Fizik dersi ile ilgili bilgiler ve fiziğin alt alanları

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde MaMiLog tarafından paylaşıldı.

 1. MaMiLog

  MaMiLog Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2011
  Mesajlar:
  399
  Beğenileri:
  200
  Ödül Puanları:
  43

  Fizik Neyin nesidir? Fizik içinde yaşadığımız doğa olaylarını açıklamak ve daha rahat yaşama yollarını araştırmak için uğraş veren uygulamalı bir bilim dalıdır.
  O kadar çok ilerleme kaydetmiştir ki 7 adet alt dallara ayrılmıştır.Hemen Hatırlayacaksınız...(İsimlerinden de anlaşılır)
  1-Işık (Optik):ne inceliyor açıklamaya gerek var mı ?
  2-Katıhal Fiziği:Katı maddelerin özelliklerini inceler diyeceğim size ayıp olacak.
  3-Mekanik:Cisimlerin hareketini ve etkileşimini inceler.Yani Kuvvet ve Hareket Konusu
  4-Manyetizma : Mıknatıs ve Manyetik alanları inceler
  5-Atom Fiziği : Elmanın yapısını inceler. Şaka,Şaka elbette atomu inceler.
  6-Termodinamik: Isı ve Sıcaklık desem anlamış olursunuz.
  7-Nükleer fizik:Atomun çekirdeği ile ilgilenir. Nükleer enerjiden hatırlayınızzz.

  Gözlem
  Her bilge insan İyi bir gözlemcidir.Fizik için de çok önemlidir. Bir araçlar bir ölçüm yapıyorsak nicel gözlem, ama duyu organlarımızla yapıyorsak bu nitel gözlem olur.Mesela termometreye bakıp hava 30 derece olmuş dersek nicel gözlem ama havaya bakıp en az 40 derece sıcaklık var diye tahmin edersek (Uydurursak yani) bu nitel gözlem olur.

  Fizikte ölçme (Büyüklükler) :

  Termometre Terazi Barometre
  Uzunluk metreyle,Kütle terazi ile,Ağırlık dinamometre ile ölçülür vesaire. Bilirsiniz.Bunların her bir değerine birim denir.Mesela akımdan söz ederken 15 Amper deriz yani birimi Amper demektir.
  Başka bir birim ihtiyaç olmadan bir şeyi ölçe biliyorsak buna temel büyüklük diyoruz. Mesela uzunluk için metreyi tutarız ölçeriz o kadar.Ama ağırlık gibi hem kütleye hem de yer çekim ivmesine bağlı yani bir formülle bulunan büyüklükler türetilmiş büyüklüklerdir.
  Fiziğin doğası ünitesinde birim çevirmeleri var ama bunun için matematik bilgisi lazım biraz.Bunun için her konuda birazcık birim çevireceğiz zaten.Pek lezzetli bir çevirme olmasa da günlük hayatta kullanmak zorunda kalıyoruz.
  Örnek::100 er kilobaytlık 500 tane resmimiz var bunlar bilgisayarımızda kaç gigabayt yer tutar? bir kere
  500x100=50 000 şeklinde bir çarpma işlemini yapa bileceksiniz. sonrada 50 000 kilobaytın 50 gigabayt değil 50 megabayt olduğunu bileceksiniz işiniz kolay. Ama bilmiyorsanız zaten ihtiyaç duymamışsınız demektir.
  benden hatırlatması 1 kilobayt=1 000 megabayt =1 000 000 gigabayt. = 1000 000 000 terabayt.
  İlgili video için tıklayınız

  Birimlerinin başındaki kavramlar: Mili: binde biri Kilo:bin katı Mega:bir milyon katı giga: milyar Tera: trilyon katı
  Daha küçükler:micro:milyonda bir piko:milyarda bir nano ise trilyonda bir demektir.
  Bu sefer ciddi örnekler yapalım: 100 mA=100x1/1000 A=0,1 Amper yapar. nasıl mı m yani mili harfi yerine 1/1000 koyun bir örnek daha 10 GA =........ mA noktalı yere hangi rakam geleceğini bulalım.GigaAmper demek bir milyar Amper demektir.Onuda mili ye çevirirken 1000 le daha çarparsak 1 000 000 000x 1000 =1 trilyon olur.
  Unutmayın birim çevirirken önce küçülecek mi yoksa büyüyecek mi ona bakacağız büyüyecekse sıfır koyacağız küçülecekse de virgül koyacağız ya da varsa sıfır sileceğiz.

  Bu kadar çok sıfırla uğraşmamak için üslü sayılara biraz çalışıp şu örneği yapınız.20 pA=........ GA on üstü eksili bir sonuç çıkması lazım olduğunu görmüşsünüzdür.çünkü küçük birim büyüğü ile eşleştiriliyor kolay gelsin.
  Bu konuyu daha detaylı görmek için tıklayınız.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Son olarak bilim nasıl yapılır? biraz bahsedelim
  Hipotez;Bir olay ile ilgili ortaya atılan Bilimsel Yöntemin ilk aşaması olan fikirdir veya geçici çözüm yoludur.
  Teori (Sözlkte;Safsata) :Bilimsel olarak gözlenen doğa olaylarının genellemelerinin açıklamasıdır.Darwin teorisi
  Kanun;Doğruluğu deneylerle ispatlanmış kesin bilimsey yargılardır. Örn;Newton kanunları ve Ohm Kanunu

  Bilim insanları bilgi üretirken önce gözlem yaparlar.Sonra sorular sorarak aynı konuda daha önceki çalışmaları incelerler.İş hipotez kurmaya gelmiştir.Hiptezi test etmek için deney tasarlarlar.Deney yapar ve kontrol ederler acaba gerçekten doğru mu diye (Şüphecidirleeeer). Sonra bu verilerden sonuç çıkarırlar.Sonuçlar hipotezi destekliyorsa ne ala yok beklenmedik sonuçlar çıkarsa işe baştan koyulurlar.Ama çoğu zaman bu yöntem aşamalarının birinde başka buluşlar da ortaya çıkar.Eğer her şey yolunda giderse kanunlar bile ortaya çıkabilir bazen hiç kanıtlanamayacak teoriler de üretilir bilim insanları tarafından.
  Tamam hadi bu ünite yeter benim de içime fenalık geldi diğer konular eminim daha eğlenceli olacaktır.  [BİR TEŞEKKÜR YETER]
 2. cobra100

  cobra100 Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2010
  Mesajlar:
  21
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Bunlara ihtiyaç yok ki ;)

Sayfayı Paylaş