Fareler ve İnsanlar adlı romanın özeti

Konu 'Kitap Özetleri' bölümünde ◊ΘGöKKuŞΘ◊ tarafından paylaşıldı.

 1. ◊ΘGöKKuŞΘ◊

  ◊ΘGöKKuŞΘ◊ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2007
  Mesajlar:
  915
  Beğenileri:
  649
  Ödül Puanları:
  16

  Arkadaşlar Fareler ve İnsanlar adlı romanın özetini bulan veya okuyan arkadaşlarımız varsa yazarsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler :)
 2. °«[.ѕєℓмα.]»°

  °«[.ѕєℓмα.]»° Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.312
  Beğenileri:
  208
  Ödül Puanları:
  36


  Fareler ve İnsanlar

  Ünlü yazar John Steinbeck, Fareler ve İnsanlar adlı bu eseri ile 1962 yılında Nobel Edebiyat Ödülü kazanmıştır. Romanın kahramanları George ve Lennie çok yakın iki arkadaştır. İkiliden George ufak tefek fakat akıllı, işini bilen birisi iken arkadaşı Lennie, iriyarı cüssesine rağmen çocuksu ve saftır hatta biraz ***** bile denebilir. George ve Lennie çiftliklerde çalışarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Karakterleri çok zıt olsa da birbirlerine çok bağlıdırlar.

  İki arkadaşın hayalî para biriktirerek kendilerine bir arazi ve ev almaktır. Özellikle Lennie, alacakları evde tavşan yetiştirmeyi düşlemektedir. George ve Lennie çalıştıkları çiftlikten, Lennie’nin çiftlik sahibinin kızının parlak ve yumuşak eteğine dokunması ve bırakmaması üzerine kızın bağırması nedeniyle çıkan olaylar nedeniyle kaçmak zorunda kalmışlardır. Lennie’nin yumuşak şeylere karşı zaafı vardır. Fakat iri yarı ve güçlü olması nedeniyle, bazen okşadığı yumuşak şeyleri yanlışlıkla öldürebilmektedir. Soledad kasabasındaki bir çiftlik için adam arandığını öğrenirler ve yola koyulurlar. Havanın kararmaya başlaması üzerine bir gölün kıyısında konaklarlar, geceyi burada geçirip sabah yola devam edeceklerdir. Bu sırada George, Lennie’nin elindeki bir şeyle ilgilendiğini görür, Lennie’nin elinde ölü bir fare vardır. George Lennie’ye fareyi atmasını söyler, Lennie atmayınca da elinden alır ve atar. George, para biriktirip bir ev alınca kendisine hayvanlar alacağını söyleyerek Lennie’yi teselli eder. Sabah olunca yola koyulurlar. George yolculuk boyunca Lennie’yi çiftlikte hiçbir olaya karışmaması yönünde uyarır.

  Çiftliğe ulaştıklarında patronla tanışırlar ve kalacakları yeri görürler. Patronun Curley adında bir oğlu vardır. Ufak tefek bir adam olan ve bu nedenle iri yarı insanlardan pek hoşlanmayan Curley, Lennie’yi gözüne kestirir. Lennie ile kavga etmek için fırsat kollayan Curley, bulduğu ilk fırsatta Lennie’yi sıkıştırır fakat Lennie adamın elini kırar. Curley’in karısı ise çiftlikteki herkesle kırıştıran bir kadındır ve şimdi de George ile Lennie’yi gözüne kestirmiştir. George, kadının başlarına iş açmasından korkar ve Lennie’yi uyarır.

  Çiftlikteki çalışanların en büyük eğlencesi nal oyunu oynamaktır. Yine bir akşam nal oyunu oynanırken Lennie ise ahırda, çiftlikle çalışan Slim’in kendisine verdiği yavru köpeği sevmektedir. Fakat Lennie fareyi severken yanlışlıkla öldürdüğü gibi köpeği de öldürür. Bu sırada içeri giren Curley’in karısı durumu fark eder ve bu fırsattan yararlanarak Lennie ile sohbet etmeye başlar. Kadın, Lennie’nin saçlarını okşamasına izin verir. Fakat Lennie, kadının saçlarını sert bir biçimde okşamaya başlayınca kadın bırakmasını ister. Ancak Lennie bırakmaz ve okşamaya devam eder. Bunun üzerine kadın çığlık atmaya başlar. Panikleyen Lennie korkar ve kadının ağzını kapatır. Nefessiz kalan kadın bir süre sonra bacaklarının arasına yığılır kalır.

  George ve Lennie çiftliğe gelmeden önce, kötü bir olay meydana geldiğinde buluşmak üzere bir yer belirlemişlerdir. Kadını istemeyerek de olsa öldüren Lennie, daha önce kararlaştırdıkları çalılığa gider ve saklanır. Kısa süre içinde Curley’in karısının cesedi bulunmuştur. Cinayetin ortalarda görünmeyen Lennie tarafından işlendiği çok geçmeden anlaşılır. Curley ve çiftlik çalışanları silahlarını alırlar ve Lennie’yi aramaya başlarlar. Ne yapacağını şaşıran George ise önce kaldıkları barakaya gider, bir silah alır ve herkesten önce Lennie’yi bulmak için doğruca çalılıklara gider. Lennie de panik içinde George’un gelmesini beklemektedir. George Lennie’nin yanına oturur ve konuşmaya başlarlar. Lennie, alacakları evi ve hayvanları hayal etmektedir. Bu sırada George Lennie’yi ensesinden vurarak öldürür. Curley ve çiftlik çalışanlarının Lennie’yi öldürmeden bırakmayacaklarını ve buna dayanamayacağını düşünerek arkadaşını kendi elleriyle öldürmüştür. Silah sesini duyanlar olay yerine vardıklarında gördükleri karşısında şaşırırlar ve George’u teselli etmeye çalışırlar ve çiftliğe doğru yürürler
 3. °«[.ѕєℓмα.]»°

  °«[.ѕєℓмα.]»° Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.312
  Beğenileri:
  208
  Ödül Puanları:
  36
  Bir de böyle var ..  FARELER VE İNSANLAR

  JOHN STEİNBECK (1902 - 1968) :

  California’da bir ırgat ailenin çocuğu olan John Steinbeck , öteki yaşıtları gibi küçük yaşlarda çiftçilik yaptı . Üniversitede oku¬yabil¬mek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık işleri yaptı. John Steinbeck 27 yaşında ilk romanı “Altın Kadeh”i yazdı. Bu yıllarda balıkçılar, serseriler ve her türden renkli kişilerle ilişkiler geliştirdi.
  John Steinbeck ’ in yapıtları, imgelerden bolca yararlanan “sanatsal” yapıtlar olmaktan çok, yüzyılın başında önemli toplumsal değişimler yaşanan topraklarda, toplumsal gerçekliğin, ayrıntılı bir gözleme dayanan, tamamıyla gerçekçi birer yansıtılışıdır.
  En önemli eseri olan “Gazap Üzümleri” romanında, tarımdaki hızlı kapital¬ist¬leş¬me sürecinin toplumsal anlamını ve küçük çiftçilerin hızlı proleterleşme sürecini anlatır. Küçük toprakları, bankalar tarafından istimlak edilen Oklahomalı çiftçiler, topraklarından kovulup, kapitalizmin olağan işleyişi gereği açlığa ve işsizliğe terk edilirler. Başka çalışma olanağı olmadığından, California’ya, emeklerinin, yok pahasına kullanılacağı büyük kapitalist çiftliklere doğru giden bu aileler birbirleriyle yarışır .
  Proletaryanın doğuşu her yerde sancılı olmaktadır ve bu süreçte yaşanan dramatik durumları gerçekçi ve çarpıcı bir biçimde Steinbeck eserlerine yansıtmıştır. Tek yiyecekleri olan katı ekmeği dişleri olmadığı için yemekte zorluk çeken büyükannenin, sonunda bu uzun yolculuğa dayanamaması, çocukların kitlesel açlığı vb. sahnelerden etkilenmemek mümkün değildir. Cüzi bir alışveriş için girdikleri dükkanda geçen sahne, çocukların şeker de yiyebildiği bir dünya özlemini körükler.
  “Fareler ve İnsanlar”, “Sardalye Sokağı”, “Cennetin Yolu” yazarın diğer önemli eserleri arasındadır. California’daki ırgatların grevini anlatan “Bitmeyen Kavga” adlı romanı dolayısıyla, Steinbeck’in adı ise, ABD’de “Kızıl”a çıkmıştır.

  Roman Hakkında:

  Bu romanın içeriğinde geçenler sevdiklerine dokunmak ve onları hissedebilmek isteyen bir insanın kurbanları anlatılmaktadır . Beğendiği varlıkları , anlık bir heves içinde mıncıklamak¬tan aldığı zevk onun hayatına mal olmuştur .
  Romanın adı (FARELER VE İNSANLAR) ilk bakışta yazarın ne anlatmak istediğini yansıtmamakta . Romanın adını ilk gördüğümde bu romanın fareler ve insanlar arasındaki bağları benzerlikleri yansıttığını düşünmüştüm . Fakat kitabı okuyunca kitabın içeriğinin düşündüklerimle alakadar olmadıklarını fark ettim . Çünkü roman akılsız bir insanın çevresindeki insanlarla ve hayvanlarla olan ilişkilerini anlatmaktadır .  LENNİE:

  Lennie , George’un Clara teyzesine bakmak için söz verdiği , aklı çalışmayan , bu şahısın unutkanlığı vardı ve her şeyi unutuyordu . Anlamsız bir suratı vardı , iri ve ölü gibi bakan gözleri , düşük ama iri omuzları vardı . Ayaklarını tıpkı bir orangutan gibi sürüyerek yürü¬yor¬du . İki ağır kalas parçası gibi sallanmadan yerinde duran kolları vardı . Arkadaşı George ise tam zıttı tipte bir insandı .
  İlk bakışta kötü biri olmadığı anlaşılırdı . Saf ve temiz kalpli olduğu gibi *****tı da. Hiç sinirlenmezdi . Karşısında onunla dalga geçen kişi için kılını bile kıpırdatmazdı . Konuşmaları ve hareketleri tıpkı bir çocuk gibiydi . Çocuktan tek farkı fazla gelişmiş vücuduydu . Sevdiği her şeye dokunmak onları hissedebilmek isterdi .Yolda yürürken bulduğu ölü fareleri cebine atar ve okşardı . Yeni doğmuş fareleri , köpekleri mıncık¬lamayı çok severdi . Gördüğü ve hoşlandığı nesneleri okşardı .
  Her şeyi unuturdu . Unutkanlığın yanına saflıkta eklenince başına gelmeyen olay kalmazdı . Yani Lennie tam manasıyla bir mongol gibi davranıyordu.

  GEORGE:

  George arpa çekme işine kendini adamıştı . Para kazanabilmek için köyden köye Lennie ile birlikte gezmektedir . Her arpa işçisi gibi boş hayaller kurardı .
  Kendisi orangutan ayı karışımı gibi iri olan arkadaşı Lennie‘nin yanında minnacık kalıyordu . Vücudunun bölümleri kendisini ilk bakışta hemen belli ederdi . İncecik kolları küçük ama güçlü elleri vardı . Canlı ve keskin bakışlara sahip , kemikli bir burnu olan ve yanık tenli bir kişidir .
  Her zaman Lennie yüzünden iş alamayacaklarından çok korkardı . O yüzden Lennie ’yi konuşturtmazdı . Bazen George dayanamayıp Lennie ye sinirlenirdi . Çünkü hem unutkandı hem de budalaydı . O yüzden Lennie ‘nin yanında bulunmaktan bazen yakınırdı .
  O da her arpa işçisi gibi parlak :):):):)l düğmeleri olan mavi keten pantolon ve ceket giyerdi . Başında kalıbı bozulmuş siyah yamuk yumuk bir şapkayla gezerdi .
  Arkadaşının başkaları tarafından öldürülmesine dayanamadı ve kendi elleriyle öldürdü .
  SLİM:

  Slim çiftliğin arabacılarının en tecrübelisidir . Kimsenin dalaşamayacağı biri idi . Arabacıydı fakat çiftliğin kralı gibiydi . Öteki işçiler gibi mavi keten pantolonla kısa bir ceket giyerdi . Başında ise fötr bir şapka vardı . Davranışları¬n¬a bakan biri onda soylu biri yada usta bir tiyatro oyuncusu havası görürdü . Ağırbaşlı , oturaklı haliyle ister istemez büyük bir saygı uyandırırdı . O Konuş¬maya başlayınca herkes susar ve onu dinlerdi .
  Başkasını dinlerken kulakları sanki sesten , sözden ötesine , daha derinlikler¬de yatan duyguları ve kelimeleri de anlardı .
  Slim soğuk kanlı , sağlam kişilikli , hareketleri oturaklı olan bir şahıstır.

