Fırat Yayıncılık Edebiyat Kitabı Soruları | İçeriye Yazdım Cevaplarsanız Sevinirim..

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde areste12 tarafından paylaşıldı.

1. areste12

areste12 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Merhaba arkadaşlarım,abilerim,kardeşlerim..

Kendim pek yapamıyorum ve bu aralar edebiyat öğretmenimiz sözlülere kaldırıyor 2-3 soru bilsek bile sözlü notu 100 veriyor lütfen yardımcı olun yarına kadar zamanım var edebiyat dersi notum "0" bunu düzeltmem için çok gerekli lütfen...

Aşağıdaki soruların bazılarında gereken şiirler vardır.Gereken şiirleri aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz..

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Lütfen kimse reklam yapıyor demesin bulduğum kadarını attım...

Eminim sizin vereceğiniz bu bilgiler tüm arkadaşlarımın işine yarayacaktır..

Lütfen yardımcı olun 22 Mart 2012 Perşembe gününe kadar lütfen..
    Sayfa 91 :

MUSTAFA KEMAL'İN KAĞNISI

Yediyordu Elif kağnısını,
    Kara geceden geceden.
    Sankim elif elif uzuyordu, inceliyordu,
    Uzak cephelerin acısıydı gıcırtılar,
    İnliyordu dağın ardı, yasla,
    Her bir heceden heceden.

Mustafa Kemal´in kağnısı derdi, kağnısına
    Mermi taşırdı öteye, dağ taş aşardı.
    Çabuk giderdi, çok götürürdü Elifçik,
    Nam salmıştı asker içinde.
    Bu kez yine herkesten evvel almıştı yükünü,
    Doğrulmuştu yola önceden önceden.

Öküzleriyle kardeş gibiydi Elif,
    Yemezdi, içmezdi, yemeden içmeden onlar,
    Kocabaş, çok ihtiyardı, çok zayıftı,
    Mahzundu bütün bütün Sarıkız, yanı sıra,
    Gecenin ulu ağırlığına karşı,
    Hafiftiler, inceden inceden.

İriydi Elif, kuvvetliydi kağnı başında
    Elma elmaydı yanakları, üzüm üzümdü gözleri,
    Kınalı ellerinden rüzgâr geçerdi, daim;
    Toprak gülümserdi çarıklı ayaklarına.
    Alnı yeşilini kapmıştı, geçirmişti,
    Niceden, niceden.

Durdu birdenbire kocabaş, ova bayır durdu,
    Nazar mı değdi göklerden, ne?
    Dah etti, yok. Dahha dedi, gitmez.
    Ta gerilerden başka kağnılar yetişti geçti gacır gucur,
    Nasıl dururdu Mustafa Kemal´in kağnısı?
    Kahroldu Elifçik düşünceden düşünceden.

Aman kocabaş, ayağını öpeyim kocabaş,
    Vür beni, öldür beni, koma yollarda beni.
    Geçer götürür ana, çocuk, mermisini askerciğin,
    Koma yollarda beni, kulun köpeğin olayım.
    Bak hele üzerinden ses seda uzaklaşır,
    Düşerim gerilere, iyceden iyceden.

Kocabaş yığıldı çamura,
    Büyüdü gözleri, büyüdü yürek kadar,
    Örtüldü gözleri örtüldü hep.
    Kalır mı Mustafa Kemal´in kağnısı bacım?
    Kocabaş´ın yerine koştu kendini Elifçik,
    Yürüdü düşman üstüne, yüceden yüceden.

1. Okuduğunuz manzume, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra yazılmıştır.Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı şiirlerinden olan Fazıl Hüsnü Dağlarca bu manzumede, yazıldığı dönemde hâkim olan zihniyeti mi yoksa kendi şiir anlayışından doğan duygu ve düşüncenin oluşturduğu zihniyeti mi yansıtmaktadır ? Tartışınız. Tartışmanız sonucunda vardığınız kararı tahtaya yazınız.

2. Manzumedeki olayı kısa bir hikâye olarak defterinize yazınız. Yazdığınız metni okuyunuz.Yazdığınız metin mi yoksa manzume mi daha ahenklidir? Nedenleriyle açıklayınız.

3. Manzumedeki söyleyiş tarzının, "Balıkçı" manzumesindeki söyleyiş tarzından farklılıklarını tespit ediniz.Bu farklılıkların nedenini belirtiniz.

4. Manzumede, imge ya da söz sanatı olduğunu düşündüğünüz kelimelerin altını çiziniz. Neden bu kelimeleri çizdiğinizi açıklayınız.

5. Manzumenin yapısının nasıl ahenk oluşturduğunu inceleyiniz. Balıkçı manzumesiyle bu manzumeyi yapı bakımından karşılaştırınız. Manzumelerdeki benzerlik ve farklılıkları bularak sıralayınız.

6. Manzumenin temasını bulunuz. Bu temanın özelliklerini ve manzumede hangi açılardan ele alındığını belirtiniz.

7. Manzumede anlam bütünlüğü var mıdır? Manzumedeki gerçeklik kişiden kişiye, toplumdan topluma değişebilecek bir gerçeklik midir ? Neden ?

8. İncelediğiniz manzume hangi şiir geleneğinin devamı olarak oluşturulmuştur? Düşüncelerinizi nedenleriyle açıklayınız.

9. Manzumede sizin sezginize dayalı bir anlam gizlenmiş midir ? Düşüncenizi örnekleyerek açıklayınız.

10. Manzumeden Elif'in Kocabaş'la konuştuğu bölümü çıkarırsanız manzumenin anlamında nasıl bir değişiklik olur?

11. Manzumede, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın sanat anlayışını yansıtan hangi özellikleri görüyorsunuz? Açıklayınız..

YORUMLAMA GÜNCELLEME

1. İncelediğiniz gazelin beyitleri arasında anlam bütünlülüğünün olmasının nedeni ne olabilir?

2. Günümüzde niçin gazel yazılmıyor? Gazel yazma geleneği niçin sona ermiştir?

3. "Türkü"de Hüma kuşu, Sultan Süleyman adlarına niçin yer verilmiştir? Masa unsurlarının halk edebiyatı içindeki yerinden yola çıkarak soruyu cevaplayınız.

4. "Git Bahar" şiirinde savaşın değil de baharın kovulması ne tür duyguların tepkisidir? Bu şiiri okuyunca hissettikleriniz, gazeli ya da türküyü okuyunca hissettiklerinizle aynı mıdır? Niçin ?

5. "Çakıl" şiirinde, kişisel duygulanmanın sanatla ortaya konulması vardır. Şairin toplumdan ya ada sorunlardan uzak bir şiir yazmasını nasıl yorumluyorsunuz?

6. Bedri Rahmi Eyuboğlu'nun sanat yeteneği hakkında neler düşünüyorsunuz? Belirtiniz.

7. "Ağustos Çıkmazı" şiirini okuduğunuzda neler hissettiniz? Siz ne tür durumlarda bu şiirdeki duyguları yaşarsınız? Açıklayınız.

8. "Balıkçı" ve "Mustafa Kemal'in Kağnısı" manzumelerindeki olaylar günümüzde de yaşanabilir mi? Sosyal ve teknolojik gelişmeler, toplumumuzdaki bu tür sorunları ortadan kaldırabildi mi ? Neden ?

9. Sevdiğiniz şiirleri yazarak oluşturduğunuz antolojinizden ezberlediğiniz şiirlerden birkaçını okuyunuz.Sizin ve arkadaşlarınızın hazırladığı antolojilerden şiirler seçerek sınıfça bir şiir antolojisi oluşturunuz.

10. Daha önceden yaptığınız hazırlıkları da kullanarak sınıfınızda bir şiir dinletisi düzenleyiniz. Ezberlediğiniz şiirleri arkadaşlarınıza sununuz.

areste12 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kimse yok mu ya ?

Sayfayı Paylaş