Fen Sorusu

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde guzelkıs tarafından paylaşıldı.

1. guzelkıs

guzelkıs Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

1.Ünite

1-) Diğer aile üyelerinizle benzer özellikleriniz olmasına rağmen siz neden farklısınız?

2-) İnsanların saç rengi göz rengi kan grubu giyi aynı ya da farklı özelliklerde olmalarını sağlayan nedir?

3-) Bir kişinin dedesi veya dayısıyla benzer özellikleri göstermesinin nedeni
    nedir?

Lütfen Cevaplayın bulamadım ne olduğunu? :)
  2. Enes Subaşı

Enes Subaşı Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    1-) Diğer aile üyelerinizle benzer özellikleriniz olmasına rağmen siz neden farklısınız?
    Cevap: Anne ve babalarımızın sahip olduğu çekinik genlerin bir araya gelip çekinik özelliği sizin üzerinizde göstermesi bu durumun nedenidir.
    2-) İnsanların saç rengi göz rengi kan grubu giyi aynı ya da farklı özelliklerde olmalarını sağlayan nedir?
    Cevap: Baskın ve çekinik genlerin mayoz bölünme gerçekleşirken crossing over, yani parça değişimi yapması, bu durumun sonucunda da oluşan eşey hücresinin karşı cinsten gelen eşey hücresiyle döllenmesi sonucu bir araya gelen genlerin çekinik ve baskınlık durumu.
    3-) Bir kişinin dedesi veya dayısıyla benzer özellikleri göstermesinin nedeni
    nedir?
    Cevap: Genler

Evirip çevirip aynı soruyu sormuşlar :)
  3. Wazzap

Wazzap Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Çok basit sorular :) 1.soru mayoz bölünme aşamasında DNA ların birleşmesi sonucu %50 annemizden özellik alırız %50 babamızdan 2.soru diyelim babanın rengi sarı anneninki beyaz babanınki anneninkine baskınsa çocuğun kafası sarı olur yani illa sülalenin hepsi siyah diye seninkide siyah olcak diye bise yok :) 3.soru Dedenin veya dayının özellikleri annenin genlerinde dolanır yani tasıyıcılık yapar annende bir benzerlik olmaz sana geçirir... Yardım edebildiysem ne mutlu bana :)

Sayfayı Paylaş