Fiziğin kimya ile ilişkisi!!!!!!!!

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde mantura tarafından paylaşıldı.

1. mantura

mantura Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0

merhaba arkadaşlar, bir fizik ödevim var konusu fiziğin kimya ile ilişkisi hangi alanlarda ne amaçlarla ilişki içindeler. internette iki saattir araştırıyorum ama bir kelime dahi bulamadım yetkililer! yardım bekliyorumm lütfenn....
  2. Desert Rain.*

Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    2.918
    Ödül Puanları:
    0
    fizik bir doğa bilimidir ve evrende herşeyi inceler zaten fizikçilerin en önemli özelliği meraklı olmalarıdır evrendeki herşeyi merak ederler ve inceler ler bu yüzden birçok alanla doğrudan ve dolaylı yollardan mutlaka ilişkisi vardır
    kimya biyoloji astroloji jeodezi jeofizik (yerbilimleri) mühendislikler (makina, elektrik, elektronik, haberleşme, inşaat ....) bununla beraber fiziğede en çok yardımcı olan matematiktir (matematik fiziğin dilidir)

başka bir kaynaktan..

modern fizik olarak adlandırılan rölatif(göreceli) ve kuantum tabanlı fizik anlayışlı temel bilim dalları olan fizik kimya biyolojinin ortak alanlarının gelişmesini sağladı.
    maddenin katı sıvı ve gaz hallerini en derin ayrıntısına kadar inceleyen ve termodinamik yasalarını kullanann kimyanın alt alanı fizo imya modern fizikten fazlası ile etkilendi. maddenin en küçük yapı taşları olan madde taneciği (parçacık) ve kuantum kimyanın ilgi alanına girdi

umarım işine yarar.
    mantura bunu beğendi.
  3. xhcn24

xhcn24 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar;
    Fiziğin alt alanlarını kısa bulamadım.yardımcı olur musunuz ?
  4. mantura

mantura Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    sevgili Desert Rain, çok çok çok çok teşekkür ediyorum çok işime yaradı :) tekrar çok teşekkürler...
  5. mantura

mantura Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    sevgili xhcn24 sorun hakkında ben de bunları buldum umarım işine yarar..

FİZİĞİN DOĞASI
    Tanım: Fizik, madde ve enerji arasında etkileşimi inceleyen ve doğada gerçekleşen olaylarla ilgili mantıklı açıklamalar üretmeye çalışan uygulamalı bir bilim dalıdır.

FİZİĞİN ALT YAPILARI
    Mekanik: Cisimlerin nasıl hareket ettiklerini ve nasıl etkileştiklerini inceler.
    Termodinamik: Enerjinin madde içinde nasıl yayıldığını ve nasıl iletildiğini inceler.
    Nükleer Fizik: Atom çekirdeğinin yapısını ve kararsız çekirdeklerin nasıl ışıma yaptıklarını inceler.
    Elektrik: Maddenin yapısındaki elektron ve protonların sahip olduğu elektrik yükleri ile bunların neden olduğu elektriksel alan ve elektriksel kuvveti inceler.
    Atom Fiziği: Atomların yapısını oluşturan unsurların birbirleriyle nasıl etkileştiğini inceler.
    Katı Hal Fiziği: Yoğun haldeki maddelerin, elektriksel, manyetik, optik ve esnedik özelliklerini inceler.
    Optik: Işıkla ilgili olayları ışığın saydam ortamdaki davranışlarını inceler.
    Manyetizma: Dünya’ nın manyetik alanını, manyetik maddelerden ve elektrik akımından oluşan manyetik alanı inceler.
    Tanım: Gözlem, bir olayla ilgili olarak duyu organları ya da araç gereçler kullanılarak yapılan incelemelerdir.
    Nitel Gözlem: Nitel gözlem, bir insanın beş duyusunu kullanarak yaptığı gözlem olarak tanımlanabilir.
    Nicel Gözlem: Nicel gözlem, bir insanın araç ve gereç kullanarak yaptığı gözlem olarak tanımlanabilir.
  6. mantura

mantura Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Acaba daha fazla bilgi almam mümkün mü? Sunum yapmam gerekiyor da...(acil!!! yarına.. )

Sayfayı Paylaş