[.fizik ödevi.]

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde semihşentürk tarafından paylaşıldı.

 1. semihşentürk

  semihşentürk Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2008
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  soru1:
  Hassas termometrelerin özellikleri nelerdir?
  soru2:
  Celcius,fahrenheit,kelvin,remour termometrlerin yapımında handi maddeler kullanılmıştır?
  Bu kullanılan maddelerin erime ve kaynama noktaları nelerdir?:330:


  arkadaşlar [hızlı]bir şekilde bulursanız sevinirim:)
 2. ylzflz

  ylzflz Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  sıcaklığın tam olarak bilinmesinin gerektiği işlerde ya da derinin dayanabileceğinden daha sıcak ve daha soğuk cisimlerin ölçümünde termometre kullanılır. Sanayi fırınlarındaki gibi çok yüksek sıcaklıkların ölçümünde ise pirometrelerden yaralanılır.
  Termometrenin üzerinde bir sıcaklık ölçeği vardır. Pek çok ülkede kullanılan Celsius ölçeğine göre, buzun erime noktası 0 derece, suyun kaynama noktası 100 derecedir. Bugün ABD`de kullanılmakta olan Fahrenheit ölçeğine göre buzun erime noktası 32 derece, suyun kaynama noktası ise 212 derecedir. Kelvin ise bilim adamlarının kullanır.


  Isınınca genleşmeleri sıcaklıkla orantılı olan katı, sıvı, gaz maddelerden çeşitli termometreler yapılmıştır. Çok yaygın olarak kullanılan sıvılı ve metal termometrelerdir.
  Sıvılı Termometreler:
  Sıvılı termometrelerde genleşmeleri büyüyen ve sıcaklıkla orantılı olan sıvılar kullanılır. İnce cam boru içindeki sıvı; cıva ise cıvalı termometre, alkol ise alkollü termometre adını alır.
  Cıva –39 santigrat derecede donar, 357 santigrat derecede kaynar. Cıvalı termometreler ile –39 santigrat derece ile 357 santigrat derece arasındaki sıcaklıkları ölçebiliriz. Çok soğuk kış günlerinde bu termometreler kullanılmaz. Bunu yerine donma sıcaklığı daha düşük olan alkollü termometreler kullanılır. Çünkü alkol yaklaşık olarak-115 santigrat derecede donar. Bu termometreleri kutuplarda kullanmak mümkündür. Ancak kılcal boru içindeki sıvının iyi görülebilmesi için kırmızı, mavi, sarı vb. renkli boya maddeleri ile boyanması gerekir. Sıvılı termometreler kullanıldıkları yerlere göre çeşitli isimler alırlar. Duvar termometresi, laboratuar termometresi ve hasta termometresi gibi.

  Hasta Termometresi:
  Cıvalı bir termometredir. Vücut sıcaklığını ölçmede kullanılır. 35 santigrat derece ile 42 santigrat derece arasındaki sıcaklıkları 1/10 incelikle ölçer. Bu termometrelerin haznesi ile kılcal borunu birleştiği yerde bir boğum bulunur. Vücut sıcaklığı ölçüldükten sonra termometre sapından tutularak sallanır. Neden? Yeni bir ölçmeye hazır olan termometre ağız içi ya da koltuk altına konularak vücut sıcaklığı ölçülür.
  Metal Termometre:
  Cıvalı ve alkollü termometreler ile ölçülemeyen sıcaklık derecelerini ölçmek için metal termometreler kullanılır. Metal termometreler ile 1600 santigrat dereceye kadar olan yüksek sıcaklıklar ölçülebilir. Fabrika ve fırınlar kullanıldığı yerlerdir.
 3. yasemin9f

  yasemin9f Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2008
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  yh@ kuSuR@ B@kmayın bunu bUlAmAdIm...
 4. yasemin9f