  CROOKS:

  Çiftliğin seyisi Crooks‘tu seneler önce California’da doğmuştur . Buna rağmen o yöredeki tek zenci o ‘dur .
  Zamanında beyaz çocuklarla oynamış , onlarla kaynaşarak arkadaşlıklar kurmuş¬tu . Şimdi çiftlikteki tek zenci o idi ama eskisi gibi insanlarla anlaşmaktansa susmayı tercih ediyordu . Samanlığın duvarına bitişik olan kulübede kalıyordu .
  Hiç kimsesi yoktu . Kimsesi olmadığı için sıkıştığı konularda kimseye danışamı¬yordu . Hafif kamburca bir sırtı vardı . Kendi halinde sessiz biri olmaya mahkum kalmıştı . Çünkü diğer işçiler onu aralarına almazlardı . Herkes hıncını zenciden çıkarırdı . Patron bile sinirlenince hıncını seyisten çıkarırdı . Fakat seyis bunlara pek aldırmazdı . O da içten onlara karşı nefret duyardı .
  Durumun böyle olması onu geceleri odasında kalarak kitap okumasına yol açmış¬ geceleri düşüncelerin arasında boğulmasına sebep olmuştur .

  CANDY:

  Yaşlı adam Candy çiftliğin işçilerindendi . Yatakhanenin temizliğinden sorumluydu . Bir de köpeği vardı . Fakat Carlson çok şikayetçiydi bu durumdan
  Kör gözleriyle , dökülmüş dişleriyle oynatamadığı bacaklarıyla Candy ‘ye faydası olmayacağını anlatmaya çalışıyordu . Sonunda Candy ‘yi ikna etti . Carlson tarafından köpek (Luger) silahla öldürüldü .
  Candy ‘nin bir eli yoktu . Elini çiftlikte kaybetmişti . Namuslu biriydi . Patronun gelinin cazibesine katlanabiliyordu .

  CURLEY:

  Curley çiftlikteki patronun oğluydu . Bu yüzden herkese karşı şımarık ve dik davranırdı . Ufak tefek kahverengi gözlü bir gençti . Yanık teni , gür kıvırcık saçları vardı . Yüksek topuklu çizmeler giyerdi .
  Lennie ’ye daha ilk görüşte sinir olmuştu . Bir zamanlar hafif siklet ***sör¬dü . Bu nedenle iriyarı insanları hiç sevmeyen bastıbacak bir tiptir . Lennie ’nin ızbandutluğu onun büyük ölçüde sinirini bozmuştur . Bu yüzden onunla dövüşebilmek için yer arıyordu .
  Gün geldi ve olmadık anda Curley Lennie ‘ye sataşmaya başladı . Sonra Curley Lennie ‘yi yumruklamaya başladı . George’dan onu durdurmasını istedi ama George yapamadı . Olmayınca o da karşılık verdi . ve Patronun şımarık oğluna gününü gösterdi . Fakat Curley ’in bunu hak ettiğini herkes biliyordu . O yüzden kimse Lennie ‘ye kızmadı .
  Curley bir süre sonra evlendi .

  PATRON:

  Patron kısa boylu tıknaz bir adamdı . Başında kirli eski püskü bir şapka ile gezerdi . İşçileri gibi o da mavi ketenden bir pantolon giyerdi . Yalnız sırtında fanila gömlek ve düğmeleri iliklenmiş koyu renk bir yelekle siyah bir ceket var¬dı . Yüksek topuklu çizmelerindeki mahmuza bakınca sıradan biri olmadığı an¬laşılırdı .
  İşçilerin gözünde kötü biri değildi . Gerçi zaman zaman şerrinden kimsenin yanına yaklaşamadığı gibi kızdığında seyisten hıncını çıkarırdı .
  Çoğu patron gibi işçilerine zulüm eden onlarla sadece iş alanlarında görüşen tiplerden değildir . Bir keresinde Noel ‘ de işçilerine bir damacana viski getirtip gönül rahatlığıyla eğlenmelerini sağlamıştı . O işçiler arasındaki güreşlerden de izlemişti .
  Sonrada Soledad’a gitmiştir.

  KADIN:

  Curley ’in hanımı evleneli iki hafta olmasına rağmen başkalarıyla beraber oluyordu . Giyinişiyle ve sözleriyle işçileri baştan çıkarmaya çalışırdı .
  Titrek ve pürüzlü bir sesi vardı . Belki de çiftlikte göze çarpan tek kadın olduğu düşüncesiyle herkese yanaşırdı . Gördüklerini ‘canım , cicim vs.’ diye çağırarak kandırmaya çalışırdı .
  Günün birinde akılsız Lennie ‘yi samanlıkta yakalamıştı . Lennie de kadına kandı ama kadın Lennie ‘nin huyunu bilmediği için Lennie saçını çekince bağır¬dı . Ve Lennie hiddetlenerek kadını itti ve boynunun kırılmasına sebep oldu .
  Kadın her koyun kendi bacağından asılır sözüyle özdeşti .


