fiilimsiler

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde peri aleyna tarafından paylaşıldı.

1. peri aleyna

peri aleyna Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

:) yarın yazılım var ve sizden bana fiilimsileri anlatmanızı istiyorum
  2. Desert Rain.*

Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    2.918
    Ödül Puanları:
    0
    Fiilimsiler
    (Eylemsiler)

Fiillerden türemiş olmakla birlikte bir fiil gibi çekimlenemeyen olumlu, olumsuz şekilleri yapılabilen ve cümlede isim, sıfat, zarf gibi görevlerde kullanılan sözcüklerdir. Aslında fiil oldukları halde cümle içinde çekimli halde bulunmayan, fiile benzeyen, ama fiillerin görevini yapmayan kelimelere fiilimsi denir. Bir cümlede ne kadar fiilimsi varsa o kadar cümlecik vardır. Çünkü her fiilimsi bir yan cümlecik oluşturur. Çekimli fiilin bulunduğu gruptaki kelimeler temel cümleciği meydana getirirler. Üç grupta incelenir.

a. İsim – Fiil

Fiillere “-mak, -mek” , “-ma, -me”, “-ış, -iş, -uş, -üş” eklerinin getirilmesiyle yapılır. Fiil kök ve gövdelerine eklenen “-me, -mek, -iş” ekleri sonucu meydana gelirler. Fiillerin isim gibi kullanılabilen şekilleridir. İsim – fiiller; hem bir eylemin adı oldukları için isim, hem de özne, nesne, tümleç aldıkları için fiil olan kelimelerdir.

“O şimdi romanını bitirmekle meşguldür.”

“Size gelmeyi ben de çok istemiştim.”

“Onun yemek hazırlayışını gördün mü hiç?” cümlelerinde altı çizili sözler isim-fiildir. Bu ekleri benzer eklerle karıştırmamak gerekir.
  3. arsızbela

arsızbela Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    fiilimsiler üçe ayrılır isim fiil fillimsi zarf fiil oln fiilimsi ve sıfat fiil olan fiilimsi :)
  4. arsızbela

arsızbela Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sıfat fiil oln fiilimsi an-ası- mez-ar-dik-ecek-miş ekleri
  5. pembekolik

pembekolik Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu Hikayede ki fiilimsileri bulmama yardımcı olabilir misiniz?

Bu günler, büyük muharebenin bittiği, kurtuluş savaşlarının daha başlamadığı kara günlere rastgelir. Köşede bucakta ne kadar esir ruhlu, çürük adamlar varsa, meydana çıkmış bulunuyorlardı. Silahlarını bırakanların ne güne düşeceklerini, düşman milletler ve onların yardakçıları, her zamandan ziyade bu günlerde ve her yerden ziyade İstanbul'da, bütün dünyaya gösterdiler. Birçok babalar, kadınlarının, çocuklarının yüzlerine bakamaz oldular. Çokları, şaşkınlıklarından ve ne yapacaklarını bilmemezliklerinden sarhoşluğa ve serseriliğe vurdular. Bunlar arasında ve tam bu sırada Şinasi Halil Bey de, piyasanın belli başlı yıldızlarından Güzide adında bir kadınla tanıştı.

Bu kadın, Şinasi Halil Bey'in o güne kadar tanıştığı, görüştüğü kadınların hiçbirine benzemiyordu. Güzide, akıllı kadın, hamiyyetli, fedakar kadın. Şinasi Bey'in değerini, büyüklüğünü, onun yanında kendi hiçliğini anlayan kadın!...

Şinasi Bey ilkin bu eve misafir gibi gelip giderken, sonraları Güzide'ye gelip giden misafirleri çekemez oldu. Güzide onu seviyor, onun için yokluğa katlanıyor. Okumuş bir kadın değil ama, anlayışlı; çok genç değil ama, güzel. Güzide'nin yanında saatler boşa geçiyor. O, Şinasi bey için herkese kapısını kapadı. Şinasi Bey de onları beslemeye başladı. Güzide'nin Handan adında on sekiz yaşlarında bir kız kardeşi, bir de onun cılız, hastalıklı bir nişanlısı var ki hiçbir iş görmez, evden dışarı çıkmaz, kızın dizi dibinde günleri geçirir. Bunlar, Güzide ile beraber oturuyorlar. Onları Güzide besliyor. Evde geçen üstü kapalı lakırdılardan anlaşılıyor ki Handan'a aygınlar, baygınlar çokmuşsa da, kızı daha kimseye çıkarmıyorlarmış...

Ben yarısını buldum sizde bana yardımcı olun hem doğrularımı yanlışlarımı kontrol etmiş olurum şimdiden teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş