fizik

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde semihşentürk tarafından paylaşıldı.

 1. semihşentürk

  semihşentürk Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2008
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  fiziğin alt alanları,gözlem çeşitleri,ölçme çeşitlerini yazarsanız çok sevinirim:p
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Fiziğin Alt Dalları :

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...
  Gözlem Çeşitleri :


  a) Uzun süreli gözlem: Geceleyin aynı saatte ay�ın gökyüzünde bulunduğu yeri gözleme, bir tohumun çimlenip, büyüyüp çiçek açıncaya kadar geçen bütün aşamalarını gözlemek uzun süreli gözleme örnektir.

  b) Kısa süreli gözlem: Bir müzenin, hayvanat bahçesinin, fabrikanın, inşaatın gezilip gözlenmesi kısa süreli gözleme örnektir.

  c) Ani gözlem: Bir rastlantı sonucu yapılan gözlemdir. Bir yangının başlayıp söndürülmesi, bir trafik kazası ani gözleme örnektir.

  d) Araçlı gözlem: Bir yardımcı araç kullanılarak yapılan gözlemdir. Büyüteçle kumaş ve çeşitli eşyanın gözlenmesi, mikroskop altında eşyanın, soğan zarının, amiplerin gözlenmesi, dürbün ile gökyüzünün gözlenmesi araçlı gözleme örnektir.  Ölçme Çeşitleri :
  1- Fiziksel Ölçme: Belirli ve uygun ölçü birimine göre varlığın içinde ne miktarda olduğunun belirlenmesidir.Uzunluk,ağırlık ve hacim miktarlarının ölçülmesi gibi fiziki yapılan ölçmedir.

  2- Eğitsel Ölçme: Eğitime tabi tutulan bireylerin davranışlarında oluşması gereken gelişmelerin ve değişikliklerin not sistemine göre ölçülmesidir. Bu ölçmede kullanılan amaçlar ve işlemler bakımından fiziksel ölçmeden farklıdır.

Sayfayı Paylaş