  MEKANLAR:


  1-SOLEDAD:

  Soledad sessiz sakin ormanlık bir kasabadır. Bir kaç mil güneyinden bir nehir geçer. Bu nehrin yakınında gali ban dağları vardır. Diğer yanında baharda yeşeren ve alt yaprak diplerinde kısın su taşkınlarının bıraktığı kalıntıları taşıyan salkımsöğütleri ve cam ağaçları vardır. Kıyılarda yapraklar uzanmıştır.Ağaçların arsından bir patika uzanır. Çevredeki çiftliklerden derin suda yüzmeye gelen çocuklarla gün boyu ana yolu tepip yorgun düşmüş ve geceleyin nehir kıyısında dinlenmek isteyenlerin üzerinden geçe geçe sertleştirdikleri toprak bir yoldur bu.

  2-YATAKHANELER:

  Uzun dikdörtgen biçimde bir yapıydı. İç duvarları badanalı yerler boyasızdı. Sekiz tane kerevet vardı. Her birinin üstünde açık yanı öne bakar şekilde duvara çakılmış elma kasaları vardı. Bunlar yatak sahiplerinin eşyalarını koymaya yarardı. Duvarların birine yakın soba vardı borusu doğrudan tavandan çıkıyordu. Ortada dört köşe büyük bir masa vardı. Masanın çevresinde oturmak için kasalar vardı.

  3-CROOKSUN BARAKASI:

  Samanlığın duvarına bitişik küçük bir baraka halinde konuşlanmıştı. Crooks 'un yatağının içi saman dolu uzun bir tahta kasadan oluşuyordu. Üzerine battaniye seriliydi. Yatağın üzerindeki elma kasasında ilaçlar sabun kutuları ve konserve kutusu vardı. Şahsi eşyaları etrafa dağılmıştı. Crooks 'un bir çift ayakkabısı , lastik çizmesi çalar saati tüfeği vardı. Yatağın üstündeki rafta kitapları da vardı. Baş ucundaki duvarda bulunan bir çividen bir gözlük sarkıyordu. Oda süpürülmüş ve temizdi.
 4. °«[.ѕєℓмα.]»°

  °«[.ѕєℓмα.]»° Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.312
  Beğenileri:
  208
  Ödül Puanları:
  36
  yada :)


  ROMAN
  KİTABIN KONUSU NEDİR?
  İki adam. George ve Lennie. Bu iki adamın tek hayali para kazanıp kendilerine bir çiftlik satın almaktır. Bunun içinde bir çiftlikte çalışırlar ve çalışırken başlarına gelecek olaylar onları kötü durumda bırakır. Lennie biraz saftır. George ise onun saflığına rağmen ona katlanır. Ama Lennie ’ in katil olmasına neden olur. George ona katlanmak zorundadır çünkü Lennie’ in teyzesi Clara öldükten sonra onun sorumluluğu George’a bırakmıştır. Lennie’ in patronun gelinini kazayla öldürmesi, ardından George’ un Lennie’ yi öldürmesi üzere hayallerini gerçekleştiremezler.

  2. KİTABIN ANA FİKRİ NEDİR?
  George ve Lennie’ in sırf hayallerini gerçekleştirebilmek adına çektikleri sıkıntılar ve Lennie’ nin saflığı yüzünden George’ un zor durumda kaldığı olaylardır.

  3. KİTAPTAKİ KİŞİLERİN FİZİKSEL VE KARAKTER ÖZELLİKLERİ NEDİR?
  George:Çiftliklerde işçi olarak çalışan işçi Lennie’nin en yakın arkadaşı. Ufak tefek, esmer yüzlü, elleri küçük kolları zayıf ve bir o kararda akıllı bir adamdır. Ayrıca sabırlılığıyla dikkat çekmektedir.
  Lennie:George’un en iyi dostu o da hayatını çalışarak kazanıyor. İri yarı geniş vücutlu bir yapıya sahip şekilsiz bir yüzü, iri gözleri, geniş omuzları düşüktür. Lennie saflığıyla hep göz önündedir. Saf olduğu için her şeyi çabuk unutan bir kişiliğe sahiptir.
  Candy:Tek kolu olmayan çiftliğin en yaşlısı olan kimse.
  Slim:Çalışanlar arasında sözünü geçiren tek kimse
  Whit:Çiftlikte çalışan kısa boylu kişilik
  Curley:Çiftlik patronunun kendini beğenmiş oğlu
  Crooks:Zenci seyis. Zenci olduğu için diğerleri tarafından dışlanıyor
  Carlson:Çiftliklerde çalışan işçilerden biri
  Clara Teyze:Lennie’ yi küçüklüğünden itibaren büyüten kimse.

