Facebook Güvenliği : Uygulama İzinleri

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Moderatör Muhammet tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Muhammet

  Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  828
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Karabük

  Merhaba arkadaşlar,
  Bu yazımızda başlıkda da belirttiğim gibi uygulamalara dayanacağız. Uygulamalara izin ver dediğimizde aslında dediğimiz ney? Hiç dikkat ediyor muyuz buna? Ben gözlemlediğim kadarı ile direk izin ver deyip geçiliyor. Aslında facebookum hacklendi denmesi oldukça yanlış bir kullanımdır. Siz kendiniz facebook bilgilerinizi başkasına verdiğiniz de bu sizin zayıflığınızdır facebook’un değil. Neyse bu konu hakkında farklı bir yazı yazmayı düşünüyorum şimdi ana konumuza geri dönelim. Örnek olarak deezer.com uygulamasından bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere deezer müzik dinleme sitesi ve deezer’e facebook hesabı ile giriş yapabiliyorsunuz. Örneğin şimdi facebook hesabım ile giriş yapacağım.


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...
  Facebook ile giriş yap dedim ve yabancı bir site uygulaması olduğu için bizden çeşitli izinler istedi ve facebook’da bunu bize gösterdi gelin istenilen izinlere bakalım.


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...
  Şimdi sırası ile inceleyelim;

  1-) Temel Bilgilerin; Burada facebook hesabımızda bize ait olan temel bilgileri uygulama alabiliyor. Ne gibi? Yanındaki soru işaretinin üzerine geldiğimizde bize alabileceği bilgileri gösteriyor. Bunlar: Adın, profil resmin, cinsiyetin, ağların, kullanıcı kimliğin, arkadaş listen ve herkese açık yaptığın tüm bilgiler dahildir diyor.
  2-) E-Posta adresin; açıklamaya gerek yok bence J E-Posta adresinizi uygulamanın görmesine izin veriyor.
  3-) Doğum günün: Bunuda açıklamaya gerek yok bence J
  4-) Beğenilerin: Bu izin sayesinde beğendiğimiz sayfaları görmesine izin veriyoruz.
  5-) Herkesin şu reklamlar uygulama paylaşımları hakkında şikayetleri malum baya bir arttı işte ona da bu izin veriyor. Bu uygulama dinlediğin şarkılar, dinlediğin radyo istasyonları ve daha fazlası dahil, senin adına paylaşımda bulunabilir.

  Bu izinleri verdikten sonra uygulama bu bilgileri görebilir ve kullanabilir. Deezer.com ünlü bir site olduğu için sorun teşkil etmeyebilir ama ya diğer siteler? Farkında olmadan küçük sitelere veya bilgi hırsızlarının sizin bilgilerinizi ele geçirmek için kurmuş olduğu sahte sitelere vermiş oluyorsunuz. Bu kişisel bilgileriniz sonradan size karşı farklı şekillerde kullanılabilir. Unutmayın size en çok zarar verebilecek kişi sizi en iyi tanıyan kişidir. Neyse dilerseniz devam edelim. Peki buna karşı ne yapabiliriz? Aslında eğer siteye güveniyorsanız izin verebilirsiniz. Fakat çoğu arkadaşın şikayetçi olduğu bir şey var oda duvarında otomatik yapılan paylaşımlar. Uygulamaya izin verdikten sonra facebook’da şu linke tıklıyoruz.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  ardından buradan izin verdiğimiz uygulamaya düzenle ye tıklıyoruz. Senin adına paylaşımda bulunma adlı izinin üzerine gelip çarpı işaretine tıklıyoruz. Ardından uygulamamız bizim duvarımızda paylaşım yapamayacaktır. Fakat unutmayın bilgileri bir kere verdiğinizde site bunları veri tabanına işlemektedir ardından bu bilgileri o veri tabanından silemezsiniz ;) Onun için izin vereceğiniz uygulamaların kesinlikle güvenilir kaynaklı bir site olduğundan emin olunuz…


  "En büyük açık bizleriz…”


  Muhammet Dilmaç

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş