Fikirlerinizi , düşüncelerinizi merak ediyorum..

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde MaviGöz-// tarafından paylaşıldı.

1. MaviGöz-//

MaviGöz-// Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    0

Benim sorunum derslerle :D
    Ortaokulda derslerim güzeldi hatta süper bile denilebilirdi. Fazla çalışmıyordum takdir alıp geçiyordum. OKS magduruyum malesef :D Ya o sınavda nasıl oldu da ben Anadolu kazanamadıysam çöktüm resmen. Psikolojik olarak gittim yani :)..Lisede kötü başladı öyle. İlk sene sınıfta kalma tehlikesi geçirmedim bir tek teşekkürü 2 puanla kaçırmıştım. 2. sene öyle geçti işte :D
    Bu sene ben gerçekten çok zorlandım. Çalıştım ama yetersiz kaldım. Hocalarım verimli çalışmıyorsundur felan birşeyler dediler. Çalışmaya henüz başlamadım.. Rehberlik hocasından yardım alayım dedim adamın birşey bildigi yok. Sınav Kazanma Teknikleri gibi bir kitap almıştım. Onu okuyorum şimdilik ama uygulamada eksikliklerim olabilir. Hata yapmak istemiyorum bu sefer. Aklım başıma geç de olsa geldi. Sizden istediğim nasıl çalıştıgınızı anlatmanız ? Ve mümkünse çalışma programınızı yazmanız ? Nerede hata yaptıgımı bulmam lazım :)
  2. Red

Red Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0
    :D benim çalişma programim herkese uyumlu

Herkezin bünyesi ayni değildir :D birisi günde 2 saat çalişir birisi 1 saat ben en fazla 15dk ders çalişirim ama 5 kere yani 5x15 :D

Diğer kalan saatlerim paso bilgisayar ,suana kadar hiç bir sıkıntı çekmedim ama Ben Teknik liseyim Hem Meslek dersi hemde normal ders görüyorum biraz zorlansakta idare ediyoruz:D
    MaviGöz-// bunu beğendi.
  3. Dreamer*

Dreamer* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.971
    Ödül Puanları:
    0
    Maharet çok ders çalışmakta değil, verimli çalışmakta. İnanır mısın kimyaya neredeyse altı saat çalışmıştım da zayıf almıştım; ama oturup iki saat çalıştığım zaman yüksek almıştım.
    Ayrıca bir arkadaşım da şöyle bir uygulama yapıyormuş. Fakat bana çok az geldi çalışma saatleri. Okul zamanları şunu uyguluyormuş:

12.10 da okul çıkışı.
    17.00 a kadar uyuyormuş, yemek vs.
    17.30 çalışmaya başlıyormuş. İki saat çalışıp ara veriyormuş. Molasını bir saat yapıyormuş. Sonra tekrar devam ediyormuş ders çalışmaya.
    Yani iki saat çalışıp bir saat ara veriyormuş.
    Gece 2.00 a kadar falan çalışıyormuş. Ama aralarda bir saat molalar var onu da düşün. Yani günlük çalışma saati; 6 saat. :)
    2.00 yatıyormuş. Ee dört saat uyuyor. 6.00 da kalkıyor. Okula geliyor.
    Bilemiyorum bu programdan ne kadar verim alınır ?
    Ve notları da o kadar mükemmel değil ama zayıfı yok. Biraz da arkadaşımız kaygısız ve rahat :)

Ama benim sana tavsiyem önce ne zaman çalışabildiğini belirle. Gece mi gündüz mü ? Öğle mi sabah mı ?
    Mesela ben gece ve uykum olduğu zamanlar asla çalışamam!
    Yani önce kendini tanı. Ve bence günlük 6 saat çalışmak az. Bence en az 8 saat çalışmalısın ama aldığın verimde dediğim gibi çok çok önemli.
    Bu aralar ders çalışmıyorum ama ders çalışmaya başlayacağım zaman uygulayacağım programı yazayım ve okullar açıkken nasıl çalıştığımı da yazayım.

- Okullar açıkken:

13.30 - 15:30 (Bu bazen 16.00 da olabilir) = Mutlaka günlük tekrar! Yazarak!
    15 dk mola. Eğer 16.00 a kadar tekrar yaptıysan yarım saat mola.
    O zaman ona göre kaydırırsın.Biz 15.30 a göre yapalım.

15.45 - 17.45 = Herhangi bir dersin bir konusuna çalışıp, test çözme.

17.45 - 18.30 = Benim yemek saatim. :D
    Sen kendine göre yer değiştirebilirsin.

18.30 - 20.30 = Herhangi bir dersin bir konusuna çalışıp, test çözme. (Yalnız yukardakiyle aynı ders olmasın, farklı bir ders olsun.)

15 dk mola.

20.45 - 22.45 = Herhangi bir dersin bir konusuna çalışıp, test çözme. -Yine farklı bir ders olsun.-

Bundan sonra da 15 dk kitap okuyup uyuyabilirsin. Zaten sabah 6 da kalktığın için halin kalmayacaktır .D
    Birde eğer ödevin varsa yarın için bir tane 2 saatliği iptal edip ödev yapabilirsin. Fark ettiysen hiç bilgisayar, televizyon koymadığım çünkü artık 12 olduk.

Şimdi tatillerde uygulayabileceğimiz programa gelelim. Ben kendi programımı yazayım.

8.00 - Uyanma.
    8.00 - 8.30 - Kahvaltı.
    8.30 - 9.30 - Sabah yürüyüşü, jimnastik vs.
    9.30 - 10.00 - Sana bıraktığım bir zaman. Bir şeyler atıştırabilirsin. Bitki çayı içebilirsin.
    10.00 - 12.00 - Ders çalışma.
    12.00 - 13.00 - Öğle yemeği.
    13.00 - 15.00 - Ders çalışma.
    15.00 - 15.15 - Mola. Bir şeyler atıştırabilirsin yine.
    15.15 - 17.15 - Ders çalışma.
    17.15 - 17.30 - Mola.
    17.30 - 19.30 - Ders çalışma.
    19.30- 20.00 - Akşam yemeği.
    20.00- 22.00 - Ders çalışma.

İstersen öğle yemeğine yarım saat ver program yarım saat geri kaysın. Bir ders çalışma daha ekle.
    Haydi benden bu kadar karnemi almaya kaçar :D
    Lethe, Fnd.Mmsgl, MaviGöz-// ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. MaviGöz-//

MaviGöz-// Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    0
    Yeni fark ettim İlknur , yazdığını.

Gerçekten 12 olduk biz.. :)

Çok çabuk geçti zaman çok..

Süper anlatmışsın. Artık kendimi az buçuk daha iyi tanıyorum :D

Öglenleri çalışamıyorum. Geceleri daha zinde hissediyorum kendimi.

Gerçi bu birkaç ay öncesiydi.. Şimdi şartlar gece çalışmaya pek müsait degil..

Alıştıracağım kendimi artık öglen çalışmaya :)
    Dreamer* bunu beğendi.
  5. etütodası.biz

etütodası.biz Üye

Beğenileri:
    301
    Ödül Puanları:
    0
    @Dreamer* Teşekkür ederim kendi adıma çok ilham verici oldun :D
  6. Moderatör Özlem U.

Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    sakın 12.sınıfız biz diye psiklolojinizi bozmayın.
    bakın geçen sene 11.sınıf olanlar sanki 10 gün geçti ve 12.sınıf olup bir de bugün sınava girdiler!
    kaldı 8 ayınız.sınav şubattaymış öyle duydum.
    bu 8 ayın yalnızca 4 ayını belki 12.sınıf dersleriyle karışmadan geçeceksiniz.öbür türlü zor
    şimdi bu 4 ayda biliyorsunuz ygs 9.10.11.12.8.7.6. sınıflardan alıntı yaparak sorular soruyor ama siz 9.10.11.12. sınıfın tekrarını yapsanız bu işi götürürsünüz.
    ilknur ablanın sistemi iyi ama yazdır diye gece 2 de 3 de yatarsanız molalarınız 30 dk yı hatta 45 dk yı bulabilir ya da ders çalışma saatlaerinizi artırabilirsiniz bu size kalmış
    hepinize şimdiden başarılar.
    Fnd.Mmsgl bunu beğendi.
  7. Fnd.Mmsgl

Fnd.Mmsgl Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Dreamer* programın çok açıklayıcı. Çok beğendim. Benzerini ben de bu sene uygulamak istiyorum.Teşekkür ederim. :) Fakat 15 dk'lık molalar biraz daha artırılabilir. Ben de her defasında molalara 15. dk koyardım fakat rehber öğretmenim yarım saat kadar mola vermemin daha doğru olduğunu söylemişti. Bir de benim önerim; okuldan gelir gelmez derse başlama 1 saat kadar mola ver. Reh. öğrt. bana 2 saat ver demişti fakat ben bunu 1'e indirdim :D

Bu arada çok teşekkürler *oasis flower*. Zaman gerçekten çok çabuk geçiyor. Daha dün liseye yeni başlamıştım hatta ilkokula başladığım ilk günü bile en ufak ayrıntısına kadar hatırlıyorum. Şimdi 11'li oldum. Bir yıl sonra birkaç ay sonra 12'li olacağım. Sonra üniversite (İnşallah) Artık biryerlerden başlamalı. Geçmiş konulara çalışılmalı. :(
  8. ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113
    Ah bu rehber öğretmen diye geçinenler ah!..
    Sevgili Arkadaşım fikir alman güzel, yalnız bence herkesin çalışma programı kendine özgüdür. Biri az çalışır gibi görünür, başarılıdır. Diğeri çok çalışır, yine başarılıdır. Verimli çalışmadan hep bahsedilir ama gerçekten bir tanımı yoktur. Kendin bulmalısın. Oks dönemi güya çalışırdım netlerim yerlerde sürüklenirdi. Liseye gidince silkelendim matematikten bir şey anlamayan ben, 40'ta 40 yapar oldum. Ne yaptın desen ben de ne yaptığımı bilmiyorum ama çalıştım işte ve bir şekilde oldu. Çalışmaya kendini çok vermelisin. İstemesen dahi isteyerek oturabilmelisin o masaya. En önemlisi pes etmemelisin. Diyebileceklerim bunlar. Verimli çalışma dedikleri şeyin anahtarı sende.
    Kolaylıklar diliyorum.
    MaviGöz-// ve Fnd.Mmsgl bunu beğendi.
  9. Yasemen*

Yasemen* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    826
    Ödül Puanları:
    0
    Belki garip gelebilir ama insan kavramı farklı.
    Ben biyolojik saatime göre çalıştım geçen yıl.
    Ortalamam tavan yaptı.
    Tabi matematiği seviyorum diye oturup akşama kadar onu çalışmadım.
    Her derse eşit zaman vermeye çalışıtım.
    Problemli olduğum derslerin üstüne düştüm.
    geçmişte gördüğümüz konulara çalıştım.
    Yazdığım, hazırladığım notları hep dosyaladım...
    İstediğimde ara verdim.
    Ara verdiğimde koşup televizyona gitmedim.
    Hayatımda interneti ve telefonu azaltmaya çalıştım hala öyle...

Görüşeceğim insanlarlar, konuşmak zorunda olduklarımla uyumadan önce ders çalışmayı bitirince konuştum.
    Onun dışında ders çalışırken mesajlaşmadım... Bilgisayrı açık tutmadım.
    Ama canım bilgisayrda oturmak istiyorsa 1 saat oturdum.

İşin açıkçası ben yıllardır program yapan şu saat yemek ye şu saat ders çalış olayını kağıda geçirip duvara asan ama asla uyamayan bir tiptim...

Bana göre önce kendini nasıl hissediyorsan ona göre çalışmalısın...

Ama ben böyle söyledim diye kafama göre çalışıyorum sanmayın.
    Vücut bir süre sonra zaten kendini programlıyor...
    MaviGöz-// ve Fnd.Mmsgl bunu beğendi.
  10. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Bence önce geçmişi at kafandan. Dikkat edersen çok fazla takıyorsun bunu. Geçmişte hiçbir şey yapamamışsındır hatta sa.laksındır. Senin için önemli olan bugün. Ne istersen yapabilirsin!
    Dayım her zaman derdi. Annenin bile yardımı dokunmayacaksa ona hasta olduğunu belli etme diye. Başta saçma gelmişti ama su an cok daha iyi anlıyorum.
    Diğer dayım da hala ' yapacağın şeyleri sadece kendinle paylaş ' der :)
    Yapmak istediklerin ve yapacakların sadece sende kalsın canım. Yoksa her daim engel çıkıyor..

Yine de cevap vermeye gelecek olursak :)
    Kendimi cok fazla anlatmıs olabilirim bu sitede :D bir de sana söyleyeyim.
    8.sınıfta son 2 ayın ve duaların vermiş olduğu karşılıkla iyi bi anadolu lisesini kazandım. Kazandım ama her şey kazanmak değilmiş. Saçma sapan , afedersin ama su an kıçımla bile gülemeyeceğim sebeplerden dolayı Anadolu Lisesi nde okumak istemedim. Hiç ders calısmadım. Hayatımda ilk kez hocalarım velilerimi istemişti okula.
    ortaokulda anneme babama bile onur belgesi gönderiyorlardı , düşün :)
    ailemle , arkadaşlarımla , herkesle aram bozuldu. Dershaneye gitmek istemiyordum. Dinle alakam kalmamıstı. berbattı yani :)

10.sınıfın baslarında çook garip bi şekilde bi arkadaşım beni yurda davet etti :)
    istemeye istemeye gittim . Orda bi hocayla tanıştım ve hayatım 180 derece değişti. Namaza , ders calısmaya basladım. Ailemle aram düzeldi. Kendime daha düzgün arkadaşlar seçmeye çalıştım. Sonra okulda ilk 10 a girdim.
    Git gide daha cok azimlendim.
    11.sınıfta ilk 3 e girmeyi başardım. Denemelerde 1. olduğum oluyordu.
    Fizikten eksiklerim hala devam ediyordu ama. Son Fizik sınavında ' Yapacağım ' dedim. En yüksek 2. notu ben aldım. isteyince oluyormuş :)

Ve şimdi ..
    :D
    Sıradan olan her sınavzede gibi boşladım dersleri. Asla ders konusunda yalan söylemem. Cidden calısmıyorum , calısamıyorum.
    Sadece inanıyorum kendime. Hiçbir şey icin geç değil.
    Hele de dünkü misafirlerimizden sonra ,
    Bak onu da anlatayım :D

Binlerce kez MaşAllah.
    Kuzenim geldi bize. Otele gideceklermiş 1 gece bizde kaldılar. Kendisi doktor eşi ingilizce öğretmeni. Düzenlilikten ölecekler :D
    Kuzenimle biraz sohbet ettik yemek falan yedik uyudu hemen. 6 dan 11 e kadar. Noluyo moduna geçtim hemen :D
    Uyandı , kahve içti bi şeyler atıştırdı. Saat 1.30 gibi toparlandık biz. Sabah 7.30 a kadar ders calıstı!
    Geldi biraz daha uyudu , uyandığında kahvaltı yapıp tekrar ders calıstı. insan mı bu dedim sadece :D
    Ya eşinin bana yaptıkları ?
    9 da uyandırdı beni. Kahvaltı yaptım. Hadi bakalım dersin basına dedi sakince. ben de heveslendim. calıstım , calıstım , calıstım. Telefonumu aldı elimden. Bilgisayarı topladı yanına koydu. TV zaten açılmıyor. Sıkıldım diyorum hadi bakalııım o zaman Fizik çözüyorsun diyor. calıstım , saat 12.30 oldu biraz ara , yalvarırırm dedim. Haklısın, ağır oldu biraz da Biyoloji o zaman dedi :307: Ölüyordum. 13.30 gibi bi daha sıkıldım. Kitap almış gelmiş . Simdi kitap okuma saati dedi. Resmen boğuluyordum.

' Bu sene böyle Gamze , ne sanıyorsun sen son sınıf oldun , son sınıf! ' dedi. Dank etti tekrardan bi şeyler.
    Arkadaşlarla karar aldık biz de. Bugünden basladık. Her gün soru sayılarını ve calıstığımız konuları kapıştırıp soru soracağız birbirimize. Haftanın 1.sine ödül :) Bi sınav ergeninden ancak bu beklenir :D

Cok konuştum biliyorum. Dilerim bu saçmal sa.lak cümleler arasından bi şey çıkarabilirsin :eek:
    istersen sen de soyle soru sayılarını :D

Öpüldün cok
    asdfg

Sayfayı Paylaş