Fikirlerimizin Kaynağı Nedir?

Konu 'Felsefe' bölümünde beerin tarafından paylaşıldı.

1. beerin

beerin Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    19

Fikirlerimizin Kaynağı Nedir? diye bir soru sordu hocamız. Tabiki de hepimiz beynimizin olduğunu söyledik. Cevabın yanlış olduğunu ve araştırmamızı istedi. İnternette yada baktığım felsefe kitaplarında cevabı bulamadım. Cevabı bilen var mı acaba? Tabi bilen varsa birde açıklaması... :confused:
  2. Moderatör Seher

Moderatör Seher Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    905
    Ödül Puanları:
    113
    Filozofa göre bütün fikirler ve bilgiler, duyum larımızdan ve deneylerimizden gelmektedir. En basitinden en karmaşığına kadar bilincimizdeki bütün fikirler duyulardan gelmiştir. İnsanın anlayışgücü, üzerinde yazılı hiçbir şey bulunmayan beyaz bir kâğıt gibidir; her şey deneylerden türer; böylece zihnimizde belli birtakım fikirler ortaya çıkar. Zihnimiz, başlangıçta bomboştur ve dışgerçeği yansıtan bir ayna gibidir; duyular aracılığıyla ve deneylerle bize gelen etkileri alır; saklar. Deney ikiye ayrılır: dış nesnelerin duyumu ve ruhun içinde olup bitenlerin duyulması; farkedilmesi. Bütün bilgimiz, bu duyulardan ve duyumların işlenmesinden ortaya çıkar. «Anlayışgücünde bulunan hiç bir şey yoktur ki duyularda bulunmamış olsun» sözü, Locke'un bilgi teorisinin apaçık bir özetidir. Ampirizmi kesin bir şekilde dile getirmiş ve benimsemiş olan filozof, kendisinden sonraki ingiliz felsefesinin ve genellikle gerçekçilik ve maddecilik akımlarının gelişmesine önayak olmuştur.
    beerin bunu beğendi.
  3. beerin

beerin Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    19
    06seher çok teşekkürler S. Moderatör Dilek demek istediğini çok iyi anladım teşekkürler :) Bu ödevi yapan bir tek ben olacağım galiba çünkü hiç kimse bulamamış bende sizler sayesinde buldum çok teşekkür ederim :)

Sayfayı Paylaş