Fizik bilimi hangi konuları inceler ?

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde Betüş. tarafından paylaşıldı.

 1. Betüş.

  Betüş. Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2011
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Fizik bilimi hangi konuları inceler neleri ele alır bu sorunun yanıtını bulamadım fiziğin tanımını yada fiziğin alt alanlarını aramıyorum.Sadece fizik bilimi hangi konularla ilgilenir sorusuna yanıt arıyorum.
  Kendi yorumlayabilecek olan veya araştırıp bulabilecek olan varsa yardımlarını bekliyorum :rolleyes:
 2. ~Ab-ı Hayat ~

  ~Ab-ı Hayat ~ Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  146
  Beğenileri:
  98
  Ödül Puanları:
  29
  Yer:
  Şehr-i Azam
  Fiziğin Dalları
  Fizik bilimi, kuramlarına kesinlik ve açıklık getirmek üzere büyük ölçüde matematikten yararlanırken, fizik ilkeleri de başta kimya, astronomi, jeoloji ve biyoloji olmak üzere birçok bilimde uygulama alanı bulmuştur. Kimyanın en önemli dallarından biri olan fiziksel kimya ile fiziğin temel dalları arasında sayılan astrofizik, jeofizik ve biyofizik gibi örtüşmeli alanlar bu uygulamanın ürünleridir.
  Mekanik, fiziğin en eski vc en geniş kap*samlı dalıdır. Hareket halindeki cisimlerin davranışlarını ve durağan cisimlerin basınç ya da başka kuvvetler karşısındaki tepkilerini inceleyen mekanik birçok altdala ayrılır.
  Ci*simlerin hareketi ile kuvvetler arasındaki etkileşimi konu alan dinamik, durağan ya da denge durumundaki cisimleri inceleyen statik, sıvıların ve gazların davranış özelliklerini araştıran akışkanlar mekaniği ile katıların davranışlarını inceleyen katılar mekaniği, akışkanların hareket ilkelerini konu alan hid*rodinamik ile durgun akışkanları inceleven hidrostatik klasik mekaniğin abdallarıdır. Me*kaniğin temel kuramını büyük ölçüde Sir Isaac Newton'a borçluyuz. Cisimlerin yere düşmesi, sarkaçların salınımı ve gezegenlerin Güneş çevresindeki dolanından Newton'ın mekanik ve evrensel çekim kuramlarıyla açık*lığa kavuşmuştur.
  Çok hızlı hareket eden cisimlerin davranış*larını açıklayan görelilik kuramı ile atomun yapısındaki elektron, proton gibi çok küçük parçacıkları ve dalga hareketini inceleyen kuvantum mekaniği, fiziğin bu dalının daha yeni ve çığır açıcı bölümleridir. Optik, elek*trik, atom fiziği ve nükleer fizik konularını anlayabilmek için gerekli temel kavramlar görelilik kuramı ile kuvantum mekaniğinden doğmuştur.

  Kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...
  İnşAllah yardımım dokunur :)
  Hakan Temur ve Betüş. bunu beğendi.
 3. Hakan Temur

  Hakan Temur Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  173
  Ödül Puanları:
  0
  Betüş. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş