Facebook'ta İnci Şoku!

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Moderatör Muhammet tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Muhammet

Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük

İnci Sözlük üyeleri Facebook anasayfasına Türkçe küfürler yerleştirdi.Bugün Facebook anasayfasına girenler şok oldu! Sayfanın alt kısmında bulunan Hakkımızda, Reklamlar, Yardım gibi linklerin bulunduğu alana bakanlar İnci Sözlük üyeleri tarafından yerleştirilmiş çirkin küfürler gördüler.

nci Sözlük tarafından organize edilen bu eylem aslında bir hacking olayı değil. Yani ortada Facebook'un sunucularına gizlice sızan korsanlar falan yok. Gelgelelim Facebook'un çeviri sayfasındaki bir açığı organize şekilde kullanan İnciciler siteyi sunucularına girmekten beter hale getirdiler!

Bildiğiniz gibi Facebook pek çok farklı dilde hizmet veriyor. Bu dil hizmetlerini de bir çeviri sayfasıyla sürekli geliştirmeyi ve güncel tutmayı hedefliyor. Kullanıcılar çeviri önerilerini sisteme yükleyebiliyorlar. Yüklenmiş öneriler diğer kullanıcılar tarafından oylanıyor ve böylece en doğru çeviri sayfaya yansıtılmış oluyor. Bu sistemde bir hata yapan programcılar belli bir oy sayısını aşan çeviri önerilierini doğru kabul edip herhangi bir onay mekanizmasına sokmadan yayına alınmasını sağlamışlar. Bu açığı fark eden İnci Sözlük yazarları organize bir şekilde çalışarak pek çok Türkçe çeviriyi küfürlü içerikle değiştirmeyi başarmış durumda.

Facebook'un her yerine yayılmış olan küfürlü ve değiştirilmiş linklerin bir kısmı halen yayında duruyor. Büyük tepki toplayan bu eylem Facebook'taki önemli bir açığı ortaya çıkarmış oldu.

Kaynak:CnetTurkiye
  2. 2o12

2o12 Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    43
    Kaldırmışlar , şimdi yok öyle birşey
  3. Moderatör Muhammet

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük
    Hayır var geçenlerde onaylama kodu yazan yerde başka birşey yazıyordu :D
  4. Moderatör Muhammet

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük
    Evet fakat hala izleri var :D
  5. 2o12

2o12 Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    43
    Tüh ya görmüştüm ben onu ..
    Nasıl oldu da merak edip bakmadım ya :D..
  6. Amasyalı Damla

Amasyalı Damla Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de hiç farketmedim.Ama şimdi yok.
  7. ceh.13

ceh.13 Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    İyi yapmışlar daha fazlasını beklerdim inci den çünkü sırf o facebook yüzünden en az 1milyon genç bilgisayar başından kalkmıyor bunların 900.000ine sorsak ne yaptınız diye koca bir hiç olur kalanlarda arkadaşlarımla konuşuyordum der

SORARIM SİZE NEDEN BOŞ VAKİTLERİNİZİ ÖLDÜRÜYORSUNUZ SİZ KATİL MİSİNİZ?

Sayfayı Paylaş