  4.KİTAPTAKİ OLAYLAR NEREDE VE HANGİ ZAMANDA GEÇMİŞTİR?
  Olaylar Kaliforniya’ da Silinas vadisindeki bir çiftlikte gerçekleşmektedir.

  5. KİTABIN ANLATIMI GERÇEĞE YAKIN MIDIR? HAYAL UNSURU DAHA FAZLAMIDIR? İNCELEYİNİZ.
  Kitabın anlatımı gerçeğe yakındır. Çünkü her insanın hassas olduğu şeyleri vardır ve istemeden etrafa zarar verebilirler. Diğer bir açıdansa her insanın hayalleri vardır ve hayallerini gerçekleştirmek adına bazı zorlukları yenmek zorundadır. Kitap birebir gerçek olmasa da gerçek hayıtının zorluklarından bahsediyor.

  6.KİTAPTA KULLANILAN DİL VE ANLATIM NASILDIR?
  Kitapta anlatılan dil sadedir.

  7.KİTAP OKURA NASIL BİR MESAJ VERİYOR?
  Sahip olduğumuz şeylerin (arkadaşlık, dostluk gibi) değerini bilmemiz gerektiğini, hayallerimizi gerçekleştirmek için çaba göstermemizi anlatır.
  8. KİTABIN BEĞENDİĞİNİZ VEYA BEĞENMEDİĞİNİZ YÖNLERİ NELERDİR?
  Beğendiğim yönü okuduğum her sayfadan ayrı bir zevk aldım sürükleyici bir kitap her sayfada ayrı bir heyecandan bahsediyor.
  Beğenmediğim bir yönü yok.

  9. OKUDUĞUNUZ KİTABI SINIF ARKADAŞLARINIZA NASIL TANITIRSINIZ.
  Arkadaşlarıma kitabın sürükleyici bir macera olduğunu mutlaka böyle bir kitabı okumalarını tavsiye ederim.

  10. YAZARIN DİĞER KİTAPLARI HANGİLERİDİR?
  İnci
  Ay Battı
  Fareler ve İnsanlar
  Gazap Üzümleri
  İnci
  Sardalye Sokağı
  Bir Savaş Vardı
  Cennetin Doğusu
  Fareler ve İnsanlar
  Gazap Üzümleri
  Cennet Çayırı
  Bitmeyen Kavga
  Cennet Çayırları / Bütün Eserleri 9
  Ay Battı
  Pippin IVün Kısa Süren Saltanatı
  Altın Kupa
  Fareler ve İnsanlar
  Gazap Üzümleri / Bütün Eserleri 11
  Bitmeyen Kavga
  Sardalya Sokağı
  Tatlı Perşembe / Bütün Eserleri 3
  İnci
  Kasımpatları
  Kısa Süren Saltanat
  Bitmeyen Kavga / Bütün Eserleri 13
  Bilinmeyen Bir Tanrıya
  Yukarı Mahalle
  Al Midilli
  Kısa Süren Saltanat / Bütün Eserleri 15
  Al Midilli
  Sardalye Sokağı
  Aşk Otobüsü / Bütün Eserleri 16
  Bir Savaş Vardı
  Bilinmeyen Bir Tanrıya / Bütün Eserleri 12
  Bitmeyen Kavga
  Dünyanın En Güzel Hikâyeleri 1 / Amerikan Gerçekçileri
  Al Midilli / Bütün Eserleri 5
  Ay Battı / Bütün Eserleri 10
  Yukarı Mahalle / Bütün Eserleri 1
  Alev / Bütün Eserler
 5. ◊ΘGöKKuŞΘ◊

  ◊ΘGöKKuŞΘ◊ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2007
  Mesajlar:
  915
  Beğenileri:
  649
  Ödül Puanları:
  16
  Teşekkürler Selma :) Çok teşekkürler :)

Sayfayı Paylaş