Fatih Koleji, Tübitak Ödüllerini Topladı

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatları’nda Fatih Koleji öğrencilerinden 26’sı madalya kazanarak dereceye girdi. Kolej, en fazla madalya kazanan okul oldu. Dereceye girenlerin bir defaya mahsus LYS'de ek katsayı uygulamasından yararlanacağı belirtildi.

  TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatları Ankara MEB Şura Salonu’nda gerçekleştirilen törenle açıklandı. 23-24 Kasım tarihlerinde Ankara’da yapılan olimpiyatlara 19 bin 594 öğrenci arasından seçilen 351 öğrenci katıldı. TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları sonuçlarına göre ön elemeyi geçen 55 öğrenciden 26’sı madalya kazanarak dereceye girdi. Aynı zamanda kurum bazında alınan sonuçlara göre Fatih Koleji, en çok madalya kazanan okul oldu.

  TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB), orta öğretime yönelik olarak her yıl Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı düzenliyor. İki aşamalı sınavlar şeklinde gerçekleştirilen olimpiyatların birinci aşama sınavı Nisan ayında yapıldı. Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda 12 bin 489, Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı’nda ise 7 bin 105 öğrenci birinci aşama sınavlarına katıldı.

  Fatih Koleji, ortaokul kategorisinde 4 madalya alırken lise kategorisinde 22 madalya aldı. Lise kategorisinde bilgisayar dalında 3 altın, 3 Gümüş, 3 bronz, biyoloji dalında 1 altın, 1 Gümüş, matematik dalında 3 Gümüş, 2 bronz, kimya dalında 1 Gümüş, 3 bronz, fizik dalında da 2 bronz madalya, ortaokul kategorisinde 1 bronz, 3 Gümüş madalya kazandı.

  Bilim Olimpiyatları’nda altın madalya alanlara 3 bin 500 TL, Gümüş madalya alanlara 3 bin TL, bronz madalya alanlar ise 2 Bin 500 TL ödül verileceği açıklandı. Matematik Olimpiyatı’nda derece yapan ilköğretim öğrencilerine ise altın, Gümüş ve bronz madalyanın yanı sıra kitap setleri verildi.

  Ulusal olimpiyatlarda başarılı olan öğrenciler, yarı yıl tatilinde düzenlenecek kış okuluna davet edileceği ifade edildi. Hazırlık kurslarının ardından bu öğrenciler matematik, fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar dallarında uluslararası olimpiyat takımlarına katılacak. Ödül alanlar, dereceleri oranında girecekleri ilk Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) bir kereye özgü olmak üzere ek katsayı uygulamasından yararlanacak. Ayrıca, yarışmaya katıldığı alan ile ilgili bölümlerinden birine kayıt yaptırması durumunda ‘2205–Yurt İçi Lisans Burs Programı’ kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenecek.

  Haberi Aldığım Kaynak: haberler
  Lethe bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş