatürk ün yazdığı anlılardan öğrenme imkanımız olacak. Bir anlamda onun anıları ile milli mücadele ve cumhuriyet dönemi hakkında bilgi sahibi olacağız
    2-Yakup kadriye ait paragraf bir anı,ahmet oktayın ise günlüktür. Çünkü ahmet oktay içinde bulunduğu günlerde melih cevdetin edebi yönünü anlatırken, yakup kadri çocukluğu ile ilgili olayları ve duyguları anlatmış.
    3-
    4-Sözlü olarak anlatılan anılar sohbet havası taşır. içten akıcıdır. ancak sözlü olarak sunulması bazı ayrıntıları unutmasına neden olabilir.,YAZILI OLARAK ANLATILAN ANILARDA ANLATIM DÜZENLİ VE PLANLIDIR.
    5-
    6-tabloyu sırasıyla yazıyorum
    -baş sözcüğü ile başlayan ve sıfat tamlaması olan sözcükler bitişik yazılır
    -bazı bileşik sözcüklerde ses türemesi ile bitişik yazılır
    -tür adları küçük harfle başlar
    -kurum adları büyük yazılır
    -öğrenim ve öğretim sözcükleri ile bu sözcüklerin dereceleri bitişik yazılır
    -kalıplaşmış sözler ayrı yazılır
    -sayılar ayrı yazılır
    -kuruluş adları büyük yazılır
    -lakaplar büyük yazılır
    -tarihi anlatılırken ay,gün yıl büyük yazılır
    -belgisiz sıfatlar büyük yazılır
    -antlaşmalar,kongreler,görüşme adları büyük yazılır
    -topluluk ve millet adları büyük yazılır
    -kullanışı sırasında kalıplaşan sözcükler bitişik yazılır

7-Parçadaki kelimeler ,noktalama işaretleri,ekler istene düşünceyi anlamlı bir şekilde ortaya koyup,düzgün cümler ortaya çıkarmıştır.
    8----
    2-D
    3-Y
    4-D

B) E-E-A
    Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş