Fabl

Konu 'Türkçe 7. Sınıf' bölümünde asferqoe13 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. asferqoe13

asferqoe13 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

FABL

Kahramanları daha çok hayvanlardan şeçilen,hayvanları konuşturarak insanlara ders vermeyi amaçlayan hikayelere denir.Dünya edebiyatında fabl türünün önemli temsilcilerinden biri olan La Fontaine'in ''Karga ,le Tilk'' adlı hikayesi bu türdendir.

Bir iki tane örnek vermek istedim...

Ormanda bir karga yasarmis.karganin karni cok acikmis.yiyecek bulmasi gerekiyormus.”en iyisi evlerin oldugu yere gideyim.bakalim kimler var?”demis.karga baslamis ucmaya.ormanin yakinindaki koye gelmis.bir evin balkonuna konmus.iceri bakmis.masanin uzerinde nefis bir peynir gormus.karganin agzi sulanmis.karga,cevresine bakinmis.sonra acik pencereden iceri suzulmus.peyniri kaptigi gibi ucmus.ormana gitmis.bir agacin dalina konmus.biraz dinleniyormus.o sirada bir tilki ormanda geziniyormus.uzun suredir karni acmis.’’simdi kendime bir yiyecek bulsam.afiyetle karnimi doyursam.”diye dusunuyormus.tilki birazdaha yurumus.bir koku duymus.bu,mis gibi bir peynir kokusuymus.tilki”bu peynirin tadina mutlaka bakmaliyim.”demis.

tilki,kokunun geldigi yone dogru gitmis.daldaki kargayi gormus.karganin agzinda kocaman bir peynir varmis.kargada peyniri yemeye hazirlaniyormus.tilki kendi kendine soylenmis:

-ne yapip edipkandirmaliyim su kargayi.agzindaki peynir benim olmali.

tilki,karganin oldugu yere yaklasmis.peynirin kokusu cok nefismis. tilkinin agzi sulanmis

tilki,kargaya seslenmis:

-gunaydin sayin karga!bu neguzellik boyle!hic senin kadar guzel birisi gormedim,su tuylere bak masaalah.hele gozleriniz.gozleriniz inci gibi parliyor.bu sozler karganin hosuna gitmis.kimseden hic bu kadar iltifat duymamis.karganin agzinda geynir oldugundan yanit verememis.ancak tebessum edebilmis tilkiye.tilki ovguye devam etmis:

-siz,kuslarin kralicesisiniz.sizden daha guzelini gormedim.duyduguma gore sesiniz cok guzelmis haydi simdi bana guzel bir sarki patlatin da herkez gorsun sesinin ne guzel oldugunu.karga dayanamamis ve sarki soylemek istemis tam sarki soyleyecekken karganin agzindaki peynir yere dusmus.tilki gulumseyip yerden peyniri almis ve kargaya demiski:saf kargaaaaa

2-Bir gün bir tane karga ile tilki varmış.Bir gün karga çok acıkmış.Neredeyse açlığından bayılacakmış.Ne yapsam diye dolaşıyormuş.O sırada karga da aç olduğu için bir parça peynir çalmış.Tilki de dolaşırken kargayı görmüş ve hemen bir plan düşünmüş.Sonra da aklına parlak bir fikir gelmiş.Kargaya:
    -Ah karga o güzel sesinle ötsene, sesine hayranım, demiş.
    Bu karga da çok ukala olduğu için hemen başlamış şarkıyı söylemeye...Ama o şarkı söylerken ağzındaki peynir düşmüş.Tilki de hemen alıp kaçmış.Giderken de:
    -Sana tavsiyem her şeye inanma, demiş.
    Karga, o günden sonra akıllanmış ve de her şeye inanmamış
    mertcan453 bunu beğendi.
  2. mertcan453

mertcan453 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok sağol çok işime yaradı arkadasım..
  3. xalfa

xalfa Üye