Finans uzmanı

Konu 'Meslekler' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  FİNANS UZMANI
  ______________

  TANIM

  Bankalara veya finans kurumlarına kredi almak üzere başvuran firmaları mal ve para kaynakları yönünden (para sermaye mal varlığı vb.) değerlendiren ve en uygun finansal (parasal) destek seçeneğine karar vermesinde firmaya danışmanlık yapan kişidir.

  GÖREVLER

  - Kredi isteminde bulunan firmaların finansal tablolarının (mali tablolarının) analizini yapar
  - Hangi alanlara yatırım yapılırsa ne ölçüde kâr elde edileceğini inceler ve bu doğrultuda önerilerde bulunur
  - Firmayı üretim yapma ve aldığı krediyi ödeyebilme gücü yönünden değerlendirir
  - Firmanın likidite politikası dahil finansal planlamasını yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  - Bilgisayar
  - Çağdaş iletişim araçları (faks telefon teleks internet )

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Finans uzmanı olmak isteyenlerin;
  - Üst düzeyde genel yeteneğe ve sayısal düşünme gücüne sahip
  - Mali konulara ilgi duyan
  - Durumu iyi analiz edip doğru karar verebilen uzak görüşlü
  - Tertipli ve düzenli çalışabilen
  - İkna gücü ve sorumluluk duygusu yüksek
  kimseler olmaları gerekmektedir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Finans uzmanı görevini büro ortamında yürütür ve birinci derecede verilerle ilgilidir. Çalışırken düşünme araştırma gibi zihinsel faaliyetlerde bulunur ve firma sahipleri muhasebe müdürleri ve üst düzey yöneticilerle firmaların üretim müdürleriyle bankaların istihbarat birimi çalışanlarıyla ve müşterilerle iletişimde bulunur.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  - Sermaye Piyasası Kurulunda bankalarda özel finans kurumlarında danışmanlık şirketlerinde firmaların yatırım veya finansman bölümlerinde çalışırlar.
  - Ülkemizde son yıllarda yatırıma yönelik girişimcilerin her geçen gün artıyor olması ekonomimizin dünya piyasasına açılma eğilimi finans sektörünün tüm Türkiye genelinde büyümesini sağlamakta dolayısıyla da her geçen gün yeni iş alanları artmaktadır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Eğitimin doğrudan verildiği bir örgün eğitim kurumu yoktur. Ancak üniversitelerin işletme iktisat maliye bankacılık bankacılık ve finans sermaye piyasası muhasebe – finansman gibi bölümlerinden mezun olanlar çeşitli enstitüler ve özel eğitim kuruluşları ile üniversiteler bünyesinde sunulan eğitimden yararlanarak “Finans” konusunda uzmanlaşabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Finans uzmanı olabilmek için öncelikle üniversitelerin işletme iktisat maliye bankacılık finans sermaye piyasası muhasebe – finansman gibi bölümlerinden mezun olmak bu bölümlere girebilmek için ise lise veya dengi okul mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) ilgili bölümler için yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puan almak gerekir.
  Çalıştıkları finans kurumlarında iyi performans göstermek gerekir. Başarı gösterenler bankalar özel finans kurumları ve özel eğitim kurumlarında finans konusunda açılan hizmet-içi eğitime katılma hakkını elde ederler.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin örgün bir eğitim kurumu yoktur. Finans kurumlarında çalışmaya başladıktan sonra gerekli formasyonları kazandıracak geliştirici eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitimde; Organizasyon Teorisi ve Uygulamaları Uygulamalı Bilgisayar Programı Maliyet Düşürme Teknikleri ve Savurganlıkların Önlenmesi Uzun Va**** ve Stratejik Planlama İşletmelerde Finansal Planlama Yatırım Kararları Yatırım Projelerinin Düzenlenmesi İşletme Sermayesinin Finansmanı Fizibilite Etütleri ve Yenileme Analizleri Mamul Maliyetlerini Hesaplama Yöntemleri ve Üretim Kararlarında Kullanılması Bilgisayar Destekli Proje Yönetimi Yeni Finans Teknikleri Temel Finansman Bilgileri gibi konularda dersler verilir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Finans uzmanı olarak çalışanlar ilgili kurumlarda finansman bölüm şefliği müdür yardımcılığı müdürlük genel müdürlük gibi idari kadrolarda çalışabilirler.
  BENZER MESLEKLER: Fon yöneticiliği mali müşavirlik yatırım uzmanlığı.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Eğitimi tamamladıktan sonra uzman yardımcısı olarak göreve başlar. Asgari ücretin 4 veya 5 katı arasında ücretle çalışır. Uzman olarak çalışanlar ise asgari ücretin 6 veya 8 katı arasında kazanç elde ederler.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili Eğitim Kurumları
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
  __________________
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş