fen performas ödevi yardımcı olursanız sevinirim

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde bibi191 tarafından paylaşıldı.

1. bibi191

bibi191 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

ısının yayılma yolları
    :rolleyes:
  2. selene

selene Guest

Isının ısıma ile yayılması ve soğurulma olayı

Üç cisim özdeş ısı kaynakları ile ısıtıldıklarında en çok siyaha boyalı cisim ısındığı gözlenir. Bu olay ışık ışınlarını tutan cisimlerin aynı zamanda ısı enerjisinin de en fazla olanlarıdır. Isı ışıma yolu ile yayıldığından koyu renkli cisimler ışınlarla ısıyı da soğururlar.
    (tutarlar) Açık renkli ışınlar ise yansıtırlar. Saydam olanlar ise ışınları tutmadığından diğerlerine göre daha soğukturlar.
  3. selene

selene Guest

1-İletim Yolu ile Yayılma :Isının madde içinden fakat onun hareketi ile ilgili olmadan yayılmasıdır. Katılarda moleküller birbirlerine çok yakın olduklarından sıvılara göre daha iyi iletkendir. Gaz molekülleri birbirlerinden çok uzakta olduklarından iletim yolu ile ısıyı iyi iletmezler.
    2- Madde Taşınması ( Konveksiyon ) ile Yayılma :Isının harekette bulunan madde parçacıkları ile yayılmasıdır. Gaz molekülleri çok hareketli olduğundan ısıyı taşıyarak yayarlar.
    3- Işıma ( Radyasyon ) ile yayılma :Isının arada herhangi bir madde olmaksızın yayılmasıdır. Ör: Güneş enerjisi
  4. selene

selene Guest

inşallh yardımım dokunur....
  5. ~~Özge~~

~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    1-İletim Yolu ile Yayılma :Isının madde içinden fakat onun hareketi ile ilgili olmadan yayılmasıdır. Katılarda moleküller birbirlerine çok yakın olduklarından sıvılara göre daha iyi iletkendir. Gaz molekülleri birbirlerinden çok uzakta olduklarından iletim yolu ile ısıyı iyi iletmezler.
    2- Madde Taşınması ( Konveksiyon ) ile Yayılma :Isının harekette bulunan madde parçacıkları ile yayılmasıdır. Gaz molekülleri çok hareketli olduğundan ısıyı taşıyarak yayarlar.
    3- Işıma ( Radyasyon ) ile yayılma :Isının arada herhangi bir madde olmaksızın yayılmasıdır. Ör: Güneş enerjisi

Sayfayı Paylaş