Fıkra, ( Köşe yazısı ) nasıl yazılır ?

Konu 'Dil ve Anlatım 11. Sınıf' bölümünde Moderatör Bahadır tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Bahadır

  Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  540
  Beğenileri:
  160
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  Adana

  YAZMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE BU YAZIYI MUHAKKAK OKUYUN!

  Ustalık ve özel bir beceri gerektirmeden en kolay şekli ile bir köşe yazısı nasıl yazılır? Emrah İriç sizin için özetledi...


  Ustalık ve özel bir beceri gerektirmeden en kolay şekli ile bir köşe yazısı nasıl yazılır? Burada size özel bir beceri gerektirmeden, uyulması gereken genel kurallara göre bir köşe yazısı nasıl yazılır, onu anlatacağız.

  Öncelikle neyi niçin yazdığınızı bilmeniz gerekiyor. Bir amacınız olmalı. Amacınızın yanı sıra bir konunuz olmalı.

  Köşe yazınızda derinlemesine bir fikri savunabileceğiniz gibi gündelik hayatın içinde bizim için ya da sizin için sıradan olan bir olayı da anlatabilirsiniz. Anılarınızı paylaşabilir, eleştiri yapabilirsiniz. Giriş gelişme sonuç sizin için çok önemli olmayabilir ancak aşağıda belirteceğimiz kurallar hem sizin için hem de yazılarınızı onaylayacak olan editör için olmazsa olmazdır.

  Lütfen Dikkat !

  YAZININ BAŞLIĞI:
  Yazınızda muhakkak başlık olmalı.

  Bir yazının başlığı 3 ya da 4 kelimeden fazla olmamalı… Yazının tamamında olduğu gibi başlığında da imla kurallarına uyulmalı ve tamamı büyük harflerle yazılmamalı…

  Başlık okuru yazıyı okumaya teşvik etmeli. Merak uyandırmalı.

  ÖZET:

  Özet kısmını muhakkak doldurun. Kimi yazarlarımız boş bırakıyor. Bu yazı bu şekilde yayınlanırsa hem cazibesini kaybeder, hem de sayfada çirkin görünür.

  Yazıda neyi anlatmak istediğini iyi anlatan bir özet o yazının okunmasına olumlu etki yapar. Özet kötü olursa okunma oranı olumsuz etkilenir. Başlık gibi özet de okuru yazıyı okumaya teşvik etmeli. Merak unsuru burada da geçerli.

  YAZININ İÇERİĞİ VE YAPISI:

  Köşe yazısı bir A4 sayfasından uzun olmamalı. (Ama iki satır da olmamalı. Bazı yazarlar iki cümleden oluşan yazılar gönderip onaylanmasını bekleyebilirler. Bu editörlerimiz tarafından ciddiyetsizlik olarak algılanabilir, okurlarımız tarafından da…).

  Yazının fazla uzun olmamasının nedeni okuyucuyu yormamasıdır. Tabi burada inisiyatif yazarın kalemindedir.

  İmla kuralları olmazsa olmazdır.

  Örneği noktadan, virgülden, soru işaretinden vb. noktalama işaretlerinden sonra muhakkak boşluk bırakılmalı (bu hata, göz göre en çok yapılan hatadır ). Ben hata yapmam, dikkatli yazdım demeyin, yazınızı yazdıktan sonra muhakkak bir gözden geçirin.

  Biten cümleden sonra gelen cümlenin ilk kelimesinin baş harfi büyük olmalı. Büyük yazılacak yerde küçük, küçük yazılacak yerde büyük yazılmamalı.

  Bir köşe yazısının tamamı başlıkta da olduğu gibi kesinlikle büyük harflerle yazılmamalı…

  Satır arasını bol kullanın. Bunun nedeni yazı ne kadar iç içe olursa o kadar okunması zor olur ve sıkar. Ne kadar satır arası olursa okunması o kadar rahat olur ve okuyanı sıkmaz.

  Köşe yazısından kişiler hedef alınmamalı… Fikirler hedef olmalı. Kişilere ve değerlere karşı (ne tür bir değer olursa olsun) hakaret, küfür ve aşağılayıcı cümleler kullanılmamalı… Eleştiri sınırları yapıcı ölçüler içinde olmalı. Kırıcı, incitici ve üzücü olmamalı… Köşe yazısının bütününde milli ve manevi değerlerimize aykırılık olmamalı. Türk Ceza Kanunu’nun cezaya tabii kıldığı tutum içerisine girilmemeli.

  Yazıda alıntı yapıyorsanız eğer, muhakkak alıntı yaptığınız kişiyi belirtmelisiniz. Aksi takdirde bu HIRSIZLIK olur ki hiç hoş bir şey değil ve kanunen de suçtur.

  Yukarıda saydıklarımız, en basit şekli ile bir köşe yazısı yazmanın yoludur. Başlangıç için olmazsa olmaz genel geçer kurallarıdır.

  Kaleminize kuvvet…  Bilmemiz gerekenler…

  Deneme: Özgürce seçilen bir konu üzerinde kişisel görüşlerin okurlarıyla dostça paylaşıldığı, okuyucuyu düşündürme amacı taşıyan, toplumun geneline hitap eden yazım sanatı...

  Makale: Öğretmeyi, bilgilendirmeyi amaçlayan, bilimsel belge, anket ve istatistikler gibi verilerle savını kanıtlama yoluna giden, sayıların, ilmi terimlerin kullanıldığı, konuyla doğrudan ilgisi olan sınırlı bir okura seslenen yazım sanatı...

  Şiir: Her duygulu insanın, duygularını özlü ve güzel sözlerle dışa yansıtmak için başvurduğu bir söz ve yazım sanatı... Duyguların özsözcüsü…

  Eleştiri: Herhangi bir kişiyi, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlışlarını dile getirerek göstermek amacıyla yazılan kısa metinlerdir. Çoğu kişi eleştiri denildiğinde hemen kötülemeyi, yanlış yönleri açığa vurmayı düşünür. Böyle düşünülmemeli ve bu yapılmamalı. Eleştiri yapıcı olmalı ve eleştirileni daha iyiye götürmeli.

  Öykü: Gerçek ya da düş ürünü bir olayı aktaran kısa düz yazı şeklindeki anlatıdır. Öyküde, olayın geçtiği yer sınırlı, anlatım özlü ve yoğundur. Karakterler belli bir olay içinde gösterilir. Bu karakterlerin de çoğu zaman sadece belli özellikleri yansıtılır. Konu tümüyle düş ürünü olabilir, ya da son derece gerçekçidir.

  Roman: Olmuş ya da olabilir nitelikteki olayları ve konuları ele alan edebî türlere Roman denir. Diğer türlerden ayrılan en önemli özelliği, uzunluğudur. Romanlarda, toplumsal olaylar ve ilişkiler gerçeklere uygun bir tarzda ele alınır.
  Genç Kalemler

Sayfayı Paylaş