Fİzİk 9.sinif yardim ....?

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde o907 tarafından paylaşıldı.

 1. o907

  o907 Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bilim insanları,bir atomun yapısıyla ilgili modelleri kurarken hangi özel bilgileri kullanmıştır ?
  LÜTFEN YARDIM EDER MİSİNİZ ? ACİL LAZIM !!!!!
 2. 3zg1m

  3zg1m Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  29
  Ödül Puanları:
  0
  Tarih boyunca insanın kendisinin ne olduğu ve dünyanın nasıl bir dünya olduğu soruları kafasını meşgul etmiştir  İnsanoğlu kendini ve doğayı yani içinde bulunduğu dünyayı anlama güdüsü taşır. Tarih boyunca insanın kendisinin ne olduğu ve dünyanın nasıl bir dünya olduğu soruları kafasını meşgul etmiştir. İnsan ve dünyanın nasıl bir yer olduğu konusundaki düşünceler felsefeyi oluşturmuştur. Ancak fel-sefe çeşitli düşüncelerin ortaya atıldığı bir alandır. Bu durum da göstermektedir ki, felsefi düşünceler çoğu kez herkesi ikna etmemektedir. İnsanın daha inanılır ve güvenilir bir bilgi kaynağını bulma çabaları bilimi doğurmuştur. Bilim, “geçerliliği kabul edilmiş sistemli bilgiler bütünü” olarak tanımla-nabilir.

  Bilim, geçerliliği kabul edilmiş sistemli bilgiler bütünüdür.

  Bugün bilim denince üç şey akla gelmektedir. Bunlardan birincisi bilgi kaynağı olarak bilim-dir. Bilgi kaynağı olarak bilim, bilgi birikimini ifade eder. Bilim adamları bir takım yollarla bilgi üretirler. Bu üretilen bilgilerin bütününe bilim denir. İkinci anlamda bilim, birinci anlamdaki bilimin elde edilme sürecini ifade eder. Yani süreç olarak bilim bir bilgi birikimini değil, o bilgi birikimin elde edilme sürecini, yollarını ifade eder. Bu anlamdaki bilime araştırmak anlamında bilim de denilebilir. Üçüncü anlamıyla bilim, toplumsal kurum demektir. Toplumsal kurumlar bir toplumda insanların ihtiyaçlarını karşılamak, bir takım işlevleri yerine getirmek üzere oluşturulan örgütlemeleri ifade eder. Bilim, üniversite veya araştırma kuruluşlarında, bilim adamı veya araştırmacı olarak adlandırılan kişiler tarafından bilimsel yöntem denen kurallara uygun olarak bilgi üretimini ifade eder. Toplumdaki insanlar bilgiye ihtiyaç duyduklarında bilime başvururlar.

  BİLİMİN TEMEL NİTELİKLERİ

  Bilim nesneldir: Bilimsel bilgi nesneldir, yani kişiye bağlı değildir. Bilimsel bilgi bildirir, sizde öğre-nirsini, ama sevmeniz veya nefret etmenizin bir anlamı yoktur. Suyun deniz seviyesinde normal şartlar altında 100 derecede kaynamasını sevmeniz ya da nefret etmenizin anlamı yoktur.
  Bilim evrenseldir: Bilimsel bilgi yere göre değişmez.
  Bilim test edilebilirdir: Bilimsel bilginin test edilebilir olması, bir bilgiyi ortaya koyan kişinin söyle-diklerinin sınanabilir nitelikte olmasını ifade eder. Bilimi güvenilir kılan da budur. Örneğin “dünyada yerçekimi vardır” bilgisi dünya içerisindeki her yerde test edilebilir.
  Bilim sistemlidir: Bilim ilk bakışta dağınık ve ilişkisizmiş gibi görünen bir dizi olduğu belli bir sistem ve tutarlılık içinde açıklamaya çalışır. Bu açıklama ussaldır v neden-sonuç ilişkisini açıklayabilecek ni-teliktedir. Örneğin, belli bir mevsimin yağışlı veya kurak geçmesiyle o mevsimde azalan ya da çoğalan bir bitki türü ya da böcek arasında ilişkiyi ussal olarak açıklayabilir.
  Bilim birikimlidir: Bilim insanların beraber yaptıkları bir duvara benzer. Eğer bilimsel bir araştırma yapılacaksa, daha önce elde edilen bilgilerin üzerine inşa edilmek durumundadır. Başka bir deyişle, bi-lim adamı kendisinden önce konulmuş olan tuğlaların üzerine bir tuğla koymak zorundadır.
  Bilim geneldir: Bilim tek tek olayları açıklamaya çalışmaz. Tekil olayları da içeren genellemeleri ulaşmaya çalışır. Bu genellemeler en üst düzeyde ifade edilmiş kuramlardır. Örneğin ısınan her metal genleşiyorsa “ısınan metaller genleşir” ifadesiyle bir genellemeye ulaşılır. Bu ifade sadece demir için değil tüm metalleri kapsar.
  Bilim değişebilir: Değişebilme özelliği bilimin en önemli özelliğidir. Çünkü ortaya konulan her yeni bilgi bazen eski bilgileri pekiştirir bezen ise değiştirmektedir. Örneğin daha önce güneş sistemi içeri-sinde 9 gezegenden bahsederken, şu anda yeni yapılan gözlem ve incelemeler sonucunda güneş etrafın-daki turunu 560 yılda tamamlayan ve güneşe en uzak noktada bulunan 10. gezegenden bahseder duru-ma geldik. Bu durum kabul edildiği takdirde artık öğrencilerimize bu yeni bilgi ışığında, “güneş siste-minde 10 gezegen bulunmaktadır” diye öğretmek durumundayız
 3. 3zg1m

  3zg1m Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  29
  Ödül Puanları:
  0
  burdan bişiler çıkarabilirsin belki:)
 4. o907

  o907 Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkür ederim çıkarırım umarım =)
 5. ceh13

  ceh13 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  148
  Beğenileri:
  43
  Ödül Puanları:
  0
  Bir de kuran-ı kerimden de yararlandıkları bilinmektedir. Bunu bir araştır istersen
 6. ezgi09

  ezgi09 Üye

  Katılım:
  18 Mart 2009
  Mesajlar:
  112
  Beğenileri:
  62
  Ödül Puanları:
  0
  Başlığını düzeltir misin arkadaşım ;)

Sayfayı Paylaş