Farmakolog | Nasıl Olunur | Görevleri Nelerdir?

Konu 'Meslekler' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Farmakolog
  FARMAKOLOG
  TANIM
  İlaçların ve diğer maddelerin insanlar ve hayvanların organları hücre ve dokuları üzerindeki etkilerini araştıran yeni tıbbi ilaçlar geliştiren kişidir.
  GÖREVLER
  - Hangi hastalıklarda hangi ilaçların kullanıldığını araştırır - İlaçların metabolizma hücre büyümesi üreme dolaşım solunum ve sindirim sistemleri üzerinde etkinliğini laboratuarlarda klinik deneylerle araştırır - Eczacı ve tıp doktorları ile işbirliği yaparak insanlar ve hayvanlar üzerinde ilaçların denenmesini sağlar - İlaçların geliştirilmesinde ilaç potansiyeli ve üretim metodlarının standardizasyonunda endüstriyel eczacılarla ortaklaşa çalışma yapar - Yiyecek koruyucuları renklendirme maddeleri toksik gazlar ve deterjanların ve diğer vücuda alınan maddelerin insan dokuları ve organlarına ne gibi etkileri olduğunu laboratuarlarda araştırır - Kanda ilaç düzeyini belirler.
  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  - Deneysel araçlar (mikroskop tüpler vb.) - İlaç hammaddeleri - Çeşitli ilaçlar - Kimyasal maddeler - Laboratuar hayvanları (kobaylar) - Bilgisayar ve donanımları.
  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Farmakolog olmak isteyenlerin; - Üstün bir genel akademik yeteneğe ve güçlü bir belleğe sahip - Fen bilimlerine özellikle kimya ve biyolojiye ilgili ve bu konularda başarılı - Bir konuyu derinliğine araştırmaya ilgili ve istekli - Objektif sabırlı kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artıran bir etmendir.
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Farmakologlar genellikle üniversitelerde hastanelerde ve ilaç endüstrisinde görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz fakat ilaç ve kimyasal madde kokuludur. İş oturarak yapılır. Kişi meslektaşlarıyla iletişim halindedir.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  İleri bir uzmanlık eğitimi olduğu için işsiz kalma riski yoktur. - Farmakologlar meslek eğitimi bittikten sonra tıp fakültelerinde araştırma görevlisi olarak kalabilirler. - Hıfzısıhha kurumunda (gıda su denetimi bölümünde) çalışabilirler. - İlaç şirketlerinde tıbbi müdür ürün sorumlusu veya araştırma-geliştirme laboratuarında çalışabilirler. - Tekrar eğitim alarak tıbbın başka bir dalına geçebilirler.
  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Meslek eğitimi bütün üniversitelerin Tıp Fakülteleri ve Eczacılık Fakültelerinin Farmakoloji Ana Bilim dallarında verilmektedir.
  MESLEKEĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Meslek eğitimine giriş aşağıdaki şekillerde gerçekleşmektedir. - Tıp fakültesi mezunu olup tıpta uzmanlık sınavına (TUS) girerek farmakoloji bölümünü kazanmakla - Tıp fakültesi mezunu olup farmakoloji ana bilim dalı bulunan üniversitelerin açtığı doktora sınavını kazanmakla - Eczacılık fakültesi mezunu olup farmakoloji ana bilim dalı bulunan üniversitelerin açtığı yüksek lisans eğitim programlarını kazanmakla
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Tıpta uzmanlık eğitimi : 3 yıl Tıp fakültelerini bitirenlerin doktora eğitimi : 4 yıl Eczacılık fakültelerini bitirenlerin yüksek lisans eğitimi : 2 yıl Doktora eğitimi : 4 yıl sürelidir.
  Eğitim süresince; Genel Farmakoloji Kardiyovasküler Sistem Otonom Sinir Sistemi Endokrin Sistem Nörofarmakoloji Gastrdantestinel Farmakoloji Bio İstatistik Bilgisayar Kullanımı Organ Banyosu Kullanımı Deney Hayvanlarının Bakımı ve Cerrahi Müdahalesi (beyne girmedamara girme karın içi organların ayrılması) Kanda İlaç Düzey Tayini gibi konuları öğrenir
  MESLEKTE İLERLEME
  Tıp fakültelerinde eğitime devam edilerek Doktor Yardımcı Doçent Doçent ve Profesör kariyeri elde edilebilir.İlaç firmalarında yönetici kademelerine yükselebilirler.Araştırma ve yayınlarıyla dünya çapında tanınabilirler. BENZER MESLEKLER: Eczacı Fizyolog Biyokimya Mütehassısı Tıp doktoru.
  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Doktora süresi boyunca “Araştırma Görevlisi” kadrosundan maaş alırlar.Uzmanlık eğitimi alanlar “Doktor” kadrosundan maaş alırlar.Kamu kesiminde net asgari ücretin yaklaşık 4 katı civarındaÖzel sektörde (ilaç firması) net asgari ücretin yaklaşık 6 katı civarında maaş alırlar

Sayfayı Paylaş