  yasemin9f Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2008
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  TERMOMETRELER
  Sıcaklık ölçüm araçlarıdır. Metallerin veya sıvıların ısındıkları zaman boyca genleşme (boyca uzama), soğutuldukları zaman boyca kısalma (büzüşme) ilkesinden yararlanılarak yapılmışlardır. Termometreler 3’e ayrılır:  1-Gazlı termometreler: Gazın sıcaklık karşısında genleşmesi prensibine dayanarak yapılan termometrelerdir. Çok hassas ölçümler yapılır ve çok kullanışlı değillerdir.  2-Metal termometreler: Metaller ısındıklarında boyları uzarlar. Soğutulduklarında ise boyları kısalır. Bu prensipten yararlanılarak bu termometreler yapılmışlardır. Sanayide, çok yüksek sıcaklık gerektiren yerlerde, fırınlarda, elektrik ocaklarında, su ısıtma kazanlarında, arabalarda hararet göstergesi olarak yaygın biçimde kullanılmaktadır.  3-Sıvılı termometreler: Sıvıların genleşme prensibinden yola çıkılarak yapılmıştır. Şeffaf, cam bir muhafaza içindedirler. 3’e ayrılır:  a. Alkollü termometre: Alkolün donma noktası -114° C, kaynama noktası ise 78 °C'dir. Alkolün bu özelliğinden faydalanarak soğuk bölgelerde hava ölçüm termometreleri olarak kullanılmıştır.  b. Cıvalı termometre: Civanın donma noktası -39° C, kaynama noktası ise 358 °C'dir. Bu özelliğinden faydalanarak sıcak bölgelerde termometre olarak kullanılmaktadır.  c. Hasta termometre: Vücut sıcaklığını ölçen termometrelerdir. 30 °C ile 45 °C arasında bölmelendirilmişlerdir. Vücut sıcaklığı 32 °C - 37 °C arası olduğundan 40 °C’nin üzeri de tehlike sınırı olduğu için bölünen sayıları aza indirilmiştir. İçerisindeki cıva ısıtıldığında rahat bir şekilde yükselirken, soğuduğu zaman inme özelliğine sahip değildir. Sallama ve çırpma yöntemi ile cıva ilk bulunduğu konuma getirilir.

  Sıvılı Termometrelerin Derecelendirilmesi
  Bir Termometrenin Hassas Olabilmesi İçin
  1-Borunun yarı çapı küçük, haznesi yeterince büyük olmalıdır.

  2-Borunun genleşmesi çok küçük olmalıdır.

  3-İçine konan sıvının genleşmesi büyük olmalıdır.

  4-Boru içerisinde hiç hava kalmamalıdır.

  5-Boru şeffaf olmalıdır. İçindeki sıvının genleşmesini göstermelidir.

  6-Termometrede DN ile KN arasındaki bölme sayısı fazla olmalıdır.  Sıvılı Termometreler Böl melendirilmesine Göre 4’e Ayrılır


  1-Celcius (Santigrat) °C:

  Suyun DN à 0 °C, KNà 100 °C

  2-Fahrinayt (°F):

  Suyun DN à 32 °C, KN à 212 °C

  3-Reomur (°R):

  Suyun DN à 0 °C, KN à 80 °C

  4-Kelvin (K):

  Suyun DN à 273 °K, KN à 373 °K  Örneğin, Suyun donma noktası 0 santigrad iken, bu sayı 32 fahrenhait a karşılık gelir. Bir çevirme yapmak gerekirse,

  0 0C = 0 0R = 32 0F = 273 K veya 100 0C = 80 0R = 212 0F = 373 K

  O halde şu çevirmeyi tapabiliriz. 50 0C sıcaklık kaç Reomür ve kaç Fahrenhaittir?

  50 0C sıcaklık santigrad ölçeğinde, 0 ile 100 ün tam ortası olur, o halde reomüründe tam ortası olacaktır. Yani 40 0R.
  Benzer şekilde Fahrenhait'in de tam ortası olur. Fahrenhait in tam ortası 32 den 180/2=90 bölme ileridedir. Yani 32+90=122 0F
  Yanıt: 50 0C = 40 0R = 212 0F


  Benzer yolla 25 0C sıcaklığı reomür, fahrenhait, kelvin değerlerine siz çevirin. Hatta formülü bile çıkarabilirsiniz.  bu kadar basit...yasemin
 5. yasemin9f

  yasemin9f Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2008
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  tww mı? başq@ W@rS@ yazın cWp WeR!MMM
 6. semihşentürk

  semihşentürk Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2008
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  teşşekürler..
 7. atakkimde1

  atakkimde1 Üye

  Katılım:
  22 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  süveyş ödevini bulan varsa bi zahmet yazsın
 8. atakkimde1

  atakkimde1 Üye

  Katılım:
  22 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  süveyşi bulan varsa bana yazsın be kardeşler ölüm kalım meselesi
 9. zeynep.n.uçar

  zeynep.n.uçar Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2008
  Mesajlar:
  97
  Beğenileri:
  40
  Ödül Puanları:
  6
  ya ben açtım bu konuyu neden arayıp bulmuyorsun sayfanın hepsine bak bulun!!!

Sayfayı Paylaş