Fizik Dönem Ödevim ( Tam bulamadım. )

Konu 'Fizik 10. Sınıf' bölümünde BooDoo tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. BooDoo

  BooDoo Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2009
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar bağıl ve bileşik hareket konulu bi ödev aldım ama şu ana kadar doğru dürüst bilgi bulamadım yardımlarınıza muhtacım ...
 2. BooDoo

  BooDoo Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2009
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  normal ödev deseydim cevaplıycakmıydın !
 3. ∂єνιℓѕ α∂νσ¢αтє

  ∂єνιℓѕ α∂νσ¢αтє Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  1 Mart 2010
  Mesajlar:
  768
  Beğenileri:
  331
  Ödül Puanları:
  0
 4. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara
  BAĞIL HAREKET

  Bir cisim sabit bir noktaya göre zamanla yer değiştiriyorsa, bu cisim hareket ediyor demektir. Cismin hareketi sabit bir yere göre değilde başka hareketli bir cisme göre sorulursa durum değişir. Örneğin yan yana giden iki çocuk birbirlerine göre hareket etmezken, yerde duran sabit bir noktaya göre hareket ediyorlardır. Otobüs içinde koltukta oturan bir yolcu, otobüse göre hareket etmiyor fakat, yere göre, ya da başka hareketli bir cisme göre hareket ediyordur.

  Buna göre, iki cismin birbirlerine göre, hareketine bağıl hareket, hızlarına da bağıl hız denir.
  Bağıl hız,V bağıl = V cisim - V gözlemci bağıntısı ile bulunur.

  vcisim: Cismin yere göre hızıdır.

  vgözlemci: Gözlemcinin yere göre hızıdır.

  Bir aracın yerdeki sabit noktaya göre hızına yere göre hız denir. Hız vektörel bir büyüklük olduğundan, işlemler vektör kurallarına göre yapılacaktır. Yukarıdaki bağıntıya göre, cismin hızı aynen alınıp, gözlemcinin hızı ters çevrilerek vektörel olarak toplanır. Bileşke vektörün büyüklüğü bağıl hızın büyüklüğünü, yönü ise bağıl hızın yönünü belirtir.  Tek Doğrultuda Bağıl Hız

  Araçlar aynı doğrultuda hareket ediyorsa,

  a. Aynı yönde giden araçların birbirlerine göre bağıl hızlarının büyüklüğü, iki aracın hızlarının farkına eşittir. Yön olarak, aracın birine göre (+) ise, diğerine göre (–) dir. Yani araçlardan biri diğerini pozitif kabul edilen yönde gittiğini görüyorsa, diğeride onun negatif yönde gittiğini görür.

  b. Zıt yönde giden araçların birbirlerine göre bağıl hızı, hızlarının topl***** eşittir. Bundan dolayı karşılıklı gelen araçlar birbirinin yanından geçerken çok hızlı geçiyormuş gibi görünürler.

  İki Boyutta Bağıl Hız

  Doğuya doğru gitmekte olan K aracının sürücüsü, kuzeye doğru giden L aracının gerçek hareket yönünü ve hızını göremez. K nin L yi gördüğü hız bağıl hızdır. Bağıl hız

  ise, vb = vcisim – vgözlemci

  bağıntısından bulunur.


  [​IMG]

  Örneğin her iki araç v hızı ile gidiyorsa, K nin L ye göre hızı denildiğinde, L gözlemci olur. Gözlenen K cisminin hızı aynen alınır, gözlemcinin hızı ters çevrilerek vektörel olarak toplanır. Hızların şiddetleri eşit ve aralarındaki açı 90° olduğundan bağıl hız çıkar.

  L nin K ye göre hızı ise,


  [​IMG]

  vb = vL – vK den, L nin hızı aynen alınır, K nin hızı ters çevrilerek toplanır. Hız vektörleri arasındaki açı 90° olduğundan bağıl hız olur.

  Her iki araca göre bağıl hızlar eşit büyüklükte fakat zıt yönlüdür.


  [​IMG]
  BooDoo bunu beğendi.
 5. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16
  Dönem Ödevi Başlığı Altındaki Konulara Yardım Edilmiyor Taner . Bu Bireysel Bir Ödev Zaten Belirli Bir Zaman Veriliyor Bu Ödevi Yapmak İçin Neti Kullanabildiğine Göre Bu Ödevide Kendisi Araştırabilir ..
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş