Fikra-deneme-makale Örneklerİ buyrun

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde PaTRoN 23 tarafından paylaşıldı.

1. PaTRoN 23

PaTRoN 23 Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0

FIKRA ÖRNEKLERİ

Acemi Asker

Askerliğe yeni başlamış bir er çavuşunun yanına giderek:
    -Efendim, çorbada kum vardı! dedi.
    Çavuş kaşlarını çatarak
    -Ne olmuş yani? Buraya yemek beğenmeye değil, vatan toprağını korumaya geldiniz. Bir daha böyle bir şikayet istemem! dedi. Erin cevabı hazırdı:
    -Evet ama komutanım! Biz buraya vatan toprağını yemeye de gelmedik!

Akıl Hastanesinde

Akıl hastanesinde doktor iki hastasına:
    -Şu dolabı beraber yukarı çıkarın! dedi.
    Biraz sonra hastalardan birinin dolabı omuzlamış, oflaya puflaya yukarı çıkardığını gördü:
    -Oğlum, hani diğer arkadaşın? Ben size dolabı beraber taşıyın demiştim!
    -Arkadaşım dolabın içinde rafları taşıyor doktor bey!

DENEME ÖRNEKLERİ

YANLIZLIK

Yalnız yaşamanın bir tek amacı vardır sanıyorum; o da daha başıboş, daha rahat yaşamak. Fakat her zaman, buna hangi yoldan varacağımızı pek bilmiyoruz. Çok kez insan dünya işlerini bıraktığını sanır; oysaki bu işlerin yolunu değiştirmekten başka bir şey yapmamıştır. Bir aileyi yönetmek bir devleti yönetmekten hiç de kolay değildir. Ruh nerde bunalırsa bunalsın, hep aynı ruhtur; ev işlerinin az önemli olmaları, daha az yorucu olmalarını gerektirmez. Bundan başka, saraydan ve pazardan el çekmekle hayatımızın baş kaygılarından kurtulmuş olmuyoruz.

MAKALE ÖRNEKLERİ

Özellikle yaşlı insanlardan şu sözleri çok sık duyarsınız: “Televizyon çıkalı eski muhabbetler kalmadı.” Biz bu haklı sözleri değiştirerek şöyle diyoruz: “Televizyon çıkalı anne babalar çocuklarına eskisi kadar zaman ayıramaz oldu.” Anne gündüz televizyon izlerken eteğine yapışan çocuğu başından savmak için “git oyuncaklarınla oyna, görmüyor musun televizyon izliyorum” der. Baba işten dönüp akşam yemeğini yedikten sonra koltuğuna oturur, eline kumandayı alır, saatlerce şu kanal senin bu kanal benim dolaşır durur. Baba özlemi çeken çocuğuna yarım saatini ayırmaz.

Kolay Gelsin...

Sayfayı Paylaş